Новини

Народний Рух України відзначає 30-річчя діяльності

8 вересня 1989 року відбувся І Всеукраїнський з’їзд Народного Руху України за перебудову. Саме ця дата вважається днем створення Народного Руху України. Тоді ж ухвалили статут і програму НРУ, які було створено на основі пропозицій Спілки письменників України. За рік до цього Київський будинок на Подолі став штаб-квартирою української націонал-патріотичної інтелігенції.

Важливим фактором становлення Народного Руху стало те, що їм вдалося поєднати рух дисидентів і рух інтелігенції. Народний Рух об’єднав велику кількість людей з різними політичними переконаннями - від ліберально налаштованих комуністів до прибічників ідеї інтегрального націоналізму. Однак, переважали настрої національної демократії, які, найімовірніше, згодом і призвели до того, що частина національних радикалів та комуністів вийшли з Народного Руху України. А сам Народний Рух України у 90-ті неодноразово переживав внутрішні розколи.

Вже протягом першого року існування Народний Рух став організатором низки масштабних масових заходів, які були спрямовані на здобуття Україною незалежності, відтворення державності та історії українського народу, відродження української нації.

Синьо-жовтий стяг у Хмельницькому вперше замайорів у 1990-му у сквері ім. Т.Шевченка (у той період парк імені Коцюбинського), поряд із пам’ятним каменем, закладеним патріотами та членами РУХу на місці спорудження пам’ятника великому Кобзареві. Його неодноразово зривали, нищили. Прапор, котрий зберіг колишній працівник міліції, а нині завідувач відділу роботи із зверненнями громадян міської ради Анатолій Савченко, був ідентифікований 23 серпня 2017 року й урочисто переданий на зберігання міській владі.

Визначну роль у досягненні Україною державності відіграли такі заходи Народного Руху як «Живий ланцюг» до Дня Злуки ЗУНР та УНР (22 січня 1990 року). За різними оцінками від Львова до Києва за руки взялися від 400 тисяч до 2 мільйонів осіб. Масовий виїзд на Нікопольщину та Запоріжжя до 500-ліття Запорозького козацтва (1-5 серпня 1990 року), великі заходи під Берестечком, Батурином, в Лубнах та Хотині.

Народний Рух України став рушієм референдуму, який відбувся 1 грудня 1991. Саме тоді більшість громадян проголосували за незалежність України. Найголовніша ідея Народного Руху втілилася в життя і ось уже 28 років існує та розвивається незалежна Україна.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!