Новини
Дитяче право знати свої права реалізовують у бібліотеках міста
У Хмельницькому триває місячник правових знань, присвячений Дню юриста. Захід проводиться від 1 до 31 жовтня з метою підвищення набуття громадянами необхідного рівня правових знань.
На початку жовтня стартував місячник правових знань у міських книгозбірнях, який позначений рядом просвітницьких заходів. Бо саме бібліотека є тим місцем, де зручно та просто розповідати про правову сторону життя дорослим, а особливо малечі.
Одним з таких заходів була мандрівка у Країну Правдилію, яку влаштували у філії №4. Четвертокласники із СЗОШ №8 тут почули, як створювалась Конвенція про права дитини, яке важливе значення вона має і якого змісту статті вміщує. Їм пояснили, що кожна дитина має не лише права, а й обов’язки, які теж не менш важливі. А після такої мандрівки дітям ще й випала нагода у бібліотеці ознайомитися та попрацювати з 3D-ручкою, графічним планшетом та почитати книги, що вміють оживати (з AR-технологіями). Нагадуємо, всі ті технічні набутки місцеві книгозбірні отримали завдяки перемозі проєкту «SMART-бібліотека – помічник розумного міста» у Бюджеті міських ініціатив. Під час «правових мандрів» учасники також подивились презентацію «Кожна дитина має право» та переглянули тематичну виставку «Права дитини ти мусиш вивчити сумлінно».
Право знати свої права – одне з найважливіших прав дитини, таке, що дає їй можливість почути про інші права. Його і зробили спробу реалізувати під час години цікавого правознавства «Цінуй свої права і знай свої обов’язки». Таку влаштували у бібліотеці-філії №15. Учасниками години правознавства у книгозбірні змогли побувати п’ятикласники із НВК №2. В інтерактивній формі разом з бібліотекаркою діти обговорили основні статті Конвенції про права дитини. Окрім прав, згадали й обов’язки. За допомогою гри учні до прав підбирали відповідні обов’язки. На прикладі буденних ситуацій розглядали випадки порушення прав дітей та, водночас, невиконання обов’язків самими дітьми.
Чергове засідання клубу «Право. Закон. Мораль» відбулося у центральній міській бібліотеці. Говорили цього разу про булінг. На розмову із дев’ятикласниками із НВК №5, котрі і стали учасниками засідання, бібліотекарки запросили працівниць Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області, а саме: Ольгу Чорну, начальницю відділу організаційної роботи, юридичного забезпечення та розвитку інфраструктури; Оксану Бошкову, начальницю відділу комунікацій та правопросвітництва.
Також розповісти про небезпечність та прояви булінгу під час бесіди дітям змогли регіональна представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Хмельницькій області – Оксана Кізяєва та регіональний координатор Уповноваженого – Ольга Осередчук.
Працівниці правової сфери розказали підліткам, що булінг – це насильство. Він буває фізичним, психологічним, економічним, сексуальним, а також існує кібербулінг. Цькування має систематичний характер, у ньому є кривдник та потерпілий. Наслідки булінгу: психічна та/або фізична шкода, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.
І, що дуже важливо, детально нині розглянули те, куди звертатися по допомогу, якщо хтось став жертвою такого цькування.
В коворкінгу бібліотеки-філії №2 влаштували мінідискусію з десятикласниками, котрі навчаються в СЗОШ №22 ім. Ольжича. Говорили тут про правове виховання. До того ж у такий спосіб, аби після простих пустощів не дійшла справа до кримінальної відповідальності. Старшокласникам розповіли про адміністративну та кримінальну відповідальність неповнолітніх.
Діти дізналися: з якого віку особи підлягають кримінальній відповідальності? Які види покарань застосовуються до неповнолітньої особи? Які особливості має призначення покарання? У яких випадках неповнолітню особу можуть засудити до позбавлення волі? За яких умов неповнолітні можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності? Куди звертатися за більш детальною інформацію та роз’ясненнями у ситуаціях відповідного типу?
А учні другого класу завітали в бібліотеку-філію №12 на правовий всеобуч «Що ти знаєш про свої права». Дітлахи тут переглянули презентацію «Наші права – щасливе дитинство» і ознайомились з основними законами, де записані права людей та дітей. А основне – дізнались про власні права. Після того вони розгадували правознавчий кросворд, де повинні були, відповівши на 6 питань, відгадати ключове слово.
Такі правові заходи дуже потрібні дітям, адже правова роз’яснювальна робота допомагає їм бути обачними та свідомими щодо відповідальності за свої дії.
За інформацією міської Центральної бібліотечної системи