Новини
Як купатися на Водохреща без загрози для здоров’я?
19 січня православні та греко-католицькі християни відзначають третє і завершальне велике свято Різдвяно-новорічного циклу – свято Хрещення Господнє (Богоявлення), відоме в народі як Водохреще (Йорда́н, Ордан, Ардан). З ним пов'язують хрещення на Йордані Христа. Вечір напередодні називали щедрим, другим святвечором, другою Вілією, голодною кутею. Цього дня, як і перед Різдвом, утримувались від господарських робіт, готували кутю. Центральне місце в святі Богоявлення займали обряди, пов’язані з водою.
Народна традиція збереглася й до сьогодні. В обласному центрі цього року для охочих здійснити обряд обмивання в крижаній воді облаштовано спеціальні місця на річці Південний Буг. Нагадаємо, освячення води відбудеться у неділю, 19 січня, о 09.30 на правому березі річки, поблизу аварійно-рятувальної станції (пров. Човновий, 11).
У народі вважається, що водохресні купання зціляють людину від хвороб та очищають від гріхів. Для цього віруючій людині треба тричі пірнути у воду з головою. Проте лікарі попереджають, що для організму це - сильний стрес. Подібний стрес суворо протипоказаний людям, які мають проблеми зі здоров’ям.
Працівники ДСНС радять насамперед ознайомитися із протипоказаннями до купання в ополонці. Це – серцево-судинні захворювання, запалення нирок, хвороби дихальних шляхів і бронхо-легеневої системи, гінекологічні захворювання, епілепсія, алергія на холод, проблеми зі щитовидною залозою. Якщо ви маєте одне або декілька з перелічених захворювань, краще утриматися від пірнання в ополонку на Водохреща.
Коли ж здоров’я не стоїть на заваді водним процедурам, ретельно підготуйтеся до свята. За тиждень до купання в ополонці розпочніть готувати організм до холоду. Перші дні можна просто виходити на кілька секунд на холодний балкон, потім додати обтирання змоченим у холодній воді рушником і нарешті – обливання крижаною водою з душу чи відра.
Перед зануренням в ополонку за дві години ситно поїжте – організму потрібні ресурси для обігріву. Але в жодному разі не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння! Візьміть із собою ковдру чи рушник, на який можна встати при роздяганні, та додаткові рушники для того, аби добре витертися після купання. Бажано, щоб одяг був максимально зручним і ви могли швидко одягтися після виходу на берег.
Перед заходом у воду зробіть зарядку, побігайте і пострибайте, аби розігріти тіло. Для занурення обов’язково вибирайте ополонку, де є обладнаний спуск до води, щоб не підсковзнутися і щоб можна було легко та швидко вийти з крижаної води. Пам’ятайте, що купатися слід виключно в присутності медичної та рятувальної служби.
Заходьте у воду в середньому темпі. Якщо йти занадто повільно, можна встигнути серйозно обморозитися, якщо дуже швидко – це може викликати різкий підйом тиску. Задля власної безпеки не стрибайте і не пірнайте різко у воду. Коли зайдете по коліна, вмийтеся і продовжуйте занурення. Водночас стежте за тим, аби дітлахи не купалися у холодній воді без нагляду дорослих.
Пам’ятайте, що перебувати у крижаній воді можна не більше 10 секунд – трьох занурень цілком достатньо. Після виходу відразу розітріться рушником, тепло одягніться і випийте теплого чаю.
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і охорони праці Хмельницької міської ради застерігає:
- будьте обережні при зануренні у воду, виконуйте всі вказівки рятувальників;
- не скупчуйтесь біля ополонки;
- не занурюйтесь у воду після вживання спиртних напоїв.
Бажаємо вам веселого та безпечного святкування!