Проекти рішень виконавчого комітету

Про затвердження Правил безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому

Про затвердження Правил безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому

 

З метою запобіганню дитячого травматизму, забезпечення належного монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і забезпечення безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому, керуючись «Правилами будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки», затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 01.03.2006 № 110, Державними будівельними нормами Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку України від 28.10.2011р. №259, «Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.08.2009 № 653, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради

 

ВИРІШИВ:

 

1. Затвердити «Правила безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому» (далі – Правила) згідно з додатком.

2. Управляючим муніципальним компаніям, ТОВ «Керуюча компанія «ДОМКОМ Хмельницький», ТОВ «ЖЕО», ДП «Будинкоуправління № 2» КЕВ м. Хмельницького, КП «Парки і сквери м. Хмельницького», об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків у м. Хмельницькому забезпечити виконання вимог Правил.

3. Управлінню житлово-комунального господарства, управлінню з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і охорони праці Хмельницької міської ради здійснювати контроль за виконанням Правил.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови А. Нестерука.

 

 

 

Міський голова О. Симчишин

 

 

Додаток

до рішення виконавчого комітету

від ________ 2018 року № ___

 

 

Правила

безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків

у м. Хмельницькому

 

  1. Визначення термінів.

 

Дитячий майданчик – частина земельної ділянки,  на якій встановлено обладнання та елементи благоустрою – дитяче ігрове обладнання (пісочниці, тіньові грибки, гойдалки, драбинки, гірки тощо).

Спортивний майданчик – частина земельної ділянки на якій встановлено обладнання та елементи благоустрою – спортивне обладнання, яке призначене для занять фізкультурою та спортом усіх вікових груп населення (силові тренажери, обладнання (елементи) для занять футболом баскетболом).

Балансоутримувач дитячих та спортивних майданчиків – власник або особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, проводить капітальний і поточний ремонт та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію.

Інші терміни вживаються у значеннях, визначених чинним законодавством України.

 

  1. Загальні положення.

 

Дані правила розроблені з метою запобіганню дитячого травматизму, забезпечення належного монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і забезпечення безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому.

Виконання вимог правил є обов’язковим для балансоутримувачів дитячих і спортивних майданчиків та їх відвідувачів.

 

  1. Розміщення майданчиків та безпечні зони.

 

Дитячі майданчики організовують у вигляді окремих майданчиків для різних вікових груп або як комплексні ігрові майданчики із зонуванням за віковими інтересами. Для підлітків (від 12 років до 16 років) організовують спортивно-ігрові комплекси.

Дитячі майданчики для дітей ясельного та дошкільного віку треба розміщувати на ділянках житлового кварталу (житлового комплексу), майданчики для дітей молодшого та середнього шкільного віку, комплексні ігрові майданчики розміщують на озеленених територіях житлового району.

Майданчики розміщуються:

  • для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку повинні бути розміром не менше 0,7 м 2/люд., які слід розміщувати на рівні землі території подвір'я на відстані не менше 12 м від вікон житлових і громадських будівель, внутрішньоквартальних проїздів та на відстані не менше 20 м від місць розміщення сміттєзбірників, короткочасних стоянок автотранспорту та відокремлювати по периметру смугою зелених насаджень шириною не менше 3 м.

  • для занять фізкультурою та спортом розміром не менше 2 м 2/люд. на відстані від житла - 10 - 40 м;

Обов'язковий перелік елементів благоустрою на дитячому майданчику повинен включати: м'які види покриття, елементи сполучення поверхні майданчиків з газоном, озеленення, ігрове обладнання, лави, урни, освітлювальне обладнання.

Обов'язковий перелік елементів благоустрою на спортивному майданчику повинен включати: м'які або газонні види покриття, спортивне обладнання, озеленення, освітлення, огородження, урни, обладнання для паркування велосипедів.

На дитячому майданчику м’які види покриття (піщане, ущільнене піщане на ґрунтовій основі або гравійній крихті, м'яке гумове або м'яке синтетичне) треба передбачати у місцях розмі­щення ігрового обладнання та інших місцях, пов'язаних з можливим падінням дітей. На місцях встановлення лав треба влаштовувати тверді види покриття.

