Новини

До уваги хмельничан, які ще не обрали свого сімейного лікаря

У місті Хмельницькому майже 80% мешканців вже обрали лікаря і лише 20% - ще не визначилися. Закликаємо хмельничан визначатися та підписувати медичні декларації, адже вже з 1 квітня 2019 року МОЗ пропонує припинити нараховувати кошти медичним закладам первинної ланки за «червоними списками». Особливо варто вирішити це питання пацієнтам, які користуються програмою «Доступні ліки», адже без декларації не можливо буде отримати потрібний рецепт.

На сайті МОЗ України 7 березня для громадського обговорення оприлюднено проект постанови КМУ, яким пропонується внести зміни в «Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання первинної медичної допомоги населенню», затверджений постановою КМУ від 28.03.2018 р. №283 та «Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2019 рік », затверджений постановою КМУ від 18.12.2018 р. №1117.

Зелений і червоний список – це умовне позначення для пацієнтів, які вже підписали декларацію з сімейним лікарем, і тих, хто ще не зробив цього. Під час перехідного періоду реформи первинної ланки Національна служба здоров’я України платить за всіх пацієнтів, у тому числі тих, хто числиться за конкретною територією, але ще не дійшов до кабінету лікаря. Однак з початку підписної кампанії пройшов майже рік, понад 26 млн українців (а це дві третини населення) вже зробили свій вибір, і темпи підписання нових декларацій досить високі. Наприклад, у січні свій вибір зробили більше 800 тис. українців, а в лютому – понад 1 млн осіб. У МОЗ вважають, що настав час переходити до наступного етапу реформи. А гроші, які НСЗУ заощадить на «червоному списку» (понад 360 млн грн), будуть перенаправлені на «зелений».

Заклади первинки, які ще недостатньо попрацювали для укладання декларацій, повинні будуть активніше це робити. Лідерами щодо підписання декларацій є Вінницька (1,2 млн, 78,2%), Сумська (817,1 тис., 74,7%), Київська (1,3 млн, 74,4%) та Хмельницька (943,8 тис., 74,06%) області. Держава більше не утримує медичні заклади первинки, а оплачує надання конкретного переліку медичних послуг з податків, які платить кожен в країні.

Згідно з чинним законодавством, виплати лікарям за «червоним списками» передбачені лише до 30 червня 2019 року. Новий законопроект пропонує на три місяці скоротити цей термін і перестати платити за пацієнтів без декларацій з 1 квітня. МОЗ в межах своїх повноважень скорочує перехідний період.

У відомстві повідомили, що невідкладна допомога для всіх залишиться безкоштовною – за нею, як і раніше, можна буде звернутися до свого дільничного лікаря, навіть не маючи декларації, і така допомога людині повинна бути надана. Також безкоштовною і такою, що не вимагає укладення декларації, буде екстрена допомога (виклик «швидкої»). Однак, щоб отримати рецепт за програмою «Доступні ліки», пацієнту доведеться укласти декларацію. Усі інші гарантовані безкоштовні послуги на первинній ланці також будуть доступні за умови підписання декларації.

Міністерство поки і не пояснює, чи будуть пацієнти без декларацій зобов’язані платити за прийом, якщо ситуація не невідкладна, і якщо будуть, то за яким тарифом.

У разі прийняття, постанова набуде чинності з дня її офіційного опублікування та застосовуватиметься з 1 квітня 2019 р.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!