Проекти рішень виконавчого комітету

Про затвердження  Порядку оцінки ефективності діяльності комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади за ключовими показниками

Про затвердження  Порядку оцінки ефективності діяльності комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади за ключовими показниками

 

Розглянувши клопотання відділу планування діяльності та стратегічного розвитку комунальних підприємств, з метою вдосконалення процесу оцінювання результатів діяльності підприємств, що належать до комунальної власності Хмельницької міської територіальної громади, підвищення ефективності та прозорості їх діяльності, керуючись Господарським кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради

 

ВИРІШИВ:

 

1. Затвердити Порядок оцінки ефективності діяльності комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади за ключовими показниками (додається).

2. Відділу планування діяльності та стратегічного розвитку комунальних підприємств забезпечувати оприлюднення ключових показників ефективності діяльності комунальних підприємств, що належать до Хмельницької міської територіальної громади, щороку не пізніше 30 березня наступного, за звітним роком, на офіційному веб-сайті Хмельницької міської ради.

3. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника міського голови О. Шинкарука.

 

Міський голова        О. СИМЧИШИН

Додаток

до рішення виконавчого комітету

від __.________.2022 р. №_____

 

 

Порядок оцінки ефективності діяльності комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади за ключовими показниками

 

 1. Мета і завдання.

Система показників ефективності діяльності комунальних підприємств посідає головне місце в управлінні господарською діяльністю. Підхід до визначення показників оцінки ефективності діяльності підприємства на основі стратегічного планування дозволяє не тільки оцінити вже досягнуті результати, але також спрогнозувати можливість ефективного функціонування підприємства в майбутньому.

Ключові показники розроблені з метою підвищення ефективності діяльності комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади, а саме: покращення якості комунальних послуг, збільшення рентабельності та прибутковості, контролю за належним утриманням комунального майна.

Оцінка ефективності діяльності підприємств створює передумови для виявлення та реалізації внутрішньогосподарських резервів підвищення ефективності діяльності, сприяє досягненню кращих кінцевих результатів, ухваленню позитивних господарських рішень та дасть змогу забезпечити виконання наступних завдань:

- удосконалення процесу перспективного планування та розвитку комунальних підприємств Хмельницької міської територіальної громади;

- впровадження сучасних технологій та обладнання для підвищення енергоефективності комунальних підприємств;

- оновлення, модернізація та технічне переоснащення основних засобів, в т.ч. шляхом залучення інвестицій;

- забезпечення прибутковості комунальних підприємств;

- застосування дієвої системи управління та нових форм і механізмів менеджменту на підприємствах;

- збільшення конкурентних переваг підприємств та посилення позиції на ринку робіт і послуг.

 

2. Ключові показники ефективності діяльності комунальних підприємств

Ключові показники ефективності діяльності комунальних підприємств формуються на основі даних звітності:

  • балансу (Звіт про фінансовий стан) за формою № 1 станом на 31 грудня звітного року;
  • звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за формою № 2 за звітний календарний рік;
  • звіту про виконання фінансового плану за звітний календарний рік.   

 

Таблиця 1

Оцінка фінансово-господарської діяльності

 

№ з/п

Назва показника

Коефіцієнт зростання

Критерії оцінювання

Оціночний бал

1

2

3

4

5

1

Коефіцієнт оновлення основних засобів (Ко.з)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0;    

< 1 - оціночний бал - 1

 

2

Коефіцієнт росту робочого капіталу (Кр.к.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0;    

< 1 - оціночний бал - 1

 

3

Коефіцієнт росту продуктивності праці 1 працюючого (Кп.п.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0;    

< 1 - оціночний бал - 1

 

4

Коефіцієнт вартості активів, (Кв.а.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0;    

< 1 - оціночний бал - 1

 

5

Коефіцієнт власного капіталу, (Кв.к.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

6

Коефіцієнт поточних зобов’язань, (Кп.з.)

