Новини
Для зручності мешканців та бізнесу в Хмельницькому активно впроваджують електронне урядування
Із ходом виконання Програми впровадження електронного урядування у Хмельницькій міській раді на 2015 – 2020 роки під час чергового депутатського дня міських обранців ознайомив директор міського комунального підприємства «Хмельницькінфоцентр» Сергій Матвійчук.
Головною метою програми є створення оптимальних умов для задоволення інформаційних потреб і реалізації конституційних прав громадян, органів державної влади і місцевого самоврядування, організацій, підприємств, громадських об'єднань на основі формування і використання інформаційних ресурсів і сучасних інформаційних технологій.
Розвиток програми е-урядування у Хмельницькій міській раді передбачає декілька напрямків. Для громадян - це підвищення якості життя та безпека, доступ до публічної інформації та зворотний зв’язок, підвищення якості надання адміністративних послуг, участь в управлінні містом. Для бізнесу - підвищення якості надання адміністративних послуг, створення умов для бізнесу та участь у розвитку економіки міста. Для органів влади - забезпечення прозорості діяльності міської влади, вдосконалення ефективності управління міської влади, залучення всіх громадян до процесу прийняття управлінських рішень.
Програма впровадження електронного урядування у Хмельницькій міській раді є актуальною, а напрямки її реалізації в місті Хмельницькому відповідають напрямкам державної політики у сферах інформатизації, електронного урядування, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, розвитку інформаційного суспільства.
Проведено повну модернізацію офіційного вебсайту міської ради та її виконавчих органів. Створено нове доменне ім’я http://khm.gov.ua. Забезпечується його функціонування 24/7. Постійно створюються нові розділи та сторінки (враховуються потреби мешканців та вимоги законодавства).
Кількість відвідувань офіційного веб-сайту міської ради за рік склала 1088,7 тис.
На домені khm.gov.ua забезпечено можливість розміщення до 40 веб-сайтів та порталів виконавчих органів міської ради та бюджетних закладів міста.
Розроблено нові галузеві сайти:
- спільно з КУ «Агенція розвитку Хмельницького» - інвестиційний портал https://invest.khm.gov.ua,
- для Центру енергозбереження - http://energy.khm.gov.ua,
- для Департаменту управління архітектури, містобудування та земельних ресурсів - https://deparh.khm.gov.ua,
- для Департаменту освіти та науки - http://osvita.khm.gov.ua,
- для Хмельницького міського територіального центру - http://tercentr.khm.gov.ua.
В рамках реалізації проєкту MyCity впроваджується створення веб-порталу «Єдина інформаційна система міста» - http://mycity.khm.gov.ua.
Здійснюється онлайн-трансляція сесій міської ради через офіційний канал на порталі відеохостингу YouTube.
Забезпечено онлайн-комунікації та участь мешканців через електронні сервіси та портали:
- Електронні звернення;
- Електронні запити на отримання публічної інформації;
- електронні послуги в ЦНАП (замовити послугу через електронний сервіс «КАБІНЕТ МЕШКАНЦЯ»;
- реєстрація на попередній запис на прийом до адміністратора ЦНАП через Електронну чергу;
- Електронні петиції до міської ради;
- Відкрите місто;
- Бюджет участі – платформа «Громадський проєкт»;
- Електронні консультації та опитування (нова платформа створена в рамках швейцарсько-української програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що виконується Фондом «Східна Європа» та «Innovabridge Foundation» і фінансується Швейцарським бюро співробітництва);
- запис до секцій та гуртків.
Місто підключено до сервісів:
- Відкритий бюджет.
- Єдиний веб-портал використання публічних коштів (зареєстровані усі розпорядники бюджетних коштів).
Забезпечено функціонування:
- онлайн запису «Електронна черга у ДНЗ"» (загальна міська електронна черга в дошкільні навчальні заклади);
- системи «Електронний шкільний журнал» (підключення індивідуальне).
