Новини

Книгу про визвольну боротьбу українців на початку ХХ століття презентовано в рамках фестивалю «Гальчевський Фест»

В рамках проведення патріотичного фестивалю Гальчевський Фест було презентовано книгу «Батькам скажеш, що був чесний» авторства Романа Коваля. На творчий вечір, який відбувся у виставковій залі школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, завітали хмельничани, які цікавляться історією боротьби українців за незалежну та вільну Україну, процесами становлення української державності.

В книзі автор розповідає про визвольні змагання 1917-1920-х років та звичайних українців, які в боротьбі проти російських окупантів ставали героями. В роботі викладено 50 біографій українських героїв, 10 драматичних історій, 10 спогадів і 10 документів зі справи отамана Антона Шкарбуненка-Шкурка, який вів збройну боротьбу до осені 1925 року. В книзі опубліковано 340, переважно унікальних, світлин та розділи, які відтворюють біографії героїв, народжених на території сучасної Хмельницької області. Один з них – “Терпке життя сотника Монкевича”. Борис Монкевич народився у селі Баговиці, тепер Кам’янець-Подільського району. Воював в армії і його брат – Яків Монкевич.

«Працюючи з архівними даними, я прочитав фразу «Батькам скажеш, що був чесний». Ці слова належать козакові Левкові, який в бою з більшовиками отримав смертельне поранення і просив побратима, щоб він передав батькам його останні слова. В ту мить мене пронизала думка – наскільки важливо, щоб ми були схожими на своїх батьків, дідів та прадідів, адже лише тоді ми залишимося українцями», - розповів Роман Коваль, презентуючи свою книгу.

Авторська робота містить нариси про драматичну боротьбу, яка точилася на території сучасної Хмельницької області, наприклад, «Братовбивець Павло Горбатюк», «Отаман Семесенко: «Війна на сльози не вдаряє», «Д-р Христина Сушко», «Знаємо за що воюємо: за Україну!».

Розповів Роман Коваль і про подільського отамана Чорного Ворона – Віктора Чекірду із села Іванківці, що на околиці міста Хмельницького, та про випускників Української господарської академії в Подєбрадах – вояків Армії УНР, які народилися на території Хмельницької області.

Народний артист України Тарас Компаніченко та лірник Ярема Шевчук представили присутнім пісні доби УНР.

Також в залі школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва було організовано виставку із фотографіями воїнів, які саме зараз боронять незалежну Україну на Сході. Кожен бажаючий мав можливість придбати книги на історичну тематику.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!