Новини

Захистіть свою власність!

Уже багато років нерухоме майно є одним з центральних об'єктів господарських відносин, адже і досі залишається безпечним засобом збереження та накопичення капіталу. Така значимість нерухомості викликає необхідність правового регулювання її обігу і захисту майнових прав його учасників.

Державна реєстрація прав гарантує захист прав власників, користувачів нерухомого майна забезпечує офіційне визнання і юридичне закріплення державою прав фізичних і юридичних осіб на нерухоме майно.

Вона зменшує можливість недобросовісних осіб реєструвати на себе права, які їм не належать, оскільки зареєструвати за собою права на нерухомість може лише особа, якій вони належать згідно з дійсними документами, які відповідають вимогам законодавства.
Крім того, відповідно до Цивільного кодексу України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Лише зареєстровані права мають юридичну силу перед іншими (третіми) особами. Тобто, лише після внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Ви стаєте повноправними власниками нерухомості і можете юридично оформити правочин щодо відчуження Вашого майна.

Виконанням покладених на виконавчі органи Хмельницької міської ради повноважень щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень займається відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

У законодавстві України передбачений спеціальний механізм державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Про особливості державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень розповів начальник управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради Сергій Гончар.

 

Відділ працює у складі 12-ти державних реєстраторів. До повноважень Відділу входить проведення державної реєстрації права на нерухоме майно, яке знаходиться в межах Хмельницької області. Тобто, заявник (власник або уповноважена особа) може звернутись до Відділу щодо реєстрації права на майно , яке розташоване не лише в межах нашого міста, а й в межах районів Хмельницької області. Інформацію про відділ можна знайти на сайті Хмельницької міської ради. Відділ розташований по вул. Пилипчука, 3 в м. Хмельницькому. Звернутись можна за додаткової інформацією за номером телефону: 65-10-13.

 

Хто може подати документи на проведення реєстраційних дій?

Заява на проведення реєстраційних дій подається:

  1. заявником особисто (державний реєстратор встановлює особу громадянина України за паспортом громадянина України. Особа іноземця або особи без громадянства встановлюється за національним, дипломатичним чи службовим паспортом іноземця або іншим документом, що посвідчує особу іноземця або особи без громадянства);
  2. законним представником (державний реєстратор встановлює особу представника та перевіряє документ, що підтверджує повноваження законного представника особи);
  3. уповноваженою на те особою (державний реєстратор встановлює уповноважену особу та обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи, або наявність нотаріально посвідченої довіреності або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, яка уповноважена діяти від імені юридичної особи).

 

Який порядок державної реєстрації прав?

Законодавством встановлений чіткий порядок реєстрації прав:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

 

Яка вартість адміністративних послуг, які надаються відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень?

Розмір адміністративного збору залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на поточний рік.

На сьогоднішній день розмір адміністративного збору становить:

за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно – 230 грн.

за державну реєстрацію обтяження – 110 грн.

за державну реєстрацію іншого речового права–110 грн.

за внесення змін до ДРРПННМ – 90 грн.

за надання інформації з ДРРПННМ у паперовій формі – 60 грн.

Проте, законодавством передбачено коло осіб, які звільняються від адміністративного збору під час проведення державної реєстрації речових прав. Це фізичні та юридичні особи права у яких виникли та оформлені до проведення державної реєстрації прав у порядку визначених Законом; громадяни 1 і 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; інваліди 1 та 2 групи; інваліди війни, особи з числа учасників антитерористичної операції, яким надано статус інваліда війни або учасника бойових дій; органи державної влади, органи місцевого самоврядування.

Сьогодні ми маємо нововведення в процедурі сплати адміністративного збору. Хмельницький став учасником пілотного проекту, згідно з яким заявники зможуть сплатити адміністративний збір «онлайн». Людині потрібно буде за допомогою смартфону та сервісу «Дія» відсканувати наданий державним реєстратором QR-код. Після чого буде сформована автоматична квитанція з усіма даними заявника та можливістю оплати онлайн. При цьому реєстратор одразу матиме можливість «підтягнути» справжню електронну квитанцію в реєстр.

 

Який строк проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав?

Строк не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

Проте є можливість провести державну реєстрацію права власності та інших речових прав у скорочені строки. Тоді адміністративний збір відповідно вже буде більшим.

 

У місті Хмельницькому швидкими темпами будуються багатоповерхові будинки за кошти фізичних осіб. Чи є певні вимоги щодо переліку документів, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на новозбудовані квартири?

Основний перелік документів, необхідних для реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалось із залученням коштів фізичних та юридичних осіб або у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу, передбачений у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Зокрема, заявником подаються такі документи як:

  1. документ, що підтверджує набуття у власність об’єкта інвестування – це може бути інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо;
  2. технічний паспорт на окреме на окреме індивідуально визначене нерухоме майно – квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо;
  3. довідка кооперативу про членство особи в кооперативі та внесення таким членом кооперативу пайового внеску в повному обсязі.

 

Чимало є громадян, які, маючи домові книги та технічні паспорти на будинки, які збудовані ними ще в 80-90-х роках, вважають, що цього достатньо для володіння та для розпорядження цим майном. Чи так це? Чи потрібно таким громадянам звертатись до Відділу для реєстрації? Які саме документи потрібно мати з собою?

Таким громадянам потрібно звернутись до Відділу для проведення державної реєстрації права власності, оскільки домова книга та технічний паспорт не є підтвердженням зареєстрованого права власності на житловий будинок. Для реєстрації права власності на індивідуальні житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року необхідно подати документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт нерухомого майна; виписку з погосподарської книги, виконавчим органом сільської ради, селищної, міської ради або відповідною архівною установою; технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна з зазначеною датою побудови.

 

Що робити власникам земельних ділянок, в яких немає кадастрових номерів, так як державні акти були видані ще в 90-х роках, коли ще не вимагалося законодавством присвоєння земельним ділянкам кадастрових номерів?

Дійсно, на «старих» державних актах жовто-червоного кольору немає кадастрового номера. Але це не означає, що вони недійсні. Всі державні акти, видані за роки незалежності України, мають рівну юридичну силу і підтверджують право власності людини на земельну ділянку.
Якщо у вас державний акт без кадастрового номера, то, перш ніж продавати або заповідати ділянку, потрібно обов'язково цей номер отримати. Інакше здійснити перехід права власності на землю не вдасться. Тому, навіть якщо ви поки нічого не збираєтеся робити зі своєю ділянкою, раджу звернутися до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію та сертифікованих співробітників. Це може бути державна або недержавна організація – на вибір власника.

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!