Новини

ХКП «Спецкомунтранс» отримало програму підтримки та розвитку на найближчі 5 років

На позачерговій сесії Хмельницької міської ради депутати ухвалили Програму підтримки та розвитку Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» на 2023-2027 роки. Програма передбачає фінансування у розмірі понад 1,4 млрд грн.

Виконання Програми дозволить забезпечити здійснення найбільш ефективного і якісного виконання статутної діяльності підприємства, створити належні умови для здійснення підприємством своєї поточної діяльності у сфері надання послуг з поводження з побутовими відходами споживачам населених пунктів територіальної громади та покращити якість послуг за рахунок зміцнення матеріально-технічної бази підприємства.

Джерела фінансування заходів Програми: кошти бюджету Хмельницької міської територіальної громади, кошти підприємства ХКП «Спецкомунтранс», кредити банків, кредити Європейського банку реконструкції та розвитку, благодійні внески, інші джерела, не заборонені законодавством.

За кошти бюджету міської територіальної громади, кошти ХКП «Спецкомунтранс» та кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) на 2023-2027 роки планується виконати такий план заходів:

  • нове будівництво самопливного каналізаційного колектора Хмельницького полігону ТПВ за адресою: м. Хмельницький, проспект Миру, 7;
  • спорудження компостного пункту для чистих незабруднених органічних відходів та I етап проєктування та будівництва нового комплексу з переробки твердих побутових відходів;
  • встановлення нової системи очищення фільтрату;
  • реконструкція існуючого сміттєзвалища та будівництво двох нових карт складування ТПВ;
  • виконання робіт «Реконструкція «Винос газопроводу високого тиску з тіла полігону твердих побутових відходів м. Хмельницького»;
  • заходи з реалізації кредитного договору між ХКП «Спецкомунтранс» та Європейським банком реконструкції та розвитку від 7 жовтня 2020 року операційний номер 50729;
  • будівництво центру управління відходами (м. Хмельницький, вул. Заводська, 163/5);
  • роботи по об’єкту «Нове будівництво нежитлового приміщення за адресою: вул. Заводська, 165»;
  • придбання спеціальної техніки, обладнання, інших основних засобів тощо (придбання автомобілів-сміттєвозів, контейнерів для збирання побутових відходів, компактора, телескопічного навантажувача, модульної громадської вбиральні, мобільних туалетних кабін).

Реалізація усіх проєктів, у рамках кредитного договору, відбуватиметься з урахуванням найкращих доступних технологій щодо відходів, в тому числі визначеними Міндовкілля.

Крім того, проєкти «Реконструкція «Винос газопроводу високого тиску з тіла полігону твердих побутових відходів м. Хмельницького», а також нове будівництво самопливного каналізаційного колектора Хмельницького полігону ТПВ за адресою: м. Хмельницький, проспект Миру, 7 передбачені кредитним договором з ЄБРР як такі, що фінансуються за рахунок міського бюджету.

 

Довідково

Хмельницьке комунальне підприємство «Спецкомунтранс» є стратегічно важливим підприємством Хмельницької міської територіальної громади, що забезпечує споживачів наданням послуг з поводження з побутовими відходами.

Підприємство надає послуги з вивезення твердих, великогабаритних, рідких відходів та захоронення твердих, великогабаритних відходів від мешканців житлових будинків, підприємств, організацій, установ всіх форм власності на території Хмельницької міської територіальної громади відповідно до встановлених тарифів. Щоденно здійснюється вивезення твердих побутових відходів по 13-ти маршрутах. Відстань перевезення на всіх маршрутах становить в середньому 25 км.; обсяг перевезень побутових відходів в день становить 260 тонн.

На сьогоднішній день накопичено понад 5,3 млн. тонн відходів. За рік утворюється близько 100 тис. тонн твердих побутових відходів, які захоронюються на полігоні побутових відходів.

У серпні 2019 року на підприємстві створено офіс реалізації проєкту й впровадження нових стандартів поводження з відходами у місті Хмельницькому. Офіс займається реалізацією концепції «Розумне Довкілля Хмельницький», у межах якої:

  • Проведено посезонну морфологію відходів.
  • З січня 2018 року на полігоні працює комплекс з дегазації полігону побутових відходів, який встановила компанія ТОВ «Біогаз ЕНЕРДЖІ». З полігону відкачується звалищний газ, який переробляється на електричну енергію та по «зеленому тарифу» продається державному підприємству.
  • Розроблено проєктну документацію на реконструкцію полігону ТПВ.
  • Розроблено техніко-економічне обґрунтування сміттєпереробного комплексу.
  • Діє програма збору небезпечних відходів – Екобус, яка включає низку заходів, спрямованих на вирішення проблеми з відходами у Хмельницькій МТГ. Збирання небезпечних відходів відбувається в різних мікрорайонах міста та селах, відповідно до графіка. Мешканці громади можуть здати люмінесцентні лампи, відпрацьовані термометри, батарейки, акумулятори, електричне та електронне обладнання, фарби, клеї, розчинники, медикаменти, миючі засоби, побутову хімію.
  • Місто Хмельницький 24 вересня 2019 року долучилося до програми ЄБРР «Зелені міста».
  • Протягом літа 2019 року компанії-консультанти WSP та IDOM, що були найняті ЄБРР, проводили роботи з всебічної оцінки проєкту та формували звіти та плани, що дозволяють всебічно оцінити проєкт.
  • Проводиться просвітницька робота у навчальних закладах міста, про проєкт постійно виходять матеріали у місцевих та загальноукраїнських ЗМІ.
  • Розроблено Регіональний план поводження з ТПВ Хмельницької міської територіальної громади. Розробник – французька компанія Seureca Veolia.
  • Розроблено проєкт «Реконструкція «Винос газопроводу високого тиску з тіла полігону твердих побутових відходів м. Хмельницького».
  • З вересня 2020 року у місті Хмельницькому діє муніципальний Центр управління відходами – це місце, куди кожен мешканець ХМТГ може безкоштовно здати відходи для їх подальшої переробки чи утилізації. Центр розташований біля міського полігону ТПВ на проспекті. Миру, 7 та працює у режимі самообслуговування шість днів на тиждень та приймає 13 фракцій відходів (папір, пластик, поліетилен, комбіновану упаковку, метал, побутову техніку, будівельні відходи, «зелені» відходи, меблі, одяг, небезпечні відходи). Завдяки роботі Центру вдасться скоротити потрапляння невідсортованих відходів на полігон та поступово навести лад з великогабаритними відходами.
  • У 2021 році розпочав роботу навчальний центр поводження з відходами «Гуфі-центр» – це простір, який створено для навчання розумному поводженню з відходами. Приміщення центру розташовано на вул. Кропивницького, 6А та складається з п’яти залів, наповненими інтерактивними експонатами, розробленими та виготовленими спеціально для «Гуфі-центру».

Просвітницька діяльність є однією із складових для створення дієвої програми поводження з відходами, яка націлена на ознайомлення населення із проблемами сучасної екології, що пов’язані з утворенням та захороненням відходів, спонукання мешканців громади до свідомого поводження з відходами, роз’яснення необхідності сортування відходів. З метою зменшення кількості відходів, що захоронюються на полігоні побутових відходів та для поліпшення екологічного стану довкілля з 2007 року запроваджено роздільне збирання побутових відходів.

На сьогоднішній день на контейнерних майданчиках підприємство встановило 205 контейнерів для роздільного збору відходів, а саме:
- контейнери для збирання ПЕТ-пляшки - 118 одиниць;
- контейнери для збирання скла - 87 одиниць.

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!