Новини

Вишиту мапу України можна побачити в читальній залі центральної публічної бібліотеки

У центральній публічній бібліотеці м. Хмельницького відбулася презентація вишивального проєкту «Art Map Ukraine».

У 2021 році, який є ювілейним роком для України – 30 років Незалежності, команда вишивальниць зібралася на просторах соцмереж, аби створити спільний витвір – мапу нашої держави. Ідея створення такого спільного виробу належить вінницькій дизайнерці Ользі Петлюк, яка разом із іншими учасницями була присутньою на презентації у онлайн.

«Ідея створення проєкту виникла дуже спонтанно як для організаторів, так і для інших учасниць. Спілкуючись в одному із чатів, які були створені під час карантину, майстрині народного мистецтва вирішили створити щось спільне. Перше, що спало на думку, – мапа України, тому що це найголовніше, що нас усіх об’єднує», - розповіла Ольга Петлюк.

Загалом до проєкту долучилися 70 майстринь із 19 регіонів України, одна з них – з Ізраїлю. Разом вони створили 70 фрагментів у різних техніках вишивки, які потім об’єднали у рельєфну мапу України. Одна з майстринь-вишивальниць хмельничанка Людмила Каленська була присутня на презентації.

«У прямому ефірі в соціальних мережах Ольга розповіла про цю ідею і про те, що набирає команду для створення мапи. Менше ніж за добу набрали цілу команду майстринь – це 50 дівчат. Заявки продовжували приходити, тому мапу розбили на 70 фрагментів, що дало змогу збільшити команду. Я потрапила в число учасниць і неймовірно цьому рада», – поділилася враженнями пані Людмила.

Загальний розмір полотна мапи 100х70 см, вага – 2,5 кілограми, розмір кожного вишитого квадрата – 10х10 см.

Кожна із вишивальниць працювала над своїм фрагментом. Загалом було застосовано 42 види техніки вишивання та 38 видів матеріалів. Елемент, який буде вишивати учасниця, визначили жеребкуванням.

Родзинкою є те, що під рельєфною мапою майстрині приховали таємні послання для українців. Ці послання – дуже цікавий момент проєкту, ідея яких з'явилася під час спілкування учасниць у чаті. Кожна з майстринь заховала під вишивкою повідомлення у майбутнє. Ці «пасхалочки для нащадків» побачать, якщо виникне потреба в реставрації мапи. Посилання позитивні, життєствердні, рядки з віршів та пісень, освідчення в любові Україні: «Ти в моєму серці», «Мій сонячний дім – це моя Україна», «Ми єдині», «Борітеся – поборемо!». Ольга Петлюк, організаторка проєкту, заховала побажання «Мрій, кохай, мандруй!».

Готову артмапу України планують зберігати в музеї Острозької академії. У процесі роботи над проєктом виникла ідея, щоб мапа подорожувала в міста кожної з вишивальниць. У Вінниці відбулася презентація мапи, а Хмельницький – перше місто-зупинка рукодільного проєкту «Art Map Ukraine».

Окрасою презентації стали композиції «Стелися барвінку» та пісня на слова Тараса Шевченка «Ой три шляхи широкії» у виконанні бандуристки Катерина Гулевич.

Презентація проєкту «Art Map Ukraine» стала справжнім святом творчості, краси, майстерності, українства.

Мапу в читальній залі центральної публічної бібліотеки можна переглянути з 8 по 14 липня.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!