Дитячі майданчики треба обсаджувати по периметру смугою зелених насаджень. Дерева із східного і північного боку майданчика треба висаджувати не ближче ніж 3 м, а з південного та західного боку - не ближче ніж 1 м від краю майданчика до осі дерева. На дитячих майданчиках заборонено висаджування дерев з колючками, а також рослин з отруйними плодами.

Освітлювальне обладнання має функціонувати у режимі освітлення території майданчика.

Забороняється:

  • визначати місця або зони для вигулу тварин на дитячих та спортивних майданчиках;

  • розміщення дитячих ігрових та спортивних майданчиків в охоронній зоні електричних мереж;

  • розміщення дитячих майданчиків на покрівлях напівпідземних і наземних споруд;

  • розміщення дитячих та спортивних майданчиків, на прибудинковій території, що розташована вздовж магістральних вулиць;

  • влаштування освітлювального обладнання на висоті менше ніж 2,5 м;

  • висаджування дерев з колючками, а також рослин з отруйними плодами.

Розміщення нових майданчиків здійснюється за погодження землекористувачем.

Дозволяється встановлювати обладнання дитячих та спортивних майданчиків що має відповідний сертифікат відповідності (якості).

Рекомендований склад дитячого ігрового і спортивного обладнання додаток 1.

Дитяче та спортивне обладнання (елементи) що встановлюються на дитячих та спортивних майданчиках має бути сертифіковане на відповідність чинних нормативно-правих актів та мати гарантійний термін.

Також під час вибору постачальника обладнання (елементів) дитячих та спортивних майданчиків надавати перевагу тим, які будуть здійснювати подальше їх обслуговування та забезпечення комплектуючими і запчастинами протягом усього терміну експлуатації.

 

  1. Вимоги безпеки до обладнання та елементів.

 

Конструкція обладнання має забезпечувати міцність, стійкість, твердість і просторову незмінюваність.

Елементи обладнання з полімерних і композиційних матеріалів, які згодом стають ламкими, мають замінюватися після закінчення терміну, зазначеного виробником.

Елементи обладнання з деревини не повинні мати на поверхні дефектів обробки (наприклад, задирок, відщепів, сколювань тощо).

Під час вибору металевих кріплень необхідно враховувати тип деревини і застосовуваного антисептика, щоб уникнути прискореної корозії металу.

Наявність виступаючих елементів обладнання з гострими кінцями або крайками і шорстких поверхонь, здатних нанести травму дитині, не дозволяється.

Зварні шви мають бути гладкими.

Кути та краї будь-якої доступної для дітей частини обладнання мають бути закруглені.

Кріплення елементів обладнання має унеможливлювати їх демонтаж без застосування інструментів.

Елементи обладнання (комплектуючі), що піддаються періодичному обслуговуванню або заміні (наприклад, підшипники тощо), мають бути захищені від несанкціонованого доступу та знаходитись в справному стані.

Рухомі, а також рухомі та нерухомі елементи обладнання повинні не утворювати поверхонь, що здавлюють або ріжуть, унеможливлювати застрявання тіла, частин тіла або одягу дитини.

Несучу здатність конструкцій обладнання дитячих майданчиків оцінюють проведенням розрахунків, натурними випробуваннями або комбінацією розрахунків і випробувань.

Під час натурних випробувань несучої здатності в конструкціях обладнання не повинні виникати тріщини, ушкодження або залишкові деформації.

Несучу здатність однотипного обладнання перевіряють для найбільш несприятливих сполучень і місць навантажень.

Елементи конструкцій, що перевіряються розрахунком або випробуваннями, повинні витримувати найбільш несприятливе сполучення навантажень.

У зонах безпеки майданчика не повинно бути перешкод (елементів конструкцій, гілок дерев тощо).

Ігрову зону майданчика не повинні перетинати пішохідні маршрути (наприклад, пішохідні доріжки).

У ігровій зоні не повинно бути перешкод, яких дитина не очікує і які можуть стати причиною травми.

Елементи фундаменту мають розташовуватися на глибині не менше 400 мм від поверхні покриття ігрового майданчика.

Глибина від поверхні покриття ігрового майданчика до верху фундаменту конічної форми має бути не менше 200 мм

Фундаменти ігрового обладнання не повинно створювати перешкод та виступати над поверхнею ґрунту.

Дитячі гірки повинні мати стартову ділянку, ділянку ковзання, кінцеву ділянку.

