Звіт директора за 2017 рік.
В 2017 році, я, як керівник підприємства здійснював поточне управління підприємством, організовував виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність підприємства.
Основним пріоритетом в моїй роботі було забезпечення теплом та гарячою водою мешканців, об’єктів соціальної інфраструктури міста, організація робіт по ремонту та розвитку джерел теплопостачання, забезпечення їх безаварійної роботи та проведення заходів по перспективному розвитку теплопостачання.
В 2017 році було виконано комплекс заходів по підтриманню об’єктів теплопостачання в робочому стані, модернізації та реконструкції котелень та теплових мереж. Виконана інвестиційна програма підприємства на 2017 рік, програма соціально-економічного та культурного розвитку м. Хмельницького.
2017 року на підприємстві була розроблена програма розвитку підприємства на 2017-2027 р.р., яка описує пріоритетні напрямки діяльності підприємства на найближчі 10 років. Згідно даної програми підприємство спрямовує свою діяльність для досягнення таких основних цілей:
- зменшення втрат теплової енергії на етапі транспортування;
- впровадження альтернативних видів палива та енергії;
- модернізація парку мережевих насосів;
- продаж власновиробленої електроенергії;
- розширення складу автопарку;
- встановлення будинкових засобів обліку гарячої води та дистанційне зняття даних з теплових лічильників;
- модернізація та автоматизація виробничих процесів.
На протязі року підприємство повністю виконало ряд поставлених перед собою завдань програми іосновними напрямки діяльності підприємства під моїм керівництвом в 2017 році були:
Продовження програми «Літнє гаряче водопостачання», яка полягає в створенні локальних джерел теплової енергії, наближених до споживачів й зниженні таким чином витрат енергоносіїв на приготування гарячої води за рахунок виведення з експлуатації в літній період великих котлів (їх тягодуттєвого обладнання) та мережевих насосів, потужність яких використовувалась частково, а також значних ділянок деяких магістральних теплових мереж, від яких відбуваються високі втрати теплової енергії. Також це дозволяє підвищити гнучкість регулювання системи теплопостачання та уникати перегрівів в перехідні осінньо-зимові періоди, оскільки за такою схемою гаряче водопостачання здійснюється незалежно від температурних режимів системи опалення. В процесі подальшого розвитку даної програми у 2017 році виконана реконструкція центрального теплового пункту по вул. Прибузькій, 36 з встановленням 14 од. малопотужних газових котлів.
У 2018 році підприємство продовжить програму децентралізації гарячого водопостачання шляхом будівництва міні котелень в центральних теплових пунктах і запланувало облаштувати ще 3 мінікотелень з газовими котлами для гарячого водопостачання в літній період.
Впровадження альтернативних видів палива – встановлення твердопаливних котлів
В умовах економічної кризи та найсуворішої економії паливно-енергетичних ресурсів підприємство виконує поставлене завдання державою щодо скорочення обсягів споживання природного газу і пошуку шляхів альтернативної енергетики, зокрема відхід від природного газу до місцевих джерел енергії.
У 2017 році виконана реконструкція котельні по вул. Трембовецької, 51/1 із встановленням двох додаткових твердопаливних котлів BRS-1000 LM.
Таким чином на підприємстві функціонує 9 котелень з 19 котлами загальною тепловою потужністю 16,83 МВт (14,44 Гкал.), що працюють на альтернативних видах палива (дерев’яна тріска, пелети тощо).
На підприємстві створені 3 дільниці по переробці деревини в тріску для використання її в якості палива в твердопаливних котлах. Для виконання цього завдання скомплектований парк рубальних та деревоподрібнювальних агрегатів. Для довгострокового зберігання дерев’яної тріски та зручності її транспортування до бункерів твердопаливної котельні по вул. Бандери, 32/1 облаштовано критий майданчик.
Використання твердого палива твердопаливними котлами за 12 місяців 2017 року міським комунальним підприємством «Хмельницьктеплокомуненерго» становить:
- пелет – 2531 тонна;
- тріски деревної покупної – 6930 тонн;
- тріски деревної, виготовленої власними силами на підприємстві – 2674 тонни.
