Новини
Мазури. Мить, що залишиться в пам’яті
В Хмельницькому презентували фінальну частину проєкту, який вивчав історію Мазур. Чотири місяці роботи, і як результат видана брошура, інформаційні стенди та запущено Інтернет-сайт.
Мазури – це нащадки переселенців з польської Мазовії, які в пошуках нових родючих земель та вольностей переселилися на Поділля в XVII столітті. З того часу вони проживають на Поділлі цілими селами та районами. Мазури завжди трималися разом, мали згуртовану громаду.
В основу стендів покладено ідею та бажання розповісти хто ж такі Мазури та як вони з’явились на наших теренах. Показати їх культуру, побут та існування в різні періоди.
Заступник міського голови Володимир Гончарук відзначив, що проєкт заслуговує уваги, адже дає розуміння того, яким чином відбулось переселення поляків на наші землі, та у яких взаємовідносинах вони перебували з українцями.
На сайті www.mazurstory.com розміщено матеріали, які вдалося зібрати протягом реалізації проекту - це світлини мешканців мікрорайону Гречани, зображення будинків, костелів, релігійних служінь, документи видані в різні роки, листи з фронту та довідки. Також тут зібрані розповіді людей, а саме їх родинні історії.
Брошура видана під гаслом «У пам’ять про тих, хто втратив близьких, але зберіг традиції та віру». В ній короткими цитатами викладено живі історії людей.
Брошура – це витримка з усіх матеріалів, які «пропустили через себе» учасники дослідження під час реалізації проєкту. Маленькі розповіді, які відкривають світло на те, що відчували та як виживали Мазури, з якими викликами стикались та як вдалось зберегти свою автентичність.
«Це історії про нелегкі долі, репресії та переселення, пережиту війну та післявоєнний період, утиски від влади та взаємодопомогу і людські відносини. Для мене важливо переказати ці історії не лише своїм нащадкам, а й широкому загалу. Сам проєкт – це можливість відкрити незнану історію переселеного народу. Подивитись на історію неспотворену цензурою та вождями, дізнатися правду про причини та наслідки подій минулого століття на території нашого краю», – розповів депутат міської ради, журналіст проєкту Ігор Мельничук.
Проект реалізований СКЦ «Плоскирів» за підтримки Українського культурного фонду та Хмельницької міської ради.