Новини

Попередження злочинів і правопорушень у дитячому середовищі

Протягом 2020 року на профілактичний облік в службі у справах дітей поставлено 18 неповнолітніх, батьки яких ухилилися від виконання батьківських обов´язків, у результаті чого діти скоїли злочини та правопорушення. З ними систематично проводять роз’яснювально-профілактичні бесіди з питання попередження злочинів та правопорушень, обстежують умови проживання дітей.

Робота з питання попередження злочинів та правопорушень неповнолітніми проводиться спільно із міським Центром соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді, Департаментом освіти та науки, ювенальною превенцією Хмельницького, Зарічанського та Південно-Західного відділень поліції.

Протягом року надійшло 19 подань департаменту освіти та науки, навчальних закладів міста Хмельницького стосовно 28 дітей для проведення бесід із батьками та дітьми щодо здобуття повної загальної середньої освіти учнями. Ініційовано 7 подань у правоохоронні органи щодо притягнення до відповідальності батьків та встановлення місця перебування дітей.

Крім того, згідно з планом-графіком правоосвітньо-профілактичних зустрічей з батьківськими колективами та учнями в навчально-виховних закладах та закладах професійно-технічної освіти міста Хмельницького проведено 7 лекцій та взято участь у трьох засіданнях координаційних рад навчальних закладів міста Хмельницького з питання відвідування навчального закладу, поведінки під час уроків, здобуття повної загальної середньої освіти, відповідальності за скоєння правопорушень і злочинів тощо.

Під час проведення бесід із дітьми фахівці наголошують, що правопорушення та злочини, які здійснюються неповнолітніми – це небезпечне соціальне явище, інформують про наслідки, до яких вони можуть привести.

У підлітків завжди виникає бажання стати незалежним, спробувати щось нове, побувати в іншій, цікавій ситуації. Це природньо і навіть корисно для дітей – все це частина дорослішання. Але вони можуть ризикувати, особливо коли опиняються поза увагою своїх батьків. Тиск однолітків, нудьга, нестримна енергія, а можливо, й інші фактори, що впливають на поведінку, наприклад, вживання пива, можуть привести до невиправданого ризику – і навіть коштувати життя. Виявивши непослух один раз, дуже легко потім здійснити більш серйозний вчинок.

Людина не народжується злочинцем, а стає ним через певні життєві обставини. Часто діти і підлітки думають, що за скоєний ними злочин ніякої відповідальності не буде, бо вони ще неповнолітні. Проте гуманне ставлення до дітей у суспільстві аж ніяк не означає, що треба потурати їм у всьому. Навпаки, слід перевиховувати. Адже багато дорослих злочинців починали свою «кар´єру» ще у підлітковому віці.

Соціально - побутове оточення, важке матеріальне становище більшості сімей, діти, які проживають у складних життєвих обставинах, неконтрольованість з боку дорослих – усе це сприяє здійсненню правопорушень та злочинів, до активізації кримінальної ситуації.

Найпоширенішими злочинами серед учнівської молоді є крадіжки та хуліганство. Бажання самоствердитися штовхає декотрих неповнолітніх до конфліктних ситуацій, скоєння зовні безпричинних, а іноді незрозумілих злочинних проявів: побиття людей, з якими не порозумілися, побиття випадкових. Діти підліткового віку, які перебувають не в полі зору навчальних закладів, нерідко скоюють крадіжки самі, або їх залучають до цих справ дорослі.

Таким чином, знання неповнолітніми певних законів, норм поведінки, своїх обов´язків перед суспільством, усвідомлення ними шкоди, відповідальності й вироблення у них правової свідомості – зобов´язує добре поводитись, дотримуватись правил поведінки.

Та спільна профілактична робота щодо попередження правопорушень та злочинів з боку навчальних закладів, служби у справах дітей, департаменту освіти та науки, правоохоронних органів, центру соціальних служб для сім´ї, дітей та молоді органічно поєднує чуйність до підлітка, постійну готовність прийти йому на допомогу з глибокою принциповістю, без будь-яких відхилень від суспільної моралі. А це означає забезпечення морального здоров´я нашого суспільства, гуманних відносин і взаємної поваги між людьми.

 

За матеріалами служби у справах дітей

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!