Реконструкція теплових мереж із заміною на попередньоізольовані труби
Розвиток технологій виготовлення трубопроводів не стоїть на місці і однією з провідних технологій в цій галузі є виготовлення трубопроводів з попередньою ізоляцією, які відрізняються від звичайних сталевих трубопроводів високою надійністю, довговічністю та низьким показником теплопровідності.
Використання технології попередньоізольованих трубопроводів дозволяє значною мірою знизити втрати теплової енергії через ізоляцію теплових мереж при транспортуванні теплоносія до споживача, зменшити витоки хімічно очищеної води у зв’язку з високим ступенем надійності даних трубопроводів, зменшити витрату природного газу, як наслідок викиди забруднюючих речовин в атмосферу, покращити якість послуг з теплопостачання та значно знизити ризик виникнення аварійних ситуацій.
Тому виходячи з фінансових та технічних можливостей міське комунальне підприємство щорічно власними силами проводить заміну біля 4,0 км теплових мереж на попередньо ізольовані.
У 2017 році в процесі освоєння коштів з міського бюджету, а також виконання інвестиційної програми підприємства на 2017 рік міське комунальне підприємство «Хмельницьктеплокомуненерго» виконало реконструкцію теплових мереж із зміною труб на попередньо ізольовані за адресами:
- по вул. Бандери, 32/1 (мала) до ТК-9 (Ø273 мм, 2ℓ=172 м);
- по пров. Військоматському від ТК-102 до ТК-106 (мережа опалення Ø133 мм, 2ℓ=94_м);
- по вул. Гречка від ТК-0 (котельня) до ТК-1 (ж/б Гречка, 1) (Ø325 мм, 2ℓ=159 м; Ø108 мм, 2ℓ=20 м);
- по вул. Гречка від ТК-1 (ж/б Гречка, 1) до ТК-2 (ж/б Гастело, 10/5) (Ø273 мм, 2ℓ=96_м);
- по вул. Пилипчука, 5 від ТК-106 до вводу в ЦНТІ (мережа опалення Ø133 мм, 2ℓ=60_м);
- по вул. Пилипчука, 3 від ТК-107 до ТК-98 (Ø273 мм, 2ℓ=61 м);
- по вул. Староміській від ТК-48 до ТК-50 (мережа опалення Ø159 мм, 2ℓ=119 м);
- по вул. Гречка від ТК-2 до ТК-6 (Ø273 мм, 2ℓ=172 м);
- по пр. Миру, 76/5 від ТК-35 до ТК-33 (Ø219 мм, 2ℓ=166 м);
- по вул. Зарічанській, 18-18/1 від ТК4.10 до ТК-4.13 (Ø273 мм, 2ℓ=162 м);
- по вул. Майборського, 13/1 до ТК-17-18.4 (Ø273 мм, 2ℓ=173 м);
Окрім вищевказаних теплових мереж замінено ще 2,65 км теплових мереж в двотрубному вимірі на попередньоізольовані труби, що складає 100% виконання із запланованих до реконструкції та заміни. Загальна протяжність замінених у 2017 р. теплових мереж на попередньоізольовані труби складає 4,1 км.
Починаючи з 2000 року МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» активно виконує заміну зношених теплових мереж на попередньоізольовані трубопроводи і на даний час вже проклало більше 44 км теплових мереж в двотрубному вимірі.
Реконструкція парку мережевих насосів з заміною на сучасні енергоефективні аналоги
За попередні роки на підприємстві активно проводилася заміна застарілих насосів на нові більш економічні сучасні аналоги фірм Wilo та Calpeda з кращими технічними характеристиками. Завдяки точній відповідності максимального ККД робочим параметрам системи сучасні насоси працюють з найвищою ефективністю. Застосування цих насосів дозволяє знизити витрату електроенергії на стадії транспортування теплової енергії до споживача за рахунок того, що середній ККД сучасних насосів складає близько 89%, у той час як ККД застарілих насосів лежить в межах 75-80%. Економія електроенергії у порівнянні зі старим обладнанням загалом може досягати 20%. Експлуатаційні витрати, які включають витрати на технічне обслуговування та ремонт нових сучасних насосів, є надзвичайно низькими.
Підприємство продовжує рух даним напрямком енергоефективності і на даний час особливу увагу необхідно приділити реконструкції парку мережевих насосів.
