Новини

У Хмельницькій громаді завершилася масштабна літературна подія – двотижневий марафон «Щодня читай українською»

24 вересня, у День міста Хмельницького, офіційно й урочисто добіг завершення Хмельницький міський літературний марафон «Щодня читай українською». Подія, яку організували книгозбірні Централізованої бібліотечної системи, тривала майже два тижні – з 13 до 24 вересня. Її гаслом став вислів «З українським словом до перемоги!».

Літературний марафон зміг об’єднати навколо себе чимало літераторів, багато читачів, культурних діячів та й взагалі поціновувачів українського слова. Один тільки онлайновий літературний міст єднання, яким відкрився марафон, зібрав понад пів сотні учасників. Велика частина з тих, хто долучився, наразі перебувають не тільки на теренах Хмельниччини, в інших містах країни або ж у лавах ЗСУ, але й за кордоном, адже змушені були покинути домівки через війну. Приємно, що попри значну відстань учасниками змогли стати Юлія Бережко-Камінська, Леся Степовичка, Люцина Хворост, Наталія Поліщук, Михайло Цимбалюк. Розповідали про те, як у різних куточках світу українці продовжують розвивати рідну літературу та культуру. «Дуже важко, але дуже потрібно і там, куди потрапили, плекати українську ідентичність… Ні в якому разі не можна розривати зв’язку з Україною. Потрібно говорити дітям, що Україна їх любить, навчати нашої мови, читати вірші, казки українською», - наголосила хмельницька літераторка Наталія Поліщук, яка зараз знаходиться в Іспанії.

Наживо ж у межах марафону відбулися чудові бібліотечні зустрічі з письменниками Хмельниччини: Ігорем Байдаком, Дариною Янчук, Лідією Ярохно, Марією Дем’янюк, Світланою Зозулею, Любов’ю Єжовою, Миколою Думним, Оксаною Радушинською, Володимиром Олійником, Галиною Корицькою та іншими. Разом з тим у Центральній публічній бібліотеці презентували «Великі, величні, незабутні» Ніни Качеровської, «Будень» Віталія Міхалевського, «Я Україна! Я – серце Європи!» Миколи Коваля, «Білу ворону» Володимира Захар’єва, літературно-публіцистичний альманах «Південний Буг» (№ 9-10) та творчість Юрія Даценка.

Загалом заходи проходили в міських бібліотеках та у книгозбірнях сіл громади. В останніх вони склали так званий «Марафон на колесах», котрий 21 та 22 вересня разом з письменниками Віталієм Міхалевським, Альоною Радецькою, Степаном Шкапієм та Василем Горбатюком мандрував до Пироговецької бібліотеки-філії № 18, Давидковецької бібліотеки-філії № 5 та Малашовецької бібліотеки-філії № 26.

Таких щирих, живих зустрічей з авторами дуже чекали читачі.

«Ми мали понад годину цікавого спілкування. Школярики просто засипали мене запитаннями – ледве встигала відповідати! Запитувала у них і я. Ми спільно міркували про рими, про мову, про мрії, бавилися у скоромовки і всі разом планували, як відсвяткуємо нашу перемогу. Були, звісно, вірші та розповіді про книги. Було щось таке справжнє, щире, відверто-дитинне, за чим ми усі страшенно скучили, живучи у лещатах карантинів і війни. Те, що потрібне всім нам, аби бути в ресурсі, аби вкотре переконуватися, якими ж патріотичними зростають сьогоднішні школярі і підтримувати, підживлювати у них цю українську ідентичність», - розповіла Оксана Радушинська після заходу в Центральній публічній дитячій бібліотеці.

Загалом же літературний марафон 2022-го року, що був покликаний сприяти розвитку літературної, журналістської та інших видів колективної й авторської творчості, зібрав у своєму дружному творчому колі близько 650 учасників. Протягом двох тижнів вдалося провести майже три десятки заходів.

А завершилася масштабна літературна подія 24 вересня. Цього дня у центральній частині міста розташувалася «Ідеальна бібліотека». Вона складалася з декількох локацій, у яких відвідувачам посередництвом ігор, вікторин, цікавих активностей та знайомства з книгами пропонували разом з бібліотекою читати, розвиватися, творити, навчатися, пізнавати та допомагати. Окремою частиною «Ідеальної бібліотеки» був куточок розмови наживо «Запитай у письменника», де кожен охочий зміг поспілкуватися з хмельницьким поетом Віталієм Міхалевським. Також запрошували доєднуватися до акції зі збору українських книг, натомість пропонували ходити по книжкові новинки до книгозбірень, а ще закликали підтримувати наших воїнів, плекати рідне слово, розвивати українську культури. Адже ми – українці. Ми разом. Наша перемога близько.

За інформацією Центральної публічної бібліотеки

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!