Новини
Працівники міської ради долучилися до кампанії з вакцинації від дифтерії та правцю
Сьогодні працівники Хмельницької міської ради на чолі з міським головою Олександром Симчишиним отримали щеплення від дифтерії та правцю. Вакцинація проводилась двома виїзними бригадами КП «Хмельницький міський центр первинної-медико-санітарної допомоги №1» під час обідньої перерви. Всього медики захистили від наслідків дифтерії та правцю 90 осіб.
Аналогічні заходи з профілактики важких інфекційних недуг 25 та 26 листопада проводив і КП «Хмельницький міський центр первинної-медико-санітарної допомоги №2», за цей час бригадним методом щепилось 88 працівників Департаменту освіти та науки, Управління адміністративних послуг, Управління ЖКГ, фінансового управління, управління праці та соціального захисту населення.
У центрах первинної медико-санітарної допомоги міста є якісна і безпечна вакцина в достатній кількості - більше 10 тис. доз вакцини для профілактики дифтерії, кашлюку та правця, 1125 доз вакцини АДП для дітей 6-річного віку та 29,5 тис. доз вакцини АДП-м для підлітків та дорослого населення.
Зробити щеплення всі можуть безкоштовно у свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра.
Закликаємо кожного – підіть до сімейного лікаря, перевірте, коли ви востаннє вакцинувалися і за потреби – зробіть щеплення. Вакцини є для всіх вікових груп. Вони якісні, безпечні та безоплатні!
Для організації виїзних бригад та розгортання тимчасових кабінетів профілактичних щеплень для проведення щеплень співробітникам безпосередньо в закладах рекомендуємо звертатись до керівництва КП «Хмельницький ЦПМСД №1» та КП «Хмельницький міський ЦПМСД №2».
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період хвороби — 3-10 днів. Джерелом інфекції є хвора людина або носій збудника дифтерії, яка виділяє токсин. Токсин блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям.
Ускладнення від дифтерії можуть включати:
- блокування дихальних шляхів
- інфекційно-токсичний шок
- пошкодження серцевого м'яза (міокардит)
- ураження нервової системи
- легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).
Дифтерія – страшніша за кір. Бо смертність набагато вища: з тисячі хворих, за статистикою, помирає від 50 до 100 людей. Захищені ті, хто вакциновані.
- року в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії, з них - 18 у жовтні місяці. 5 хворих з діагнозом “дифтерія” зареєстровано у Закарпатській області, 2 випадки у Хмельницькій області, 2 випадки в Києві та 1 випадок в Тернопільській області. Ще 10 осіб в Закарпатській області є носіями інфекції.
В Україні вкрай низький рівень охоплення щепленнями від цієї інфекції: вакциновані лише 70% дітей, дорослих – ще менше. 2018 року кожен другий дорослий не зробив необхідного щеплення. За таких умов експерти прогнозують можливий ризик виникнення спалаху. Єдиний спосіб захиститися – зробити щеплення.
Щеплення від дифтерії повинні отримувати всі - і діти, і дорослі протягом усього життя, кожні 10 років. Дітям роблять щеплення вакциною АКДП в 2, 4 і 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять в 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років - АДП-м. Далі необхідно вакцинуватися вакциною АДП-м повторно кожні 10 років. Тобто, якщо останнє щеплення проти дифтерії отримано у 16 років, наступне потрібно зробити в 26. І так далі кожні десять років.
В місті станом на 1 жовтня 2019 року достатньо високий рівень охоплення щепленнями проти дифтерії та правцю дітей до 1 року – 94%, дітей у 18 місяців – близько 95%. у 6 років – 78,8%, в 16 років – 90,0%. Незадовільна ситуація щодо кількості щеплених дорослих. Хоча протягом 10 місяців поточного року було щеплено 19315 чоловік, охоплення вакцинацією проти дифтерії та правцю потребуючого дорослого населення складає лише 50,3%.
Чому важливо, щоб більшість людей були вакциновані? Якщо 95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не пошириться територією країни, навіть якщо буде завезене з іншої держави. Такий імунітет називається «колективним». Колективний імунітет захищає дітей, котрим не можна проводити вакцинацію через постійні чи тимчасові протипоказання. Колективний імунітет може бути сформовано лише в результаті охоплення вакцинацією понад 95% населення.
Яскравий приклад дії колективного імунітету – ситуація із захворюванням на кір в Україні в цілому і в м. Хмельницькому зокрема. З кінця минулого року до квітня поточного року в місті спостерігалось щомісячне значне зростання захворюваності на кір. З січня по квітень в Хмельницькому було зареєстровано 741 випадок захворювання. Після проведення заходів з посиленої імунізації проти кору у квітні –жовтні рівень захворюваності значно знизився і в жовтні захворілих було всього 3.
Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість у місці ін’єкції або невелике підвищення температури – це звичайне явище. І воно доводить, що вакцина працює і організм формує імунітет.
У разі, якщо дитина не була щеплена з будь-яких причин за віком, батькам необхідно звернутись до педіатра чи сімейного лікаря, з яким підписано декларацію на медичне обслуговування для складання індивідуального графіку профілактичних щеплень.
Якщо дорослі не були раніше вакциновані або у них немає відповідних записів про щеплення - для захисту від дифтерії і правця необхідно триразове щеплення АДП-м. Між першим та другим щепленнями інтервал повинен бути не менше 30 днів і шість місяців між другим та третім щепленнями. Далі необхідно вакцинуватися повторно кожні 10 років.