Новини

Питання протидії насильству в сім’ї обговорили на засіданні міжвідомчої координаційно-методичної ради

Відбулося засідання Хмельницької міської міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, яке провела голова ради, керуюча справами виконавчого комітету Хмельницької міської ради Юлія Сабій. Актуальність питань, що розглядались на засіданні, зумовлена гостротою проблеми такого соціального явища як домашнє насильство, яке отримало поширення в усьому світі і в тому числі Україні, не є винятком і наше місто.

У ході роботи заслухано та обговорено інформацію про вжиття заходів щодо запобігання та протидії домашньому насильству та про напрями діяльності органів соціального захисту населення в сфері запобігання домашнього насильства. Члени координаційно-методичної ради обговорили механізм вдосконалення взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству на ознакою статі, задля ефективного реагування на подібні факти, надання допомоги постраждалим та притягнення кривдників до передбаченої Законом відповідальності. 

Домашнє насильство – це дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. У більшості випадків від домашнього насильства страждають жінки та діти.

У 2013 році створено Координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми. До складу Координаційної ради увійшли представники управлінь та відділів Хмельницької міської ради, прокуратури, суду, громадських і міжнародних організацій.

Згідно з постановою КМУ від 22 серпня 2018 року № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» координує роботу у сфері протидії насильству в сім’ї  Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради, формує банк даних постраждалих осіб від насильства в сім’ї, надсилає інформацію за належністю до того чи іншого виконавчого органу. Станом на 25.10.2019 р. банк даних містить 218 випадків насильства в сім’ї у місті.

Управління праці та соціального захисту населення, управління молоді та спорту, служба у справах дітей забезпечують проведення корекційної роботи з особами, які вчинили насильство в сім’ї, та жертвами домашнього насильства.

На виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству” працівники Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з працівниками ювенальної превенції, управління праці та соціального захисту населення та служби у справах дітей впродовж 9 місяців 2019 року здійснили 11 комісійних виїздів в сім’ї, де були зафіксовані факти вчинення насильства відносно неповнолітніх дітей, складено акти з’ясування обставин вчинення насильства в сім’ї та акти оцінки потреб дітей. 5 сімей знаходяться під соціальним супроводом Центру соціальних служб, 6 сім’ям послуги надаються за карткою отримувача послуг. З особами, які вчинили насильство в сім’ї, спеціалісти Центру соціальних служб проводять профілактичну, психолого-реабілітаційну та виховну роботу. Батьків попереджають про адміністративну та кримінальну відповідальність за протиправні дії по відношенню до своїх дітей. Особам, які постраждали від насильства в сім’ях, психологи та юрисконсульти Центру надають консультації.

Протягом 9-ти місяців 2019 року до Центру соціальних служб надійшло 165 повідомлень з поліції на проведення психокорекційної профілактичної роботи щодо випадків насильства, охоплено соціальною роботою 54 особи.

Протягом 2019 року організовано 40 профілактичних рейдів ("Діти вулиці", "Вокзал", "Підліток"), відвідано 276 сімей. Ініційовано 65 притягнень до адміністративної відповідальності батьків та осіб, що їх замінюють, за неналежне виконання батьківських обов'язків. Протягом звітного періоду суд прийняв рішення про відібрання 5-х дітей у батьків без позбавлення батьківських прав, 8 батьків позбавлено батьківських прав стосовно 12 дітей.

За спільним з міськрайонним управлінням юстиції, правоохоронними органами графіком заплановано і проводяться просвітницько-профілактичні заходи в навчальних закладах міста з питань попередження насильства в сім'ї; з роз'яснення вимог чинного законодавства про відповідальність неповнолітніх осіб за скоєння злочинів і правопорушень, відповідальність батьків за виховання дітей; попередження вживання алкогольних, тютюнових і наркотичних речовин. Працівники служби виїжджають у комп׳ютерні клуби на території міста.

Проведено 28 профілактичних заходів у навчальних закладах міста з тематики: «Протидія насильству в сім'ї», «Жорстоке поводження з дітьми».

Працівники служби сім’ї та соціального захисту постійно беруть участь у нарадах, «круглих столах», семінарах з питань попередження та протидії насильству в сім'ї, профілактики суїцидальної поведінки у дітей, організації взаємодії управлінь і відомств у заходах з профілактики жорстокого поводження з дітьми (насильства в сім’ї), аутоагресії та суїцидальної поведінки у дітей.

На обліку в службі перебуває 4 дитини, стосовно яких скоєно насильство в сім’ї.

Заходи щодо попередження насильства в сім’ї здійснює Департамент освіти та науки міської ради. Так, у закладах освіти з питань запобігання і протидії насильству в сім’ї проведено методичні години: ознайомлення з чинним законодавством з питань запобігання та протидію домашньому насильству; семінари-практикуми та тренінгові заняття; батьківські лекторії: «Роль сім'ї у вихованні майбутнього сім'янина»; заняття з елементами тренінгу з представниками патрульної поліції «10 головних правил безпеки дітей», «Родинна - твердиня»; круглий стіл для батьків на тему: «Геть насильство над дітьми»; консультації для батьків на тему: «Попередження жорстокого поводження з дітьми», «Вплив взаємин у родині на становлення особистості дитини; педагогічні читання «Як запобігти насиллю в сім’ї», розповсюдження просвітницьких буклетів та матеріалів серед учнів та педагогічних працівників на тему: «Жорстокість стосовно дитини: Що це таке? Куди звернутись? Як допомогти?», «Національна «гаряча» лінія – принципи роботи» тощо.

Управління праці та соціального захисту населення, управління освіти, управління молоді та спорт взяли участь у щорічній акції «16 днів проти гендерного насильства», під час якої ознайомлювали педагогів та батьків з вимогами Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»,; проводили психологічні тренінги для педагогів: «Запобігання гендерному насильству серед дітей. Правила безпечної поведінки», «Я маю право, кожна людина має право»; інформаційні хвилини серед учнів 5-11 класів «Не стань жертвою булінгу»; розповсюджували пам’ятки (Служби у справах дітей Хмельницької міської ради) та інформації серед учасників освітнього процесу на тему: «Захисти себе від домашнього насильства».

Протягом 2019 року проводились, лекції, тренінги, бесіди щодо протидії торгівлі людьми, жорстокого поводження та насильства в сім’ї для учнів навчальних закладів, студентів вищих навчальних закладів, ліцеїв, училищ, вихованців дитячого будинку, прийомних сімей - «Насильство в сім’ї. Його прояви» тощо. Загалом протягом звітного періоду проведено 55 таких заходів та охоплено 2243 особи.

Крім того, здійснювалися заходи щодо активного залучення дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, до роботи в гуртках у позашкільних та навчальних закладах, в клубах за місцем проживання, в школах естетичного виховання. У школах естетичного виховання звільнено від плати за навчання 636 учнів, з них 52 учня з сімей матерів-одиначок (26,23 тис. грн.), 67 дітей-інвалідів з дитинства (31,1 тис. грн.), 1332 дітей з багатодітних сімей (161,87 тис. грн.), 10 дітей - сиріт та під опікою (4,65 тис. грн.). Кошти виділено з міського бюджету.

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!