Новини

«Круглий стіл» до 150-річчя від дня народження Лесі Українки

25 лютого в архівному відділі Хмельницької міської ради в рамках проекту «Вивчай Україну» відбулося засідання за круглим столом «Не знаю, чи буде хто з молодшого покоління згадувати коли про мене… Але я б хотіла на те заслужити…» з нагоди 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Співорганізатори заходу – Хмельницька міська рада, Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради, архівний відділ Хмельницької міської ради. Учасників зібрання привітала керуюча справами виконавчого комітету Юлія Сабій.

Представники влади, Департаменту освіти та науки, митці нашого міста й області, члени Спілок журналістів, письменників України, підготували цікаві, ґрунтовні доповіді про життя та діяльність геніальної поетеси.

25 лютого 1871 року у Новоград-Волинському народилася Лариса Косач, яка увійшла в історію під псевдонімом Леся Українка, який взяла ще у 13-річному віці. Леся Українка, письменниця, перекладач, фольклорист, громадська і культурна діячка, знала 10 мов, читала іноземні дисертації, вивчала давні літературні пам’ятки. Саме вона стала однією із центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня. Але світове значення творчості письменниці довго применшували, а образ спотворювали.

«Одним із дієвих методів віднадити від української літератури в радянській і пострадянській школі було зображення її як провінційної, зосередженої лише на тяжкому житті селян. При згадці про українську літературу в уяві багатьох і досі постає похилена хата, кріпаки та злиденність наших письменників. Головне тут – село, і за допомогою цих штампів і досі не оселянювали все українське.

У цьому контексті справжня, а не підручникова Леся Українка, руйнує багаторічні потуги зобразити нас неповноцінними. Саме її походження – це історія про шляхетність, національну пам`ять і династичність, яких так бракує українцям для свого самоусвідомлення як частини європейської цивілізації. Феміністка, інтелектуалка, безапеляційна патріотка і це далеко не повний перелік тих якостей, які були притаманні Ларисі Квітці-Косач.

Леся Українка – людина – зірка, яка горіла і світила все життя! Велика поетеса заслужила на те, щоб не бути забутою нащадками» - зазначила, розпочинаючи «круглий стіл», модератор заходу, головний спеціаліст відділу позашкільної освіти та виховної роботи Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради Наталія Солтис.

Про цікаві факти з життя і творчості Лесі Українки, незламний волелюбний дух Великої Українки розповідали Петро Маліш, письменник, член Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України. (тема: “Творчість Лесі Українки та сучасність”); Василь Горбатюк, письменник, член Національної спілки письменників України (тема: “Леся Українка і наш край”); Володимир Смотритель, народний артист України, театральний актор, керівник та актор монотеатру «Кут» (тема: “Леся Українка в творчості монодрами”); Віталій Міхалевський – поет, член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки письменників України, голова Хмельницького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Т. Шевченка; Лідія Ярохно-Проказюк, поетеса, педагог та громадська діячка та інші.

Розповіді про життя і творчість Лесі Українки перепліталися з поетичними рядками творів геніальної письменниці. Особливої уваги заслуговує вірш «Красо України, Подолля!», в якому Леся Українка оспівувала красу нашого Подільського краю.

Круглий стіл, присвячений 150-ій річниці від дня народження Лесі Українки, пройшов на високому науковому рівні.

Наприкінці заходу в урочистій обстановці керуюча справами виконавчого комітету міської ради Юлія Сабій вручила відзнаку Хмельницької міської ради ІІІ ступеня за досягнення в театральному мистецтві Володимиру Смотрителю, народному артисту України, керівнику та актору монотеатру «Кут». Також подякою від Департаменту освіти та науки був відзначений поет-романтик, громадський діяч, член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки письменників України Віталій Міхалевський.

Модераторами заходу були Наталія Солтис, Ірина Кравець і Любов Лазуткіна.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!