Хмельницький перше місто, яке на веб-порталі відкритих даних міської ради https://mycity.khm.gov.ua/OpenData та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних забезпечує оприлюднення наборів відкритих даних міської ради у формі відкритих реєстрів в режимі онлайн. Уже оприлюднено більше 70 таких реєстрів.
Для працівників структурних підрозділів міської ради, комунальних підприємств проводились воркшопи з підвищення якості відкритих даних.
Для представників бізнесу та громадськості проводяться заходи щодо популяризації впровадження в міській раді інструментів та сервісів е-урядування.
В кінці 2019 року запрацював електронний «Кабінет мешканця» завдяки якому громадяни за спрощеною процедурою уже замовляють адміністративні послуги в ЦНАП. https://mycity.khm.gov.ua/account/login.
Найбільш популярною є замовлення довідки про реєстрацію місця проживання/перебування особи.
Через «Кабінет мешканця» також можна подати електронну заяву на отримання довідки про склад сім’ї, замовити видачу копій рішень, витягів з прийнятих рішень міської ради та виконавчого комітету, інформацію про відсутність (наявність) земельної ділянки на території м. Хмельницького, довідки, копій, витягів стосовно стажу роботи, нарахування заробітної плати за час роботи на ліквідованих підприємствах, установах, організаціях та зареєструватись на електронну чергу в ЦНАП.
Розміщення інформації про місто Хмельницький, його ресурси, інвестиційний клімат, перспективи розвитку провідних галузей міського господарства для залучення інвестицій забезпечують: на офіційному сайті розділ «ДЛЯ БІЗНЕСУ», інвестиційний портал https://invest.khm.gov.ua/, веб-портал «Єдина інформаційна система міста» - «Кабінет мешканця» - «Бізнесу».
В «Кабінет мешканця» підготовлено можливість надання електронних послуг для бізнесу, що надаються в ЦНАП, та отримувати необхідну інформацію, також забезпечено швидкий перехід на державні електронні послуги та сервіси.
В розділі «Мої компанії» – «Кабінет мешканця» передбачено можливість реєструвати інвестиційні проєкти.
Для забезпечення електронної ідентифікації й автентифікації фізичних і юридичних осіб підписано договір з Державним агентством з питань електронного урядування України про приєднання до інтегрованої системи електронної ідентифікації https://id.gov.ua/, що дасть змогу без додаткової реєстрації отримати доступ до державних електронних сервісів та послуг.
Запущено мобільний додаток «MyCity», де можна побачити анонси подій, основні загальноміські організаційно-масові та культурні заходи. Також завдяки ресурсу можна отримтаи інформацію про головні новини життєзабезпечення міста, повідомлення про перекриття вулиць, відключення води, світла, тощо з прив’язкою до карти міста, сповіщення про екстрені та аварійні ситуації. В розділі сервіси є є можливість перевірити стан послуг в ЦНАП.
В подальшому мобільний додаток має стати для його користувачів зручним сервісом поступового переходу на електронні послуги ЦНАП та портали, через які надаються державні послуги.
Хмельницький приєднано до Міжнародної Хартії відкритих даних. За результатами загальної оцінки стану оприлюднення відкритих даних у 2019 році Хмельницький став лідером серед обласних центрів. Це перший рейтинг оприлюднення відкритих даних, який проводила Урядово-громадська ініціатива «Разом проти корупції» по методології розробленої Державним агентством з питань електронного урядування України спільно з проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS», яку затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. №409.
Наше місто активно долучається до національних заходів щодо розвитку відкритих даних та є активним учасником національних форумів та заходів з питань електронного врядування та відкритих даних. Так, в лютому цього року у Хмельницькому відбувся Open Data Campus, який організований в рамках реалізації проєкту TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах та незалежного видання Texty.org.ua (поєднання класичної журналістики та журналістики даних, створення інформативної візуалізації та інфографіки). Це важливий для міста захід, на якому ІТ фахівці пройшли навчання по роботі з відкритими даним, опрацювали передові інструменти для аналізу та візуалізації відкритих даних та створили дієві проєкти, які можуть зробити життя в місті комфортнішим.
