Новини

Понад два десятки подій провели бібліотекарі Хмельницької громади в рамках тижня медійної та інформаційної грамотності

Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності (Global MIL Week 2022), що проходив цьогоріч під гаслом «Плекання довіри: імператив медіа та інформаційної грамотності», завершився 31 жовтня. До щорічної ініціативи традиційно доєднуються бібліотеки. Вони, будучи середовищем поширення та розвитку інформаційної культури населення, влаштовують найрізноманітніші заходи, виставки та інші активності, котрими популяризують ідеї медійної та інформаційної грамотності.

Централізована бібліотечна система Хмельницької громади протягом Global MIL Week 2022 організувала понад два десятки подій. Їх учасниками ставали люди різного віку. З підлітками в бібліотеках говорили про фейки, пропаганду й маніпуляції: як їх розпізнати, чим вони можуть нашкодити. Також аналізували інтернет-сторінки, на яких молодь виокремлювала приховану рекламу та клікбейт. З учнями молодших класів розбирали інформаційний простір, з’ясовували поняття ЗМІ, їх видів та як вони впливають на людину, скільки забирають часу. Ще однією активністю, до якої запрошували діток, були ігри з розвитку критичного мислення («Медіазнайко», «Не вір – перевір»).

Для більш старших відвідувачів книгозбірні проводили практичні заняття. На них учасники вчилися упізнавати фейкові гачки новин та не попадатись на них. Відповідно завдяки таким навичкам спробували чистити свої стрічки в фейсбуку від фальшивої інформації, аби більше не забруднювати їх такою. Також розмовляли про доцільність залишення коментарів і «плюсиків» під постами, суперечок з ботами під публікаціями посадовців та відомих людей.

Окрім того, бібліотекарки пропонували користувачам знайомитися з книжковими виданнями з теми медіаграмотності (до речі, таких у фондах є чимало; література нова, цікава й актуальна), відвідати загальнодоступні сервіси, що пропонують відповідні онлайн-навчання, переглянути тематичні відеоролики (зокрема, телерубрику «СИТО», яку ЦБС створила спільно з ТРК «Місто»).

«Наша робота полягає в тому, щоб допомогти користувачам бути медіаграмотними, тобто вміти обирати якісну інформацію, давати інформації та новинам об’єктивну характеристику та оцінку. Бути медіаграмотним означає бути захищеним від фейків, пропаганди та маніпуляцій, а ще не поширювати такі жодним чином», - розповіла бібліотекарка філії № 10 Ольга Колокольникова.

Неабияк на спрямованість усіх цьогорічних заходів вплинуло те, що Україна відзначає Global MIL Week 2022 в умовах повномасштабної війни. Кожен українець зрозумів і на собі відчув, що ворог вісім місяців атакує не лише на фронті, а й в інформаційному просторі. Про те, як за таких обставин зберігати спокій, критично споживати інформацію та бути пильними, мешканцям громади в ефірі програми «Віч-на-віч» розповіла медіатренерка, директорка Централізованої бібліотечної системи Тамара Козицька.

«Інформації стало значно більше. Населення перебуває в такому емоційному стані, в якому простіше піддатися на маніпуляції. Інколи людині віра в неправдиве повідомлення може коштувати життя. А ще ворог спрямовує пропаганду, аби роз’єднати українців. Тож не треба споживати інформацію в режимі “автопілота”, варто знаходити першоджерела, стежити за власними емоціями під час перегляду новин і брати емоційну паузу, відокремлювати факти від суджень, перевіряти фото та експертів, звертати увагу на мету повідомлення і завжди думати про наслідки поширення тієї чи іншої інформації», - зазначила Тамара Степанівна.

Тому під час війни медіаграмотність – це не лише про особисту, а й про національну безпеку. Тож будьте уважними, критично споживайте та обов’язково перевіряйте інформацію.

За інформацією Центральної публічної бібліотеки

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!