Тому в процесі виконання інвестиційної програми підприємства на 2017 рік в котельні підприємства по вул. Зарічанська, 30 було замінено морально та фізично зношений мережевий насос марки ЦН 400/105 на сучасний енергоефективний аналог Wilo SCP 200/560 HA-250.
Таким чином заміна мережевого насосу в даній котельні підприємства забезпечує безпечне, якісне та стале функціонування системи централізованого теплопостачання абонентів, зменшує витрати підприємства на поточні ремонти мережевих насосів та спрощує їх обслуговування.
Встановлення загально будинкових лічильників гаряої води та організація дистанційного знімання даних з теплових лічильників
У 2016 році МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» закінчило програму по встановленню засобів обліку теплової енергії на вводах в житлові будинки. На даний час всі будинки, яким підприємство надає послуги з теплопостачання, повністю оснащенні засобами обліку теплової енергії. Встановлення теплового лічильника дає можливість споживачам розраховуватися за використану теплову енергію відповідно до реальних обсягів його споживання.
Зняття показників приладів вузла обліку теплової енергії та гарячого водопостачання для проведення розрахунків за спожиту кількість та надання відомостей обліку до МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» можливе за допомогою пристроїв, що дозволяють фіксувати інформацію та забезпечують передачу показників дистанційно.
В 2017 році спеціалістами служб МКП «Хмельницьктеплокомуненерго» реалізується пілотний проект впровадження системи автоматичного збору інформації по GPRS каналу, який дозволяє знизити вплив людського фактору при знятті показників лічильників, спрощує доступ до вузлів обліку абонентів, дозволяє своєчасно виявляти несправності, впливи на роботу приладів обліку, збільшує оперативність отримання даних обсягів споживання, автоматизує процес їх обробки, підвищує культуру та організацію обліку. GPRS передача є зручнішою, оскільки: зняття показників відбувається без залучення працівників підприємства; можливе зняття показників не тільки лічильника теплової енергії, а і загальнобудинкових лічильників гарячого водопостачання; підтримується переважна більшість типів та марок лічильників теплової енергії; існує можливість більш детального аналізу роботи лічильників.
У зв'язку з виконанням вимог закону України про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, який зобов'язує встановити загальнобудинкові прилади обліку, підприємство встановлює загальнобудинкові прилади обліку споживання гарячої води.
Встановлення загальнобудинкових лічильників споживання гарячої води при їх оснащені додатковим модулем, дозволяє:
- підвищити точність обліку споживання гарячої води;
- контролювати всі параметри роботи системи гарячого водопостачання (температура, погодинне споживання, напрацювання годин тощо);
- організувати дистанційну систему збирання показників та даних по споживанню гарячої води;
На сьогоднішній день всі будинки, які під’єднані до центрального теплового пункту по вул. Свободи, 2/1, обладнані загально будинковими лічильниками гарячої води та системою передачі даних з теплових лічильників на офісний комп’ютер.
Встановлено 19 загальнобудинкових лічильників гарячої води в 8 будинках, систему передачі даних на 15 лічильниках гарячої води та 8 лічильниках тепла.
Облаштування автотранспорту підприємства GPS-трекерами для оперативного контролю місцезнаходження та переміщення, модернізація та розширення автопарку
GPS-трекер — приймально-передавальний пристрій, призначений для дистанційного стеження за положенням мобільного об'єкта. GPS-трекер розташовується на об'єкті, за яким ведеться спостереження (моніторинг) та визначає місцезнаходження об'єкту за допомогою GPS-приймача. Дані місцезнаходження передаються до системи GPS-моніторингу, або безпосередньо на комп'ютер користувача.
Інформація про місцезнаходження може передаватися в реальному часі, через певні інтервали або за запитом. Для відображення маршруту руху та поточного місцезнаходження дані накладаються на електронну карту місцевості.
Використання GPS-трекерів дозволяє:
- контролювати за пресуванням транспорту;
- отримувати інформацію про час та пройдений маршрут автотранспорту;
- відслідковувати, чи дотримуються водії заданого маршруту.
Це все допомагає підвищити якість та оперативність управління робочим процесом, підвищити і спростити контроль за автотранспортом, знизити нецільове використання робочого часу, підняти культуру роботи водіїв, оптимізувати маршрути пересування автотранспорту і, таким чином, зменшити споживання палива.
Також трекери мають можливість підключення датчиків, наприклад, датчика рівня палива, мотогодин тощо.