Доступ до стартової ділянки гірки має забезпечуватися за допомогою сходів, драбин, похилих трапів тощо.

Конструкція захисного огородження не повинна заохочувати дітей стояти або сидіти на ньому.

У конструкції захисного огородження не повинно бути елементів, які б давали змогу дітям лазити або підніматись.

Уся зона приземлення гірки має бути обладнана ударопоглинальним покриттям.

На гойдалках забороняється застосовувати жорсткі елементи підвішування.

Конструкція сидіння-колиски гойдалки має унеможливлювати сповзання дитини із сидіння.

Гойдалки, призначені для дітей до трьох років, мають бути відділені від призначених для дітей старших вікових груп.

 

  1. Забезпечення безпечної експлуатації майданчиків.

 

Обладнання дитячих та спортивних майданчиків та їх розташування повинно відповідати вимогам безпеки та діючим нормативно-правовим актам.

З метою ведення обліку, забезпечення безпечної експлуатації балансоутримувач організовує проведення комісійного огляду існуючих дитячих та спортивних майданчиків за результатами якого складається відповідний Паспорт майданчика (додаток 2). До проведення оглядів залучається представник комунального підприємства «Технагляд», старший будинку на прибудинковій території якого знаходиться майданчик.

Встановлені нові елементи та обладнання, також оглядається із залученням КП «Технагляд» із внесенням результатів до Паспортів майданчиків.

В процесі експлуатації майданчиків балансоутримувачі один раз на рік перевіряють несучу здатність конструкцій обладнання та елементів дитячих майданчиків про що здійснюється відповідний запис у Паспорті майданчика. Методика проведення розрахунків та випробовувань розробляється КП «Технагляд».

Позапланова перевірка несучої здатності конструкцій обладнання та елементів дитячих майданчиків огляд проводиться після стихійного лиха або інших обставин, які можуть спричинити пошкодження елементів майданчика, для негайного їх відновлення.

Поточне обслуговування здійснюється у встановлені терміни відповідно до настанов виробника обладнання (елементів) дитячих та спортивних майданчиків.

Для підвищення рівня безпечної експлуатації, на майданчиках балансоутримувачами (замовниками, власниками, обслуговуючими організаціями інше) встановлюються інформаційні таблички з Правилами безпеки під час відвідування дитячих ігрових та спортивних майданчиків додаток 3.

 

  1. Порядок демонтажу обладнання майданчика або його елементів.

 

Демонтаж обладнання майданчика або його елементів проводиться по закінченню терміну експлуатації визначеною виробником, або за рішенням балансоутримувача та за результатами перевірки несучої здатності конструкцій обладнання та елементів у разі неможливості відновлення.

За результатами демонтажу вноситься відповідна інформація до Паспорту майданчика.

 

Керуючий справами

виконавчого комітету Ю. Сабій

 

Начальник управління з питань

надзвичайних ситуацій та цивільного

захисту населення і охорони праці Д. Білоус

 

 

 Додаток 1

до Правил безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому

 

 

 

ІГРОВЕ ТА СПОРТИВНЕ ОБЛАДНАННЯ

 

Таблиця А.1 - Склад ігрового та спортивного обладнання залежно від віку дітей

Вік дітей

Призначення обладнання

Ігрове і фізкультурне обладнання, що рекомендується

Діти ясельного віку

Для тихих ігор, тренування посидючості, терпіння, розвитку фантазії

Пісочниці

Для тренування лазіння, ходьби, переступання, рівноваги

Будиночки, піраміди, гімнастичні стінки

Куби дерев'яні 0,2 м х 0,4 м х 0,15 м;

Дошки завширшки 0,15 м; 0,2 м; 0,25 м, завдовжки 1,5 м; 2 м; 2,5 м; дошка дерев'яна - один кінець підведений на висоту від 0,1 м до 0,15 м

Гора з поручнями, сходинками і центральним майданчи­ком завдовжки 2,4 м, заввишки 0,48 м (у центральній частині), з шириною сходинки - 0,7 м

Сходи-драбини, висота 1 м або 1,5 м, відстань між щаблиною - 0,1 м і 0,15 м

 

Для тренування вестибу­лярного апарата, зміц­нення м'язової системи (м'язів спини, живота і ніг), вдосконалення відчуття рівноваги, ритму, орієнту­вання в просторі

