Новини
Тиждень медійної грамотності у Хмельницькому
Хмельницька міська централізована бібліотечна система взяла участь у черговому щорічному Всесвітньому тижні медійно-інформаційної грамотності, який проходив з 24 до 31 жовтня. Його координатором є ЮНЕСКО. Цьогоріч основною ідеєю тижня були «Медійно та інформаційно грамотні міста» (Media and Information Literate Cities: Voices, Powers, and Change Makers).
Бібліотеки є важливими суб'єктами медійно-інформаційної освіти: вони дають можливість розвитку у цьому напрямку усім членам суспільства. Добре про це знають у міських бібліотеках Хмельницького. Відзначимо, що за останній рік тут провели вже дві «Школи медіа грамотності». Тому для працівників місцевих книгозбірень Всесвітній тиждень медійно-інформаційної грамотності став нагодою залучити хмельничан з різних мікрорайонів міста бути інформаційно, медійно та технологічно грамотними. Протягом Тижня медійної грамотності у місті Хмельницькому відбулося більше 20 заходів, у яких взяло участь майже півтисячі хмельничан.
Відкриття тижневого медіаконсультування громадян у міських бібліотеках відбулося 24 жовтня: розповіли про «Школу медіа грамотності» та презентували проект «SMART-бібліотека – помічник «розумного міста». Взагалі протягом тижня працювати намагалися з усіма віковими категоріями населення: для прикладу, в один день провели і перший урок з медійної грамотності «На теренах Інтернету» для найменших (бібліотека-філія №4), і тренінг «Бути захищеним у медіапросторі просто!» для підлітків (бібліотека-філія №8), і заняття з медійної та цифрової грамотності для людей літнього віку (центральна бібліотека).
Учениця Олена Козаченко: «Тренінг був дуже актуальний та насичений. Найбільше мені сподобалася вправа «Новина», під час якої ми передавали новину один одному і вона втрачала все більше базового тексту та обростала різними домислами, аж на останньому учаснику новина зовсім втратила первинний вигляд. Виявляється, подію можна викривити і ненавмисно – в процесі передачі. Так виникають чутки. Тому важливо завжди перевіряти джерело повідомлення».
Для того, аби навчити потрібну інформацію знаходити і відрізняти її від непотрібної, детальну – від поверхневої, корисну – від шкідливої, разом з користувачами бібліотекарі оглянули ресурси з медійної та інформаційної грамотності, подискутували на тему «Інформація – твій друг чи ворог?». А 29 жовтня у всіх філіях дітвора зіграла в онлайн-гру «Медіазнайко». Серед цілого ряду проведених заходів особливо вражаючими стали зустріч з журналістами (вони розповіли про шлях, що проходить подія, аби сформувати новину, яку уже можна донести людям) та екскурсія до телерадіокомпанії «Поділля-Центр».
«Ми познайомилися з роботою телерадіокомпанії, багато дізналися про те, як створюються новини, розважальні програми, що над кожною з них працює ціла низка професіоналів. А ще під час цієї екскурсії побачили роботу телеведучих, режисерів та продюсерів", – читач Мельник Владислав.
Завершився Всесвітній тиждень медійно-інформаційної грамотності у міських бібліотеках 31 жовтня. У цей день у філії №11 провели урок «Будь медіаграмотним», на якому молодь мала змогу навчитися, як не потонути в інформаційному дощі, перевіряти новини на достовірність, впізнавати пропаганду, джинсу та контролювати своє медіаполе.