Підписано Меморандум про співпрацю та приєднання міста Хмельницького до Ініціативи CoST (Infrastructure Transparency Initiative). CoST публікуватиме на порталі «Прозора інфраструктура» http://portal.costukraine.org/ інформацію щодо планування, реалізації та контролю за виконанням будівництва проєктів інфраструктури міста у відкритому доступі. Хмельницький став учасником проєкту «Створення дашбордів для візуалізації об'єктів інфраструктури міст» на базі платформи аналітичної системи в будівництві NORA.
Працює корпоративна мережа передачі даних Хмельницької міської ради та її виконавчих органів, яка забезпечує ефективне функціонування інформаційно-телекомунікаційних систем міської ради. Корпоративна мережа об’єднує побудовану волоконно-оптичну лінію зв'язку, структуровані кабельні мережі виконавчих органів міської ради, апаратно-програмні засоби та автоматизовані робочі місця.
Щоденно забезпечується функціонування корпоративної мережі передачі даних. До мережі підключені електронна пошта, інтернет, доступ до баз даних та інформаційних системи.
На базі програмного комплексу SharePoint для роботи з реєстрами створено внутрішній портал виконавчих органів міської ради.
Автоматизовано облік та налаштування користувачів, що підключені до усіх інформаційних систем та баз даних міської ради.
Здійснюються роботи по впровадженню системи електронного документообігу (СЕД) у виконавчих органах міської ради на базі програмного комплексу «IT-Enterprise». Система налаштована та працює в пілотному режимі.
Виконавчий комітет міської ради та 8 самостійних управлінь здійснюють перехід на систему бухгалтерського обліку на базі програмного комплексу «IT-Enterprise» в рамках впровадження єдиної системи обліку у виконавчих органах міської ради.
Проведено навчання для осіб відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та діловодство у виконавчих органах.
З травня 2018 року в Центрі надання адміністративних послуг введено систему електронного документообігу «СТРАТЕГ.ДОКУМЕНТ» (дала – СЕД ЦНАП).
СЕД ЦНАП забезпечує автоматизацію обліку адміністративних послуг, створення реєстру територіальної громади міста, створення єдиної системи довідників та каталогів.
На 1 січня.2020 зареєстровано 113,8 тис. справ (в т.ч. електронний архів), в реєстрі територіальної громади міста зареєстровано 99,6 тис. адрес та 286,9 тис. мешканців. Налаштовано модуль «Звітність» та фахівцями підприємства розроблено 81 форму звітності. Забезпечено оперативне підключення нових послуг або внесення змін для їх автоматизації в СЕД ЦНАП.
Забезпечено постійне оновлення ПЗ та функціонування в системі спецзв’язку двох робочих місць для надання послуг видачі/обробки біометричних паспортів.
Придбано комплектуючі для модернізації терміналів системи «Електронна черга». До системи підключені адміністратори управління адміністративних послуг та реєстратори відділу реєстрації місця проживання управління з питань реєстрації та їх відділені місця.
Забезпечено онлайн запис на чергу для надання послуг по видачі закордонних паспортів та ID карток.
Формування бази документів міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови та забезпечення безперешкодного доступу до них шляхом оприлюднення на офіційному сайті міської ради здійснюється на офіційному сайті міської ради в розділі «Документи». Забезпечено розширений пошук документів https://khm.gov.ua/uk/docs_search. Створення вебпорталу нормативних документів планується після повного запуску СЕД та запуску модулів роботи з розпорядчими документами.
На Єдиному державному вебпотралі відкритих даних та порталі відкритих даних міської ради забезпечено оприлюднення усіх переліків нормативних документів міської ради, інформації про депутатів та поіменні результати голосування депутатів на пленарних засіданнях міської ради.
Продовжується формування баз даних муніципальної геоінформаційної системи (МГІС) міста Хмельницького. Закуплено програмне забезпечення для роботи з електронною картою, яке встановлено на 5 робочих місцях управліннях архітектури та містобудування та житлово-комунального господарства. База даних МГІС постійно наповнюється та впорядковується (земельні ділянки, адреси об’єктів, уточнено виборчі округи, тощо).