Гойдалки

Діти дошкіль­ного віку

Для навчання і вдоскона­лення лазіння

Піраміди з вертикальною і горизонтальною поперечкою

Сходи різної конфігурації, з вбудованими обручами, півсфери

Дошка дерев'яна на висоті 0,1 м - 0,15 м (встановлюється на спеціальних підставках)

Для навчання рівновазі, переступанню, перестрибуванню, зістрибуванню

Колода, міцно закріплена, що лежить на землі, довжина 2,5 м - 3,5 м, ширина 0,2 м - 0,3 м

Бум завдовжки 2,5 м, завширшки 0,2 м, заввишки 0,2 м

Гімнастична колода, довжина горизонтальної частини 3,5 м, похил - 1,2 м, горизонтальна частина - 0,3 м або 0,5 м, діаметр колоди - 0,27 м

Гімнастична лавка завдовжки 3 м, завширшки 0,2 м, завтовшки 0,03 м, заввишки 0,2 м

 

Для навчання входженню, лазінню, скочуванню

Гірка з поручнями завдовжки 2 м, заввишки 0,6 м;

Гора з драбинкою і скатом, довжина 2,4 м, висота 0,8 м, довжина драбинки і ската - 0,9 м, ширина драбинки і ската - 0,7 м

 

Для навчання розвитку сили, гнучкості, координації рухів

Гімнастична стінка, висота 3 м, ширина прольотів не менше ніж 1 м, діаметр щаблини - 0,022 м, відстань між щаблиною - 0,25 м

Гімнастичні стовпчики

Вік дітей

Призначення обладнання

Ігрове і фізкультурне обладнання, що рекомендується

 

Діти дошкіль­ного віку

Для розвитку окоміру, точності рухів, спритності, для навчання метанню в ціль

Стояк з обручами для метання в ціль, висота від 0,12 м до 0,13 м, діаметр обруча від 0,4 м до 0,5 м

Устаткування для метання у вигляді "квітки", "півня", центр мішені розташований на висоті:

1,2 м - для молодшого дошкільного віку;

1,5 м - 2 м для старшого дошкільного віку

Пристосування для кидання кільця - дошка з укріпленими кілочками заввишки 0,15 м - 0,2 м, пристосування для кидання кільця можуть бути розташовані горизонтально і похило

Мішені на щитах із дощок у вигляді чотирьох концен­тричних кругів діаметром 0,2 м; 0,4 м; 0,6 м; 0,8 м, центр мішені на висоті 1,1 м - 1,2 м від рівня підлоги або майданчика, круги фарбуються в червоний (центр), салатний, жовтий і блакитний кольори

Баскетбольні щити, кріпляться на двох дерев'яних або металевих стояках так, щоб кільце знаходилося на рівні 2 м від підлоги або поверхні майданчика

 

Діти шкільного віку

Для загального фізичного розвитку

Гімнастична стінка заввишки не менше ніж 3 м, кількість прольотів - від 4 до 6

Різновисока щаблина, щаблина-еспандер для виконання силових вправ у висі

"Рукохід" різної конфігурації для навчання пересуванню різними способами, підтяганню

Спортивно-гімнастичні комплекси - щаблини з 5-6 горизонтальними поперечинами, що укріплені на різній висоті, до щаблини можуть прикріплятися спортивні снаряди: кільця, трапеції, гойдалки, жердини тощо

Зчленовані щаблини різної висоти - 1,5 м; 2,2 м; 3 м -можуть розташовуватися по одній лінії або у формі букв "Г", "Т" або змійкою

 

Діти старшого шкільного віку

Для поліпшення м'язової сили, статури і загального фізичного розвитку

Спортивні комплекси

Спортивно-ігрові комплекси (велодроми тощо)

 

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого комітету Ю. Сабій

 

Начальник управління з питань

надзвичайних ситуацій та цивільного

захисту населення і охорони праці Д. Білоус

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

до Правил безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому

 

 

 

 

 

ПАСПОРТ МАЙДАНЧИКА

__________________________________

(дитячий, спортивний)

 

  1. Загальні відомості.

 

    1. Місце знаходження майданчика.

_________________________________________________________________________________

(вулиця, будинок, територія)

 

1.2. Блансоутримувач майданчика. _________________________________________________________________________________

(найменування, підприємства, установи, організації)

 

 

    1. Відповідальна особа за технічний стан та безпечну експлуатацію.