 

< 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

> 1 - оціночний бал - 1

 

7

Коефіцієнт валового прибутку (збиток), (Квал.пр./зб.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

8

Коефіцієнт чистого прибутку (збитку), (Кч.пр/зб.)

 

> 1 - оціночний бал 2;

від 0 до 1 оціночний бал 1; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

9.

Коефіцієнт рентабельності активів (Кр.а)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

10

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу (Кр.в.к.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

11

Коефіцієнт рентабельності діяльності (Кр.р.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

12

Коефіцієнт покриття (Кп.)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

13

Коефіцієнт фінансової стійкості (Кф.с)

 

> 1 - оціночний бал 1;

від 0 до 1 оціночний бал 0; 

< 1 - оціночний бал - 1

 

 

Загальний оціночний бал

х

х

 

          Коефіцієнт оновлення основних засобів (Ко.з.) показує зростання/зменшення частки нових, введених в експлуатацію у звітному періоді основних фондів у складі усіх основних фондів, наявних на кінець звітного періоду до попереднього року.

Коефіцієнт росту робочого капіталу (Кр.к.) дорівнює відношенню сумарної виручки від реалізації продукції за рік до середньорічного значення чистого робочого капіталу. Вказує, наскільки ефективно підприємство використовує інвестиції в оборотний капітал і як це впливає на зростання продажу.

Коефіцієнт росту продуктивності праці одного працюючого (Кп.п.)  вимірюється відношенням обсягу виробленої продукції до затрат праці (середньооблікової чисельності персоналу). Трудомісткість — це показник, який характеризує затрати часу на одиницю продукції.

           Коефіцієнт вартості активів (Кв.а.)  показує зростання/зменшення вартості матеріальних і нематеріальних активів підприємства за звітний період до попереднього року. Це дуже важливий показник для будь-якого підприємства. Зниження  цього  показника  буде  мати негативні наслідки.  Тому  величину  чистих

активів потрібно постійно контролювати.

           Коефіцієнт власного капіталу (Кв.к) показує зростання/зменшення вартості власного капіталу у звітному періоді в порівнянні до попереднього. Максимізація цього показника – важливе завдання, яке необхідно виконати управлінцям підприємств.

Коефіцієнт поточних зобов’язань (Кп.з) показує зростання/зменшення поточних зобов'язань у звітному періоді до попереднього року.

Коефіцієнт валового прибутку (збитку) (Квал.пр/зб.) показує зростання/зменшення валового прибутку підприємства у звітному періоді до попереднього року.

Коефіцієнт чистого прибутку (збитку) (Кч.пр/зб.) показує  зростання/зменшення чистого прибутку у звітному періоді до попереднього.

Коефіцієнт рентабельності активів (Кр.а.) показує розмір чистого прибутку на одну гривню активів та характеризує ефективність використання активів. Зменшення цього показника може свідчити про затримання темпів економічного зростання та розвитку підприємства. Оптимальне значення показника > 0, що прямує до збільшення.

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу (Кр.в.к.) показує частку чистого прибутку у власному капіталі. Високий коефіцієнт вказує на прибуткову   діяльність підприємства та його інвестиційну привабливість. Цей коефіцієнт характеризує ефективність укладення коштів у підприємство. Оптимальне значення показника > 0, що прямує до збільшення (0,13 - 0,24).

Коефіцієнт рентабельності діяльності (Кр.р.) показує наявність можливостей підприємства до відтворення та розширення виробництва і характеризує прибутковість діяльності підприємства. Оптимальне значення показника > 0, що прямує до збільшення.

Коефіцієнт покриття (Кп.) визначає співвідношення усіх поточних  активів   до поточних зобов'язань і характеризує достатність  оборотних  засобів  підприємства для погашення своїх боргів протягом року. Значення Кп. у межах 1-1,5 свідчить про  те, що підприємство своєчасно ліквідує борги. Критичне значення Кп.=1. При Кп.<1 підприємство має дуже низьку ліквідність. У цьому випадку,  а також при негативній динаміці цього показника проводиться додатковий аналіз з метою виявлення причин, що призвели до зниження ліквідності підприємства, а також вживаються заходи щодо недопущення банкрутства підприємства.

