Новини

Хмельницьке регіональне відділення АМУ вимагає виконання державою бюджетних зобов’язань

16 березня у Хмельницькому регіональному відділенні АМУ проводиться регіональна стратегічна сесія «Спільними зусиллями» на тему: «Зміни до бюджету, коригування бюджету. Робота органів місцевого самоврядування. Розвиток громад». Захід, який проходить у Хмельницькій міській раді, організовано в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Для обговорення актуальних питань у роботі органів місцевого самоврядування з головами громад-членів Хмельницького РВ АМУ на сесію прибув виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

До початку засідання відбулася прес-конференція для журналістів регіональних ЗМІ, в якій взяли участь виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, голова Хмельницького РВ АМУ, Славутський міський голова Богдан Сидор, голова Палати АМУ селищних та сільських громад та їх об’єднань Маківський сільський голова Анатолій Кушнір, голова Дунаєвецької міської ОТГ Веліна Заяць.

«Сьогодні у нас важливий день для декларування позицій, з якими стикаються усі міста України, особливо міста обласного значення, на які лягло найбільше навантаження, і міста районного значення, зараз частина з них ОТГ. Вирішили провести засідання регіонального відділення АМУ і запросити виконавчого директора Асоціації міст України пана Олександра Слобожана, аби була можливість обговорити, задекларувати спільні проблеми, знайти спільні шляхи вирішення проблем для того, аби Асоціація висловила чітку, єдину позицію по тих ключових проблемах, з якими ми вже зіткнулися на початку 2018 року і які нас чекають в найближчій перспективі, – зазначив Хмельницький міський голова Олександр Симчишин, звертаючись до присутніх. – Основна тема засідання – тема місцевих бюджетів і нав’язаних функцій, які зобов’язана виконувати держава (виплата освітньої субвенції, монетизація пільг на проїзд), а не органи місцевого самоврядування та несправедливий розподіл на рівні області коштів, що стосуються Фонду регіонального розвитку і стабілізаційної дотації на 2018 рік. Це, власне, та проблематика, яка болить сьогодні місто Хмельницький, і я впевнений болить й інші міста, проблематика, яку ми сьогодні обговоримо, задекларуємо спільне бачення і позицію. Будемо у межах чинного законодавства лобіювати свої інтереси і вимагати від держави виконання нею своїх функцій».

Виступаючи перед медійниками, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан підняв ключові проблеми роботи органів місцевого самоврядування. За даними АМУ, на Хмельниччині склалась досить складана ситуація із розподілом стабілізаційної дотації, оскільки міста обласного значення отримали лише 3% від загального обсягу цієї дотації, хоча в них проживає 60% населення області. В інших областях цей показник сягає 18-20%. Необхідно врегулювати стосунки з обласною владою, яка здійснила такий розподіл.

Також було підняте питання, прийнятого 14 березня на засіданні Уряду Порядку надання у готівковій формі пільг з оплати проїзду усіма видами міського, приміського та міжміського транспорту. Згідно з документом, пільга на проїзд буде монетизуватися за рахунок коштів місцевого бюджету у разі прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування.

Виконавчий директор АМУ висловив сумнів, що такий механізм компенсації коректно працюватиме на практиці, оскільки порушено принцип екстериторіальності, адже дія пільг, гарантованих державою, розповсюджується на всю територію України.

Існує ймовірність, що місцеві бюджети не зможуть фінансувати відповідні видатки. Місто Хмельницький, зокрема, може отримати 104 млн. грн. додаткового навантаження на місцевий бюджет, що складає майже 25% його обсягу. Це зупинить більшість великих інфраструктурних проектів в місті. Також порушено важливий принцип, що пільги фінансує той, хто їх встановлює, тож перекладати монетизацію пільги за проїзд на органи місцевого самоврядування не можна.

У ході засідання наголошувалося на гострій проблемі обсягу освітньої субвенції, який не збільшено. В той же час видатки у зв’язку із підняттям зарплати педагогічним працівникам суттєво зросли. Наприклад, для Хмельницького це додаткове навантаження у розмірі 37 млн. грн.

Також під час прес-конференції піднімалися питання розподілу ресурсів Державного дорожнього фонду, коштів Державного фонду регіонального розвитку, з яких, наприклад, місто Хмельницький не отримало жодної копійки.

Підсумовуючи сказане, виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан наголосив: «У містах є кошти, але всі вони зарезервовані на видатки. Міста можуть не витримати додаткових повноважень, тому АМУ буде відстоювати права та інтереси місцевого самоврядування».

У засіданні також взяв участь директор департаменту фінансів обласної державної адміністрації Сергій Пенюшкевич.

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!