_________________________________________________________________________________

(П.І.П., посада)

 

    1. Контактні телефони.

_________________________________________________________________________________

(власника, балансоутримувача, відповідальної особи)

 

    1. Розмір майданчика.

_________________________________________________________________________________

(загальна площа майданчика (кв. м.)

 

    1. Дата вводу в експлуатацію майданчика.

_________________________________________________________________________________

(рік)

 

1.7. Балансова вартість майданчика.

_________________________________________________________________________________

(вартість на момент складання паспорту тис. грн.)

 

 

2. Загальна характеристика.

 

2.1. Наявність огородження території майданчику.

_________________________________________________________________________________

(так/ні)

 

2.2. Матеріал з якого виготовлено огородження.

_____________________________________________________________________________________________

(бетон, метал, дерево, пластик і т.д.)

 

2.3. Наявність ударопоглинального покриття на майданчику.

_________________________________________________________________________________

(так/ні)

2.3. Матеріал покриття майданчика.

_________________________________________________________________________________

(пісок, штучна трава, резинобітум інше)

 

 

2.4. Наявність штучного освітлення майданчика.

_________________________________________________________________________________

(так/ні)

 

2.5. Кількість та вид світлоточок.

_________________________________________________________________________________

(світильники, прожектори інше)

 

2.8.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  1. Обладнання та елементи розташовані на майданчику.

 

№з/п

Найменування обладнання (конструктивної форми)

Дата випуску

Термін експлуатації

Термін експлуатації конструктивних елементів, що підлягають заміні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.7. Призначення експлуатації майданчика

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

2.3. Додаткова інформація

_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

 

Комісія у складі:

 

 

______________________________ ____________ ____________________

(посада) (підпис) (ініціали та прізвище)

______________________________ ____________ ____________________

(посада) (підпис) (ініціали та прізвище)

______________________________ ____________ ____________________

(посада) (підпис) (ініціали та прізвище)

 

 

Додаток до Паспорту майданчика

 

Інформація про проведення перевірки несучої здатності обладнання та елементів дитячих ігрових та спортивних майданчиків

 

№з/п

Найменування обладнання (конструктивної форми)

Дата проведення перевірки

Дата наступної перевірки

Рішення щодо подальшої експлуатації або демонтажу

Підпис відповідальної особи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого комітету Ю. Сабій

 

Начальник управління з питань

надзвичайних ситуацій та цивільного

захисту населення і охорони праці Д. Білоус

 

 

Додаток 3

до Правил безпечної експлуатації обладнання дитячих та спортивних майданчиків у м. Хмельницькому

 

 

 

 

 

 

Правила

безпеки під час відвідування дитячих ігрових та спортивних майданчиків

 

Увага!

Діти до 7 років повинні знаходитись на майданчику в супроводі та під наглядом дорослих (батьків, вихователів тощо)

Перед використанням ігрового обладнання переконайтесь у його безпечності, справності та відсутності сторонніх предметів

Шановні відвідувачі!

На дитячому майданчику забороняється

1. Користуватися дитячим ігровим обладнанням особам старше 16 років та вагою понад 70 кг. (якщо інше не передбачено рекомендаціями виробника обладнання).

2. Палити та залишати недопалки, вживати алкогольні напої.

3. Вигулювати тварин.

4. Використовувати ігрове обладнання не за призначенням.

5. Паркувати транспортні засоби.

6. Розводити багаття.

7. Засмічувати територію.

8. Ламати та пошкоджувати дерева, кущі, газони, підвішувати на дерева мотузки, гойдалки.

9. Ламати і переміщати місця для сидіння та урни.

Номера телефонів для екстрених викликів:

Служба з надзвичайних ситуацій 101

Поліція 102

Медична служба 103

Відділ управління міським господарством – 1580, 067 555 15 80.

У разі виявлення пошкоджень обладнання (елементів) дитячого ігрового майданчика, прохання повідомити старшого будинку та балансоутримувача тел.________

Шановні батьки, пам’ятайте Ви несете відповідальність за життя і здоров’я Ваших дітей!

 

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого комітету Ю. Сабій

 

Начальник управління з питань

надзвичайних ситуацій та цивільного

захисту населення і охорони праці Д. Білоус

 

 

 

 

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!