Новини

В Хмельницькому відзначили 75-ту річницю визволення міста та прийняли естафету пам’яті

Сьогодні хмельничани вшанували пам’ять полеглих у Другій світовій війні визволителів рідної землі, адже саме 25 березня, 75 років тому було звільнено Проскурів. Зібралися біля меморіального комплексу «Вічний вогонь» та хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав життя у ті далекі буремні роки. Від міської влади участь у покладанні взяли секретар Хмельницької міської ради Михайло Кривак, керуючий справами виконавчого комітету Хмельницької міської ради Юлія Сабій.

Минуло 75 років з того часу, як місто Хмельницький військами першого Українського фронту було звільнене від нацистських загарбників. Саме 25 березня 1944 року тодішній Проскурів позбувся окупаційної неволі. Тридцять військових частин і з’єднань, які найбільше відзначилися в боях за місто, отримали почесне найменування «Проскурівські», 12 полків та дивізій нагороджені орденами. У ході Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції відбулися найжорстокіші танкові бої, оточена і частково знищена 1-а танкова армія Вермахту, два десятки фашистських дивізій втратили понад половину особового складу і бойової техніки.

Наша Хмельницька земля поклала на вівтар звільнення від нацизму життя понад 250 тисяч найкращих синів і доньок, а для 30 тисяч воїнів, дітей різних народів, - стала місцем вічного спочинку. Нацисти розстріляли і закатували 478 тисяч військовополонених і мирних жителів, 117 тисяч юнаків і дівчат були насильно вивезені до німецького рейху у фашистське рабство.

На згадку про всіх загиблих ветерани війни, представники влади міста й області, військовослужбовці, громадськість міста поклали вінки та квіти до меморіалу «Вічний вогонь». Також вінки та квіти було покладено на Військовому кладовищі та до Меморіалу Слави.

Секретар Хмельницької міської ради Михайло Михайлович Кривак та голова Хмельницької міської ради організації ветеранів України Гаптульмунір Мухамедович Садиков провели забір землі на «Вічному вогні». Цю землю буде передано в рамках проведення обласної Естафети пам’яті «Слава визволителям України!». Сьогодні представники влади міста та ветеранських організацій приймали естафету від представників Хмельницького району.

«Шановні ветерани та хмельничани прийміть найщиріші вітання з нагоди 75-ї річниці визволення нашого міста від нацистів. Тільки у 1944 році під час визволення України загинуло 3,5 мільйонів вояків. Це невимовний біль, який доторкнувся всієї України, майже до кожної сім’ї прийшла біда. Пам’ять в нашого народу має жити про кожного, хто загинув в ту війну», - сказав Михайло Михайлович звертаючись до присутніх.

Символом естафети є солдатський речовий мішок, саме в нього міста та селища учасники естафети складають землю, яку було набрано на місцях знакових подій Другої світової війни.

Підписання акта передачі-прийому обласної Естафети пам’яті «Слава визволителям України!» з нагоди 75-ї річниці визволення від нацистських окупантів міста Хмельницького і Хмельницької області та 75-річчю Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років відбулося в приміщенні Дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Від міської влади свої підписи поставили Михайло Кривак та Юлія Сабій.

Естафета розпочалася 9 січня від представників Житомирської області її прийняли представники міста Полонне. Протягом січня-квітня вона триватиме в Хмельницькій області. Завершиться 5 квітня в Хмельницькому на Меморіалі Слави. Солдатський речовий мішок із зібраною землею буде передано представникам краєзнавчого музею області та міста Києва.

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!