Новини
У Хмельницькому ведеться активна робота, направлена на дотримання законодавства про працю роботодавцями міста
Зокрема вживаються заходи з легалізації «тіньових» трудових відносин.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 року №649-р, протягом поточного місяця вживаються комплексні заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення, за участю членів відповідної робочої групи, створеної рішенням виконавчого комітету за участю посадовців Управління Держпраці у Хмельницькій області.
Так, з метою здійснення інформаційно-роз’яснювальної роботи впродовж вересня проведено 4 заходи на території та в приміщенні заводів «Термопластавтомат» та «Катіон». Відвідано 38 роботодавців.
Під час відвідувань неодноразово траплялись випадки, коли працівники повідомляли, що працюють неофіційно – або нібито на випробувальному терміні або на стажуванні у роботодавця. Відповідно, найближчими днями розглядатиметься питання щодо проведення інспекційних відвідувань цих роботодавців, відповідно до п.5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26 квітня 2017 року №295.
Під час заходів роботодавцям наголошувалось на відповідальності за порушення трудового законодавства, зокрема на тому, що за одного неоформленого працівника передбачено штраф в розмірі 111,7 тис.грн.
З найманими працівниками проводилась роз’яснювальна робота з приводу важливості та переваг офіційного працевлаштування, видавались «пам’ятки» про основні права під час перебування у трудових відносинах.
Загалом протягом 2018 року, з метою проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, спеціалісти управління праці здійснили 1125 відвідувань роботодавців. Нагадаємо, активну роботу в якості інспекторів праці працівники управління розпочали у червні цього року.
Упродовж червня-вересня інспектори праці здійснили 176 відвідувань роботодавців, в тому числі 13 інспектувань з таких питань:
- відсутності повідомлення про прийняття на роботу працівника;
- перебування працівників у відпустці без збереження заробітної плати понад встановлені законодавством терміни;
- протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, у роботодавця збільшилась на 20 % і більше;
- нарахування зарплати застрахованим особам за основним місцем роботи нижче законодавчо встановленого розміру.
Окрім цього, проводились інспектування за зверненнями громадян, з приводу несвоєчасної виплати заробітної плати, а також з приводу відсутності офіційного оформлення трудових відносин з найманим працівником.
Як зазначив начальник відділу праці, інспектор праці Віталій Усенко, під час інспектувань порушення законодавства про працю виявляються досить часто. До прикладу, під час інспектування, яке проведено 12 і 13 вересня цього року в одному з швейних цехів міста, виявлено, що середній розмір заробітної плати близько 2 тис. грн., що аж ніяк не відповідає дійсності та виявлено порушення в частині недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, а саме, роботодавцем не проводилась індексація заробітної плати. Штраф, передбачений чинним законодавством за таке порушення – 37,2 тис.грн., за кожного працівника. В ході перевірки індексацію заробітної плати проведено, відповідно загальна сума штрафної санкції становитиме лише 11,2 тис. грн.
Робота, направлена на підвищення рівня заробітної плати та легалізацію трудових відносин, буде проводитись і надалі.
У разі порушення роботодавцями вимог чинного законодавства про працю, жителі міста Хмельницького можуть звертатись по допомогу до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради за адресою: вул. Проскурівського підпілля, 32, або безпосередньо до відділу праці за адресою: вул. Проскурівська, 56, а також зателефонувавши за номерами телефонів: 70-41-46, 65-22-81 та 65-73-90.