Коефіцієнт фінансової стійкості (Кф.с) характеризує співвідношення власних та позикових коштів. Перевищення власних коштів над позиковими вказує на те, що підприємство має достатній рівень фінансової стійкості і відносно незалежне від зовнішніх фінансових джерел. Частина власного капіталу в загальній сумі фінансових ресурсів повинна бути не менше 50%, тобто нормативне значення Кф.с. повинно бути не меншим 1. Якщо Кф.с. менше 1, то проводиться додатковий аналіз з метою виявлення причин зменшення фінансової стабільності (зниження виручки, зменшення прибутку, необґрунтоване збільшення матеріальних запасів тощо).

 

 

 

Фінансовий план — це основний плановий документ, відповідно до якого підприємство отримує доходи і здійснює видатки, визначає обсяг та спрямування коштів для виконання своїх функцій протягом року відповідно до установчих документів. Тому, оцінка виконання фінансових планів відіграє важливу роль у ефективності діяльності комунальних підприємств.

Таблиця 2

Оцінка виконання фінансового плану за окремими показниками

 

№ з/п

Назва показника

Коефіцієнт зростання (факт/ план)

Критерії оцінювання

Оціночний бал

1

2

3

4

5

1

Сукупні доходи, (Кс.д.)

 

виконання - оціночний бал 1;

не виконання оціночний бал 0 

 

 

2

Сукупні витрати, (Кс.в.)

 

виконання - оціночний бал 1;

не виконання оціночний бал 0 

 

3

Валовий прибуток (збиток), (Квал.пр./зб.)

 

виконання - оціночний бал 1;

не виконання оціночний бал 0 

 

4

Чистий прибуток (збиток), (Кч.пр/зб.)

 

виконання - оціночний бал 1;

не виконання оціночний бал 0 

 

 

Загальний оціночний бал

х

Х

 

 

Враховуючи обмеженість бюджетних коштів, важливим напрямком роботи  підприємств та установ комунальної власності є  робота, спрямована на пошук позабюджетних джерел фінансування як з вітчизняних, так і з міжнародних фондів, програм та грантів.

Тому, оцінка впровадження проектів із залученням зовнішнього фінансування є додатковим стимулом на шляху до ефективної діяльності комунальних підприємств.

Таблиця 3

Оцінка впровадження проектів із залученням зовнішнього фінансування (отримання кредитів, фінансовий лізинг, гранти, кошти міжнародних банків та інше)

 

№ з/п

Назва проекту

Джерело фінансування

 

Оціночний бал

1

2

3

4

1

 

 

наявність проекту - оціночний бал 1, відсутність проекту – оціночний бал 0

 

Загальний оціночний бал

х

 

 

            

 

            3. Матриця оцінки ефективності діяльності підприємств

Сума оціночних балів табл. 1, 2, 3 на основі матриці (табл. 4), визначає оцінку ефективності діяльності підприємства.

Таблиця 4

Показники

Загальна оцінка ефективності діяльності підприємств

оцінка ефективності діяльності за фінансовими коефіцієнтами (Офк)

оцінка ефективності за ступенем виконання фінансового плану  та впровадження проектів із залученням зовнішнього фінансування   (отримання кредитів, фінансовий лізинг, гранти, кошти міжнародних банків та інше) (Овпп)

 

 

Високий рівень (13 і більше )

 

 

Достатній рівень (від 7 до 12)

 

 

Задовільний рівень (від 0 до 6)

 

 

Незадовільний рівень (менше 0)

 

Відділ планування діяльності та стратегічного розвитку комунальних підприємств здійснює оцінку ефективності діяльності комунальних підприємств за ключовими показниками щороку не пізніше 30 березня наступного, за звітним роком.

 

Керуючий справами виконавчого комітету    Ю. САБІЙ

Завідувач відділу планування діяльності та стратегічного розвитку комунальних підприємств   Е. ТРИШНЕВСЬКИЙ

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!