Рішення міської ради

Звернення №2

 

ЗВЕРНЕННЯ

Хмельницька міська рада є безумовним прихильником децентралізації, яка останнім часом декларується одним з пріоритетів державної політики в Україні. Децентралізація - це не тільки випробуваний часом та європейським досвідом шлях оптимізації публічного адміністрування, але й посилення впливу громадян на реалізацію своїх свобод.

Після революції Гідності в Україні було проведено бюджетну децентралізацію, що дозволило суттєво збільшити доходи місцевих бюджетів; поступово відновлюються та розширюються права місцевого самоврядування; проводиться політика на укрупнення та формування спроможних громад.

Разом з тим відверте занепокоєння викликають механізми, закладені у проекті змін до Конституції (прийняті у першому читанні), які спотворюють ідею децентралізації і розпочинають зворотний відлік всім позитивним процесам, які здійснювались за останній час.

Зокрема, повноваження префекта зупиняти дію актів органів місцевого самоврядування створюють суттєві корупційні ризики та роблять органи місцевого самоврядування повністю підконтрольними префектам. Адже запропонований механізм зупинки актів призведе до того, що органи місцевого самоврядування будуть змушені де-факто погоджувати всі свої акти з префектами.

Ще більше застережень викликає право Президента зупиняти «повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради», яке може застосовуватися на невизначений строк і необмежену кількість разів. Якщо таке право потрібне Президенту для боротьби із сепаратизмом, то навіщо тоді уся правоохоронна система? Ця норма призведе для прямої залежності органів місцевого самоврядування від президентської вертикалі. Також її можна розцінювати як заочне звинувачення органів місцевого самоврядування у сепаратизмі.

Ми є громадянами України, ми працюємо на користь громад та нашої країни, і тому категорично не підтримуємо ставлення до місцевих рад як до потенційних сепаратистів. В той же час для справжніх сепаратистів пунктом 18 Перехідних положень змін до Конституції запроваджуються «особливості здійснення самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», які наразі є окупованими і підконтрольні ворогу.

Також велике занепокоєння викликає інститут «тимчасового державного уповноваженого», який у разі зупинення Президентом повноважень ради чи голови буде одноосібно керувати усіма виконавчими органами місцевого самоврядування. Ми бачимо велику небезпеку в такому одноосібному «правлінні» через відсутність відповідальності «тимчасового уповноваженого» перед громадою. Навіть за 2-3 місяці «цей управлінець» матиме змогу завдати суттєвої шкоди інтересам громади.

Зважаючи на вищевикладене, Хмельницька міська рада звертається до Президента України та Верховної Ради України припинити запланований експеримент над органами місцевого самоврядування України та відкликати зміни до Конституції України, що прийняті у першому читанні.

Натомість закликаємо провести реальну конституційну реформу з децентралізації влади, якою, в першу чергу необхідно зберегти конституційну цілісність та унітарність Української держави, а в подальшому - створити реальні можливості для спроможного місцевого самоврядування і усунути ризики зловживання контролем за місцевою владою.

 

Звернення прийняте на черговій четвертій сесії Хмельницької міської ради 27 січня 2016 року.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!