В процесі реалізації даного заходу в автопарку підприємства GPS-трекерами було оснащено 30 од. атомобільної техніки різноманітного призначення.
Також варто зауважити, що з метою розширення та модернізації автопарку підприємства проведено процедуру відкритих торгів в системі електронних закупівель «Прозоро» та закуплений екскаватор-навантажувач JCB для комплексного виконання різних видів і складності земляних робіт та розкопування теплових мереж, особливо у випадку залягання їх на значній глибині (до 5 м), а також навантаження-розвантаження таких сипучих матеріалів, як пісок, щебінь тощо.
Когенерація
На підприємстві працюють 10 власних когенераційних установок, загальною потужністю 4,95 МВт. Які встановлювались на підприємстві з 2003 року і деякі з них вже вичерпали свій ресурс і потребують капітального ремонту (заміни турбокомпресорів, щитів керування, тощо). Заміна вище вказаного обладнання на 2-х КГУ (котельня по вул. Свободи, 44; вул. Водопровідній, 48) дозволить збільшити виробіток електроенергії на 230 тис. кВт/год. в місяць.
Підготовка внутрішньобудинкової системи централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків, що знаходяться на обслуговуванні підприємства
На обслуговуванні підприємства знаходиться 496 житлових будинків (обслуговування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання).
В процесі підготовки внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання житлових будинків, які обслуговує підприємство, до роботи в опалювальний період 2017-2018 р.р. виконано ревізію та заміну запірної арматури (замінено запірної арматури в кількості 758 од.) на стояках та в елеваторних вузлах, проведено очистку фільтрів від бруду та шламу, частково замінені зношені стояки опалення, приведено в робочий стан лінії рециркуляції системи централізованого гарячого водопостачання. Відновлено ізоляцію внутрішньобудинкових теплових мереж (в елеваторних вузлах, на горищах, в підвалах) у місцях її пошкодження. На ізоляцію використано наступні матеріали:
- теплоізоляційний матеріал URSA: 5390 м2;
- склотканина: 14130 м.п.
Проведено звірку приєднаних теплових навантажень, виконано перерахунок гідравлічного режиму, а також обстежено опалювальну площу під´єднаних приміщень та будівель. На основі отриманих результатів проведено налагоджування елеваторних вузлів (встановлення шайб і сопел тощо).
Для покращення теплопостачання житлових будинків на вул. Заводській, 26, 28, 30, 32 та вул. Герцена, 3, 5 проведено реконструкцію системи опалення, ліквідовано групові елеваторні вузли та встановлено окремі вузли на вказані будинки.
Працівниками підприємства проведено гідропневматичну промивку системи централізованого опалення 38 житлових будинків.
В міжопалювальний період було демонтовано, виконано повірку, встановлено та опломбовано 87 од. загальнобудинкових лічильників теплової енергії, в яких закінчився міжповірочний термін.
Відповідно до заяв, які надходили від мешканців щодо недогріву, виконано перевірку нагрівальних приладів на наявність шламу та бруду з подальшим їх промиванням та очищенням.
З метою покращення житлових умов працівників міського комунального підприємства «Хмельницьктеплокомуненерго» була виконана реконструкція приміщень корпусу з перебудовою його в малосімейний гуртожиток за адресою пр. Миру, 99/101.
В результаті у 2017 році працівникам підприємства було надане службове житло в кількості:
- 24 кв. в гуртожитку за адресою пр. Миру, 99/101;
- 22 кв. в житловому будинку по вул. Старокостянтинівське шосе, 5/2А;
- 13 кімнат в гуртожитках за адресами: вул. Чорновола, 62 та вул. Завадського, 64/3;
За результатами фінансово-господарської діяльності у 1 півріччі 2017 року підприємство здобуло 1 почесне місце серед великих теплопостачальних підприємств України в конкурсі « Краще підприємство комунальної теплоенергетики України».
Я, як директор підприємства на протязі року приймав участь у нарадах, семінарах та обговореннях в різних державних установах по питаннях вдосконалення законодавства та вирішенню проблемних питань у сфері теплопостачання.
За вагомий особистий внесок у розвиток і реформування житлово-комунального господарства, активну громадську діяльність, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм нагороджений Грамотою Варховної Ради України.