Новини

Профілактична робота та заходи із забезпечення соціального захисту – діяльність служби у справах дітей в 2021 році

Служба у справах дітей Хмельницької міської ради зосереджує зусилля на забезпеченні соціального захисту дітей, питаннях подолання бездоглядності дітей, профілактики правопорушень у підлітковому середовищі.

Служба у справах дітей відповідно до покладених на неї завдань веде облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На обліку перебуває 198 дітей:

- 67 дітей-сиріт;

- 88 дітей, позбавлених батьківського піклування;

- 42 - які перебувають у складних життєвих обставинах, чиї батьки ухиляються від виховання дітей;

- 1 - які зазнали насильства.

Налагоджено взаємоінформування зі структурними підрозділами міської ради, службами у справах дітей територіальних громад, навчальними закладами.

Служба приділяє значну увагу профілактичній роботі з сім'ями, де на вихованні є діти, які опинились у складних життєвих обставинах (таких 43). З׳ясовуються проблеми сімей, надаються консультації та реальна допомога в їх вирішенні.

У 2021 році проведено 70 профілактичних рейдів, відвідано 486 сімей. Служба постійно проводить профілактичну роботу з батьками та особами, що їх замінюють, у разі неналежного виконання ними обов׳язків із виховання і утримання дітей. Ініційовано 87 притягнення до адміністративної відповідальності батьків та осіб, що їх замінюють, за неналежне виконання батьківських обов'язків. Подано 6 позовів про позбавлення батьківських прав. Протягом звітного періоду суд прийняв рішення про позбавлення батьківських прав 22 батьків стосовно 23 дітей.

За спільним з міськрайонним управлінням юстиції, правоохоронними органами графіком заплановано і проводяться просвітницько-профілактичні заходи в навчальних закладах міста з питань попередження насильства в сім'ї; з роз'яснення вимог чинного законодавства про відповідальність неповнолітніх осіб за скоєння злочинів і правопорушень, відповідальність батьків за виховання дітей; попередження вживання алкогольних, тютюнових і наркотичних речовин. Проведено 30 просвітницько-профілактичних зустрічей із дітьми, батьками, вчителями в онлайн-режимі. Надаються методичні рекомендації керівникам навчальних закладів, роз'яснюються вимоги чинного законодавства, що стосуються захисту прав та інтересів дітей, доводяться до відома зміни в законодавстві.

Служба забезпечує діяльність консультативно-дорадчого органу - комісії з питань захисту прав дитини. Двічі на місяць проводяться засідання комісії, на яких розглядаються питання захисту прав дітей. До того, як внести питання на розгляд комісії, працівники служби проводять бесіди з обома батьками, обстежують їхні житлово-побутові умови, консультують, роз’яснюють вимоги законодавства, допомагають прийняти компромісні рішення. Проведено 28 засідань.

Служба сприяє реалізації права дітей на виховання у сім'ї, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Протягом звітного періоду прийнято рішення про всиновлення 26 дітей громадянами України та 3 - іноземними громадянами. Під опіку та піклування влаштовано 30 дітей. У Хмельницькому функціонує один дитячий будинок сімейного типу (в ньому виховуються 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування) і три прийомні сім'ї (у них виховуються 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування). На території Хмельницької територіальної громади проживає 136 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім'ях опікунів і піклувальників (це - діти-хмельничани та з інших населених пунктів).

Проводяться інформаційні кампанії у засобах масової інформації з питань підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання, зокрема, це – виступи на місцевому радіо, публікації на сайті Хмельницької міської ради. Розповсюджено буклет із зазначенням кроків особи, яка виявила бажання взяти в сім'ю дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, до усиновлення; а також буклет зі змістом статей чинного законодавства, що стосується усиновлення дитини. На особистих прийомах особам, які бажають усиновити дитину, надаються роз'яснення, а також рекомендації щодо проходження навчання у Центрі соціальних служб для дітей, сім׳ї та молоді.

Вживаються дієві заходи щодо повернення дітей із державних закладів у біологічні родини та недопущення влаштування дітей до державних закладів. З усіма батьками, чиї діти тимчасово перебували у державних закладах, проведено роз’яснювальні бесіди, обстежено житлово-побутові умови, надано рекомендації.

Забезпечено своєчасне виявлення та превентивне виховання дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, просвітницька робота та правова допомога їхнім батькам. Налагоджено взаємоінформування між управліннями, відділами виконкому, навчальними закладами міста щодо таких дітей. Налагоджену тісну співпрацю з міським Центром соціальних служб для сім׳ї, дітей та молоді, які забезпечують соціальне інспектування сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах, а також соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та з правоохоронними органами, спільно обстежують умови проживання дітей, виявляють потреби та надають методичну допомогу, проводять профілактичні бесіди.

Забезпечено контроль за умовами утримання і виховання 57 усиновлених дітей.

Направлено на навчання громадянку, яка бажає створити патронатну сім̛ю.

За поданням служби у справах дітей діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім'ях опікунів (піклувальників), інтернатних закладах, що досягли шістнадцяти років та потребують поліпшення житлових умов, ставляться на квартирний облік осіб для першочергового отримання житлової площі. Станом на 24.12.2021 року на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у позачерговому порядку, перебувають 13 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і осіб із їх числа.

Забезпечено контроль за станом утримання житла, право власності або користування яким мають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування. На сьогодні 4 дитини є одноосібними власниками житла, 31 – співвласниками, 110 - мають право користування квартирами чи приватними будинками.

Проведено заходи з врученням подарунків усім дітям, які перебувають на обліку в службі, до Дня знань, до новорічних свят. Діти отримали навчальне приладдя на суму 15896,36 грн і солодкі подарунки на суму 44400 грн.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!