Новини
Хмельницький має високий індекс прав людини
У міській раді презентовано та обговорено результати моніторингу дотримання прав людини у Хмельницькому. За результатами дослідження якість реалізації прав людини у діяльності Хмельницької міської влади оцінена на 68%. З експертами мережі правового розвитку зустрілася керуюча справами вииконавчого комітету Юлія Сабій.
Дослідження проводилося в рамках проекту «Громадський моніторинг органів місцевого самоврядування: партнерство у реалізації прав людини», який впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Моніторингу підлягають міста, районні центри, об’єднані територіальні громади.
Про методологію моніторингу органів місцевого самоврядування, який здійснювався цього року у місті Хмельницькому, розповіла експерт проекту Вікторія Ільчишена, яка очолює Асоціацію юристів міста Кам’янця-Подільського, що входить до Всеукраїнської спілки «Мережа правового розвитку», яка реалізовує проект USAID «Громадський моніторинг дотримання прав людини в органах місцевого самоврядування». Моніторингова команда складалася з трьох осіб – експерта та двох моніторів. Дослідження проводилося шляхом опитування посадових осіб, працівників ОМС, збирання інформації на веб-сайтах та у ЗМІ, проведення експериментів, зокрема у дитячому садочку, школі, лікарні. Для проведення моніторингу експерти проекту використовують Місцевий індекс прав людини. Цей інструмент був розроблений Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Він передбачає оцінку місцевої влади за 9 критеріями: безпека громади, навколишнє природне середовище, охорона здоров’я, гідний рівень життя, освіта і культурний розвиток, соціальний захист для вразливих категорій, праця та умови її реалізації, право на інформацію, добре врядування.
«Моніторинг передбачає виставлення бальної та відсоткової оцінки. Ми, попередньо поспілкувалися з міським головою, який погодив проведення такого моніторингу, отримали інформацію від працівників міської ради, проаналізували офіційний веб-сайт міської ради, провели ряд експериментів у лікарні, садочку і школі, для яких запрошували «таємних клієнтів». Ваша громада набрала 68% зі 100% можливих. Це дуже хороший результат, - розповіла експерт проекту Вікторія Ільчишена. - Під час проведення моніторингу наші монітори побачили, що Хмельницька міська рада докладає багато зусиль, щоб змінити на краще рівень життя жителів міста. Місцеве самоврядування у громаді здійснюється досить відкрито. На офіційному сайті достатньо добре висвітлена інформація про діяльність органу місцевого самоврядування, програми, заходи, поточна діяльність. Слід відмітити готовність співпрацювати із громадськістю та інститутами громадянського суспільства».
Експерт також зазначила, що Хмельницький одержав високу оцінку у результаті проведення моніторингу за напрямом “Гідний рівень життя” – 100 балів із 100 можливих.
Серед позитивних практик Хмельницької громади монітори відзначили енергозбереження, запровадження нових систем збирання побутових відходів (підземні контейнери), проведення форумів підприємців міста, модних показів за підтримки міської ради з метою розвитку місцевих підприємств легкої промисловості.
В рамках проведення експериментів “Дитсадок”, “Школа”, “Безоплатність медицини” учасників моніторингової групи приємно вразила відкритість керівників комунальних закладів та відсутність благодійних кас та пожертв. Для влаштування дитини у садочок "таємним клієнтам", які приїхали з іншого міста, не потрібно було ставати у чергу (працює електронна черга) чи сплачувати вступний або благодійний внесок.
В ході зустрічі обговорено основні рекомендації, надані після проведення моніторингу.
Керуюча справами Юлія Сабій прокоментувала, що над більшістю рекомендацій міська влада вже працює, зокрема над створенням хоспісу, наданням поліативної допомоги важкохворим хмельничанам і розповіла про плани у створенні відкритих реєстрів онлайн (будинків, комунального майна, містобудування тощо), відкритих реєстрів та баз даних, якими можна буде користуватися для оперативного отримання інформацій, без необхідності писати запит.