Проекти рішень виконавчого комітету

Про розгляд електронної петиції щодо заборони розташування державних  лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках

Про розгляд електронної петиції щодо заборони розташування державних  лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках

 

            До міської ради надійшла електронна петиція щодо заборони розташування державних лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках.

Вивчивши питання, вказане в електронній петиції, слід зазначити, що сфера  лотерейної діяльності  регулюється нормами чинного законодавства України, зокрема вимогами Законів України «Про державні лотереї в Україні» та «Про заборону  грального бізнесу в Україні». Законом України «Про державні лотереї в Україні» встановлено основні засади державного регулювання лотерейної сфери в Україні з метою створення сприятливих умов для розвитку лотерейного ринку виходячи із принципів державної монополії на випуск і проведення лотерей, забезпечення потреб державного бюджету, прав і законних інтересів громадян.

Частиною 7 статті 5 Закону України «Про державні лотереї в Україні» визначено, що розповсюдження державних лотерей здійснюється на всій території України та не потребує одержання спеціальних дозволів. Також заборонено встановлювати будь-які обмеження щодо здійснення діяльності з розповсюдження державних лотерей, у тому числі щодо встановлення пунктів розповсюдження державних лотерей, крім випадків, якщо розповсюдження державних лотерей порушує громадський порядок та становить небезпеку для життя чи здоров’я громадян.

Крім того, згідно частини  9 статті 6 вище вказаного Закону України, органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади зобов’язані сприяти розвитку і поширенню державної лотереї на відповідних територіях.

Також частиною 6 статті 9 даного Закону України передбачено, що розповсюдження державних лотерей здійснюється будь-де на території України та у будь-який спосіб, не заборонений законодавством. Розповсюджувачі державних лотерей самостійно обирають місця для такої діяльності.

Враховуючи вищевикладене, розглянувши електронну петицію стосовно заборони розташування державних лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках, керуючись  Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням четвертої сесії міської ради від 27.01.2016 року № 6 «Про внесення змін до Статуту територіальної громади міста Хмельницького та затвердження Порядку розгляду електронної петиції, адресованій Хмельницькій міській раді»,  виконавчий комітет міської ради

 

 

ВИРІШИВ:

 

1. Взяти до відома електронну петицію щодо заборони розташування державних лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках.

2. Внести на розгляд сесії міської ради пропозицію про звернення до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Національної поліції України щодо внесення змін до законодавства, регулюючого сферу азартних ігор, про упорядкування діяльності та розташування гральних закладів (додається).

3. Направити відповідь про результати розгляду електронної петиції автору електронної петиції.

4. Оприлюднити інформацію про результати розгляду електронної петиції на офіційному сайті Хмельницької міської ради.

5.  Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови В. Гончарука.

 

 

Міський голова    О. Симчишин

 

 

Звернення

            Відповідно до статті 2 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні»  в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх.

            Однак, незважаючи на заборону грального бізнесу в Україні, у м. Хмельницькому масово почали розповсюджуватись азартні ігри під виглядом різних лотерей. Гральні автомати стихійно розміщуються в приміщеннях перших поверхів житлових будинків під виглядом державної лотереї. Такі заклади, як правило, працюють цілодобово з різним контингентом відвідувачів, які часто перебувають під впливом алкоголю.

            Громадяни міста незадоволені зростанням мережі гральних закладів, тому скаржаться на їх чисельність та розташування в житлових районах, зібрали підписи на підтримку електронної петиції «Заборона розташування державних лотерей (ігрових автоматів) в житлових будинках».

            Статтею 3  Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» встановлено відповідальність за порушення даного закону, а саме до суб’єктів господарювання, які організовують і проводять на території України азартні ігри, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі вісім тисяч мінімальних заробітних плат з конфіскацією грального обладнання, а прибуток (дохід) від проведення такої азартної гри підлягає перерахуванню до Державного бюджету України.

Також встановлено, що застосування фінансових санкцій, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється за рішенням суду, ухваленим за позовом органів міліції та/або органів доходів і зборів.

            В той же час, фінансові санкції, які містяться в статті 3 згаданого Закону України очевидно не працюють, оскільки позови до суду не подаються через відсутність процедури, та взагалі відсутність суб’єкта, який має право звертатись до суду з такими позовами ( з моменту прийняття Закону України «Про Національну поліцію» центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку – поліція, а не міліція).

            Зважаючи на вищезазначене, змушені звернутись до Вас, оскільки органи місцевого самоврядування позбавлені можливості впливати на упорядкування діяльності та розташування гральних закладів. На законодавчому рівні не передбачені контролюючі повноваження органів місцевого самоврядування у сфері господарської діяльності з організації та утримання тоталізаторів, гральних закладів.

            Враховуючи серйозність піднятого питання, яке несе потенційну загрозу соціально-економічному розвитку країни, моральному та інтелектуальному становленню українців, зважаючи на високу соціальну значимість цієї проблеми, звертаємось до Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, Національної поліції України з вимогою:

1.Затвердити механізм перевірок діяльності суб’єктів господарювання, які під виглядом операторів державних лотерей надають тіньові послуги у сфері грального бізнесу.

2.Забезпечити притягнення суб’єктів господарювання за здійснення незаконної діяльності у сфері грального бізнесу до відповідальності, передбаченої Законом України «Про заборону грального бізнесу в Україні» та Кримінальним кодексом України.

3.Внести зміни до діючого законодавства, які передбачатимуть застосування єдиних підходів щодо визначення механізму державного регулювання сфери азартних ігор, у тому числі лотерей в Україні, упорядкування діяльності та розташування гральних закладів, що при збереженні прибутковості сфери азартних ігор, забезпечуватиме  наповнення державного та місцевих бюджетів, а також захист законних прав та інтересів  громадян України.