Рішення міської ради
Звернення №2
Звернення
На початку 2000-х років в Україні значного поширення набуло споживче кредитування в іноземній валюті. Привабливість такого кредитування була пов’язана з нижчими відсотковими ставками порівняно з національною валютою України.
Кредитами завжди користується ініціативна верства населення світового суспільства, у тому числі і українці. Необхідно зазначити, що такий спосіб розвитку суспільства є прогресивним, але при умові чесних, прозорих та партнерських взаємовідносин між позичальником та банком.
Починаючи з 2008 року п’ятикратне збільшення курсу долару США з 5 грн. до 25 грн. і відповідно різке падіння курсу національної валюти України (гривні) відчули на собі усі громадяни України, а в першу чергу позичальники валютних кредитів.
Обставини, які склалися, не були передбачувані на час підписання з банківськими установами кредитних договорів в іноземній валюті (передусім – в доларах США), що і призвело до масової неплатоспроможності позичальників, їх банкрутств та зубожіння.
Гострота цієї проблеми не викликає ніяких сумнівів і залишається нерозв’язаною вже тривалий час.
Така ситуація є несприятливою для громадян України, оскільки через швидкоплинну та непрогнозовану девальвацію гривні їх доходи, які виражаються у національній валюті, почали та продовжують падати, що створило реальну проблему неповернення отриманих валютних кредитів, а відтак тягне за собою банкрутство банківської системи. Хвиля протестів та звернень позичальників, які опинилися у борговій ямі, вказує на те, що валютні кредити є поза законом, і це нова форма геноциду проти свого ж українського народу.
Зазначені обставини призводять до соціальної напруги, втрати довіри споживачів до фінансових установ та органів влади в цілому.
На законодавчому рівні так і не було вжито достатніх заходів для вирішення порушеного питання та захисту громадян України, що може вже незабаром мати свої невтішні наслідки для фінансової системи країни у вигляді зростання кількості проблемних кредитів та для суспільства: падіння рівня життя населення, підвищення злочинності, організація акцій непокори.
З метою дотримання конституційних норм громадян щодо права на достатній життєвий рівень, враховуючи вагоме соціально-економічне значення проблеми валютного кредитування, звертаємося до Вас з проханням зважити на всю складність ситуації, яка склалася у зв’язку з неможливістю виконання громадянами валютних кредитних зобов’язань перед комерційними банками, і прийняти відповідні законодавчі акти, які б розділили відповідальність держави з валютними позичальниками, дозволили банківським установам здійснювати списання позичальникам штрафів і пені, заборонили фінансовим установам погашати борги за рахунок єдиного іпотечного житла.
Звернення депутатів Хмельницької міської ради прийняте на черговій сьомій сесії міської ради 20 липня 2016 року.