Новини
В торгових мережах мають пропонувати альтернативу поліетиленовим пакетам
Виконавчий комітет Хмельницької міської ради 23 серпня прийняв рішення № 659 «Про використання поліетиленових пакетів в об’єктах торговельної мережі та на ринках м. Хмельницького». Відповідно до клопотання управління торгівлі, з метою захисту навколишнього середовища та збереження довкілля суб’єктам господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері торгівлі, рекомендовано пропонувати покупцям альтернативу використання одноразових поліетиленових пакетів, одноразового посуду – пакети для упакування, посуд з біологічних полімерних чи паперових матеріалів, багаторазові торбини тощо.
Наразі ми ведемо перемовини з представниками торгових мереж. Рекомендуємо їм пропонувати альтернативу традиційним «пакетам». Приємно що деякі вже можуть запропонувати паперові, багаторазові або з поліетилену, який швидко розкладається. В майбутньому плануємо звернутися і до малого бізнесу з пропозицією мінімізувати кількість продукції з «пластику який довго розкладається» . Окрім того, хочу звернути увагу на те, що, незважаючи на відсутність в достатній кількості необхідних місць для сортування та збору сміття, хмельничани проявляють ініціативу та сортують відходи. Також в місті можна зустріти людей, які використовують багаторазові торбини. Остаточне рішення щодо обмеження використання одноразового посуду та пакетів все ж таки за Верховною Радою України. Ми ж розраховуємо на свідомість мешканців нашого міста, адже рішення приймалось з метою захисту навколишнього середовища та збереження довкілля, - зазначає начальник управління торгівлі Хмельницької міської ради Руслана Сідлецька.
Згідно зі статистичними даними, в країнах Євросоюзу щорічно використовується понад 800 тонн одноразових пакетів, і тільки 6% від загальної кількості відправляються на переробку. Ще в 2015 році в Каліфорнії відмовилися від одноразових пакетів, і замінили їх на паперові упаковки. Згодом, ініціативу взяла Франція і Бельгія, а в Кенії і зовсім можна потрапити до в'язниці за використання поліетиленового пакета.
В Україні вже неодноразово виникає питання заборони поліетиленових пакетів і правильної утилізації, адже на одну людину щороку припадає понад 500 поліетиленових пакетів. Період розкладання одного становить понад 100 років. Це призводить до забруднення навколишнього середовища, викликає засмічення вулиць, зелених та прибережних зон, водойм.
Заборона виробництва, використання, ввезення та розповсюдження полімерних пакетів, може почати свою дію, якщо Верховна Рада України проголосує за відповідний проект закону, який був представлений на розгляд депутатів. Поліетиленові пакети в усьому світі вже визнані шкідливими і небезпечними. Залежно від товщини вони розкладаються від 100 до 400 років, призводять до загибелі риб і тварин. Багато країн або взагалі заборонили поліетилен як тару і упаковку, або ввели обмеження на нього.
Наприклад, до 2019 року в Європейському Союзі буде введена норма 90 пакетів на рік для однієї людини. До 2025 року - тільки 40 пакетів на одного жителя Європейського Союзу. Деякі країни вже давно взагалі заборонили його використання. Це зокрема Гонконг в 1992-му році. У країнах Індокитаю також заборонені поліетиленові пакети", - відзначають екологи. Не відстають і інші країни. У Данії був введений безпрецедентно високий екологічний податок, це знизило використання поліетиленових пакетів на 90%. В Англії використовуються пакети, які розкладаються від 20 діб до 4 років з мінімальною шкодою для довкілля. Фінляндія також жорстко обмежує використання поліетиленових пакетів і здійснює заміну іншою тарою і упаковкою. В основному – на паперову, яка або переробляється, або швидко розкладається.