Базу даних електронної карти міста переведено з місцевої системи координат в загальнодержавну (СК63), що дає змогу безперешкодно здійснювати імпорт картографічних матеріалів з відкритих джерел та більш ефективно та оперативно вносити зміни разом із управлінням з земельних ресурсів та земельної реформи.
Забезпечено оприлюднення даних про надані містобудівні умови та обмеження, реєстру вулиць та інших відкритих реєстрів. Проводяться роботи по наповненню адресного реєстру.
Управлінню архітектури та містобудування надається допомога та створюються нові бази даних для розвитку геопорталу міста.
Нанесено на електронну карту міста всі маршрути громадського транспорту: тролейбусних – 22 маршрути, автобусних – 16 маршрутів, в режимі маршрутного таксі – 45 маршрутів.
На /www.google.com/maps створено: інтерактивну карта виборчих округів та інформації про депутатів, карта захисних споруд міста, спортивні об’єкти та майданчики, карта поліцейських дільниць, мапу торгівлі, карта територій загальноосвітніх закладів та інші.
Забезпечено функціонування бази даних звернень громадян у відділі управління міським господарством та координацію роботи з порталом «Відкрите місто». На порталі зареєстровано 48 організацій міста.
За допомогою безкоштовного застосунку VoIP для смартфонів Viber створено групи для оповіщення по районах міста, які координує відділ управління міським господарством.
Для вдосконалення єдиної інформаційної системи комунальних платежів міста на вебсайті міської ради для зручності вибору системи оплати за комунальні послуги створено розділ «Оплата комунальних послуг онлайн».
Щомісяця формується база даних відомостей для надання субсидій та соціальних допомог, до якої підключено управління праці та соціального захисту населення. В середньому щороку працівники управління праці та соціального захисту населення використовують більше 115 тис. електронних довідок.
Створено комплексну систему відеоспостереження в Хмельницькій міській раді та її виконавчих органах – всього 61 відеокамера, що встановлені в приміщеннях виконавчих органів міської ради.
Система забезпечує можливість онлайн трансляцій засідань, заходів, що відбуваються в приміщенні виконавчого комітету (Сесійна зала, Зелена зала та Малий зал).
Проводяться роботи по об’єднанню міських систем відеоспостереження в єдину інтегровану систему відеоспостереження та відео-аналітики міста Хмельницького.
Система відеоспостереження міста включає відеокамери та мережі, що були придбані або побудовані за 2015-2018 роки управлінням житлово-комунального господарства, КП «Парки і сквери міста Хмельницького», Хмельницькою дитячо-юнацькою спортивною школою №1 та, починаючи з 2019 року, ХМКП «Хмельницькінфоцентр» (придбані та встановлені модулі обладнання на в’їздах у місто, шести мостах та найбільш проблемних частинах міських вулиць (48 відеокамер).
Для забезпечення функціонування та розвитку міської системи відеоспостереження придбано спеціальне серверне обладнання з програмним забезпеченням, яке забезпечує аналітику роботи всієї системи відеоспостереження, управління користувачами та під’єднання до інформаційної підсистеми «Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції».
Всього нараховується 163 відеокамери, що встановлені на в’їздах у місто, центральних вулицях, перехрестях найбільших вулиць, на зупинках громадського транспорту («розумні зупинки»), Стадіоні Поділля, парках та скверах, які мають бути об’єднані в єдину систему.
Наразі проводяться тестові роботи по підключенню робочих місць до нової інтегрованої системи.
До системи підключені оперативні служби Національної поліції України, що розміщені на території міста Хмельницького, відділ управління міським господарством, СБУ, військова частина НГУ та МКП «Спецкомунтранс».
Вислухавши Сергія Володимировича, депутати відзначили серйозні здобутки підприємства та погодились, що даний напрямок діяльності є надзвичайно потрібним та перспективним.