Новини

У Хмельницькому спостерігається позитивна тенденція у легалізації трудових відносин

Хмельницька міська рада продовжує роботу, направлену на запобігання використання не задекларованої праці в місті. Активно працює робоча група з легалізації «тіньових» трудових відносин, створена рішенням виконавчого комітету. Так, протягом цього року здійснено 1044 відвідування роботодавців у різних куточках міста (в середньому близько 20 відвідувань на день), у тому числі на ринках міста та відвідування виробничих приміщень.

Як свідчать дані податкової звітності, роботодавці готові до діалогу із міською владою, оформляють офіційні трудові відносини з працівниками та підвищують («легалізовують») заробітну плату своїм працівникам. Наприклад, роботодавці, яких відвідували протягом січня-лютого 2020 року, оформили 163 працівники.

Загалом у місті Хмельницькому збільшується кількість офіційних працівників та їх заробітна плата. Так, згідно з аналізом останньої наявної інформації за січень 2020 року встановлено:

- кількість найманих працівників становила 91 911 осіб, що на 1152 осіб більше, ніж у відповідному періоді 2019 року;

- середній розмір заробітної плати становив 7312 грн., що на 1200 грн. більше, ніж в січні минулого року.

Також позитивна динаміка в місті Хмельницькому і щодо створення/ліквідації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців:

- кількість юридичних осіб збільшилась, порівняно з початком року, на 89 (з 12 360 до 12 449), порівняно з початком минулого року – на 536;

- кількість фізичних осіб – підприємців збільшилась, порівняно з початком року, на 325 (з 22 583 до 22 908), порівняно з початком минулого року – на 627.

Під час відвідувань роботодавцям наголошується на відповідальності за порушення трудового законодавства, зокрема на тому, що за одного неоформленого працівника та за виплату заробітної плати «в конверті» можливий штраф у розмірі 142 тис. грн і, що не варто ризикувати своїм бізнесом, оскільки розмір штрафу в рази більший, ніж сума податків, які необхідно сплатити протягом року за цього ж працівника.

Також увага роботодавців звертається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 823 затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - Порядок).

Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю.

Так, інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно без попереднього повідомлення мають право:

– під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 Порядку, о будь-якій годині доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

– ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування;

– фіксувати проведення інспекційного відвідування, у тому числі з питань виявлення неоформлених трудових відносин, засобами аудіо-, фото- та відеотехніки.

Вимога інспектора праці про надання об’єктом відвідування для ознайомлення документів та/або їх копій або витягів з документів, пояснень, доступу до всіх видів приміщень, організації робочого місця, внесена в межах повноважень, є обов’язковою для виконання.

Робота, направлена на підвищення рівня заробітної плати та легалізацію трудових відносин, буде проводитись і надалі.

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!