Наше Місто

Місто Хмельницький
Засноване: 
в 1431 році
Обласний центр: 
з 1941 року
Населення: 
268,5 тис. (1.01. 2017)
Площа: 
93,05 км²
Густота населення: 
2 877,32 осіб/км²
Поштові індекси: 
29000-499
Телефонний код: 
+380-382 (2)
Географічні координати: 
49°25' пн. ш., 27°0' сх. д.
Загальні відомості

Площа:

9305 га

Відстані:

від м. Київ до м. Хмельницький:

 

  • залізницею – 366 км
  • автошляхом – 384 км

     

Географічні дані:

Місто Хмельницький знаходиться в західній частині України в середині Волино-Подільської височини. Клімат міста помірно-континентальний. Місто належить до лісостепової зони. По території міста протікають річки Південний Буг, Плоска.

 

Кордони:

Місто Хмельницький є обласним центром Хмельницької області, яка межує з Тернопільською, Рівненською, Житомирською, Вінницькою, Чернівецькою областями.

 

Історична довідка

Місто Хмельницький веде свій родовід від невеличкого поселення Плоскирів або Плоскирівці. Назва міста походить від назви річки Плоскої, в місці впадіння якої до Південного Бугу  виникло стародавнє поселення.

Перша документальна згадка про Плоскирів відноситься до першої половини XV століття. Польський король Владислав ІІ Ягайло в 1431 році надає вірній шляхті привілеї на подільські володіння. Серед населених пунктів, що згадуються у документах королівської канцелярії від того року, знаходимо поселення сільського типу (villa) під назвою Ploskirоwcze (Плоскирівці) та відповідний до цього запис: 10 лютого 1431 р. у місті Сопоті король Владислав ІІ Ягайло записує Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння ”селами Голисин та Плоскирівці на річці Бог у Летичівському повіті Подільської землі”. В роки королювання (1434-1444 рр.) Владислава ІІІ нова згадка – підтверджується право на володіння поселенням, яке вже названо як Ploskirоw – Плоскирів.

У 1578 році польський король Стефан Баторій надав Плоскирову статус містечка.

З 1665 року до кінця 18-го століття містечком володіла родина польських магнатів Замойських, родинний герб яких (три перехрещені стріли на гербовому щиті) став основою герба Проскурова та сучасного Хмельницького.

Після загарбання Поділля Російською імперією, 5 липня 1795 р. імператорським указом була утворена Подільська губернія. Один із повітів губернії став називатися Проскурівським, а його центром стає місто Проскурів. Саме в цьому імператорському указі вперше зустрічається назва “Проскурів”.

На початку ХІХ ст. у Проскурові проживало близько 2 тисяч чоловік.

У 1822 році місто винищила страшна пожежа. Новий план забудови Проскурова затвердив імператор Олександр І у 1824 році. У 1837 році на місці згорілої церкви виріс новий собор – Церква Різдва Богородиці. Нині це найстаріша будівля із тих, що збереглися у місті.

   Прокладення у 1870 році залізничної колії через місто стало стимулом для бурхливого промислового розвитку Проскурова. У 1889 році побудовано тютюнову фабрику. У 1891 році став до ладу цукровий завод купця С. Маранця, у 1898 році – чавуноливарний завод  Б. Ашкіназі, у 1899 році – цегельний завод Ш. Гальперіна, у 1901 році – пивоварний завод Л. Кляве.

У 1892 році у місті відкрито перший театр (нині – Міський будинок культури).

У 1904 році – відкрито Олексіївське реальне училище (нині – приміщення міської ради).

Станом на 1897 рік населення міста становило 22915 мешканців (із них православних – 29,8%, католиків – 30,1%, іудеїв – 39,5%).

З утворенням 22 вересня 1937 року Кам'янець-Подільської області Проскурів опинився у її географічному центрі. Це обумовило перенесення у березні 1941 року в Проскурів адміністративного центру області.

Під час Другої світової війни в окупованому Проскурові розгорнула боротьбу проти гітлерівських загарбників Проскурівська окружна підпільно-партизанська організація, члени якої зробили вагомий внесок у справу Перемоги.

25 березня 1944 року військами І Українського фронту в ході Проскурівсько-Чернівецької операції місто було визволене від фашистських загарбників.

У січні 1954 року Кам'янець-Подільська область була перейменована у Хмельницьку, а Проскурів - у місто Хмельницький, чим було вшановано пам'ять видатного державного та військового діяча України гетьмана Богдана Хмельницького.

Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. Сергій Єсюнін 

Хмельницький – комфортне місто

Хмельницький притягує неймовірною атмосферою творчості, можливостями відпочинку, гарного дозвілля та гостинністю його мешканців. Місто є одним із найохайніших та найзеленіших обласних центрів України, що розкинувся по обидва боки річки Південний Буг. Хмельницький динамічно розвивається і є сучасною візитівкою краю. Швидкими темпами у місті розбудовуються нові житлові масиви та будуються сучасні об’єкти інфраструктури, з’являються нові шкільні та дошкільні навчальні заклади, спортивні та дитячі майданчики. Місто прагне максимальної енергонезалежності, саме тому у Хмельницькому діють програми термомодернізації та утеплення житлових будинків, встановлюють індивідуальні теплові пункти, на дахах розміщують сонячні батареї тощо.

Хмельницький – місто-підприємець

Хмельницький – економічний та культурний центр Хмельницької області, має відмінне місце розташування, розташоване на стику важливих транспортних шляхів із Західної Європи до Середньої Азії та від країн Балтії до Чорного моря та Туреччини.  Хмельницький відомий на всю Україну та поза її межами як місто торгівлі, яке використало свою історію торговельного центру, щоб стати головним місцем розташування виробництва споживчих товарів та гуртової і роздрібної торгівлі. Саме тут розміщений один з найбільших оптово-роздрібних ринків країни. Промисловий комплекс міста представлений підприємствами, які виготовляють широкий спектр продукції. Рушієм розвитку у Хмельницькому є малі та середні підприємства, що працюють у сфері торгівлі та послуг, виробництва одягу та текстилю, харчової промисловості, будівництва, промисловості та логістики, IT-секторі. Хмельницька міська рада нещодавно схвалила створення Хмельницького індустріального парку, який забезпечить нові можливості для промислового розвитку, посилення співпраці між компаніями, інвесторами, місцевими органами влади, інститутами економічного розвитку та іншими зацікавленими сторонами. Індустріальний парк "Хмельницький" має стати сучасним розвиненим комплексом для залучення вітчизняних та іноземних інвесторів у пріоритетні галузі міста.

Хмельницький – культурне місто

Культурне життя Хмельницького насичене яскравими мистецькими подіями: конкурсами, фестивалями, виставками, виставами, концертами як у залах, так і просто неба. При міських закладах культури діють різні танцювальні та музичні колективи.

 

У місті щорічно проходить більше кілька десятків потужних фестивалів. Зокрема музичні фестивалі “Rock&Buh”, “ПоділляДжазФест”, молодіжний фестиваль “Green Fest”, фестиваль моновистав “Відлуння” та багато інших. У 2018 році вперше фестиваль “Республіка” проведуть у Хмельницькому. Усі ці мистецькі заходи приваблюють туристів та сприяють позитивному іміджу міста. В останні вихідні вересня у Хмельницькому відзначається День міста.

Міста-побратими

Хмельницький розвиває та підтримує співпрацю з містами-побратимами з різних країн світу: Модесто (США), Сілістра (Республіка Болгарія), Бор (Республіка Сербія), Белць (Республіка Молдова), Крамфорс (Королівство Швеція), Чеханов (Республіка Польща), Акваскальєнтес (Сполучені Штати Мексики), Шяуляй (Литовська Республіка), Манісес (Іспанія), Даліят-Ель-Кармель (Держава Ізраїль), Руставі (Грузія), Шицзячжуан (КНР), Наманган (Республіка Узбекистан), Айдин Ефелер (Турецька Республіка), Шеффілд (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії).

З метою забезпечення комунікації з містами-побратимами створено унікальний проект - онлайн платформу міст-побратимів (https://khm.ileyes.com), яка містить VR простір для промоції Хмельницького та VR локації міст-побратимів.

Хмельницький налагодив офіційні партнерські зв’язки з міським округом Прага 6 (Чеська Республіка), Швенчьонським районом (Литовська Республіка).

Крім цього, 07 листопада 2023 року підписано історичну Угоду про солідарне партнерство Штутгарт-Хмельницький-Дрезден.

 

Хмельницький – європейське місто

Хмельницький впевнено взяв курс на євроінтеграцію. У 2021 році м. Хмельницький став володарем Призу Європи – найвищої відзнаки Парламентської Асамблеї Ради Європу, яку присуджують містам за поширення європейських ідеалів (https://euprize.khm.gov.ua).

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!