Новини

Дотримуйтесь правил безпеки під час грози!

Впродовж минулого тижня на більшості території України пройшли короткочасні дощі, грози, місцями шквали та град. При цьому, велику небезпеку становили грозові дощі, які частіше за все супроводжувалися блискавкою – електричним розрядом. Блискавка є небезпечним явищем, що може призвести до травмування та навіть загибелі людини.

Так, під час негоди 29 червня блискавка влучила у двох діток, 2002 та 2005 року народження. Трагедія трапилася у селі Поступель Ратнівського району.
Відомо, що блискавка влучила в діток, коли ті були на пасовиську.
Цього ж дня, в одному зі спальних районів Львова двоє людей загинули від удару блискавки, ще двох шпиталізували. Трагедія сталася близько 15:00 неподалік місцевого озера у мікрорайоні "Левандівка". Батько з 9-річною дочкою ховалися від грози під деревом. Для обох ураження стало смертельним.

Ще двоє людей - батько із сином - зазнали опіків. Їх з місця трагедії забрала швидка. На місці події працює слідчо-оперативна група, яка намагається встановити особи загиблих та травмованих.

У зв'язку з випадками ураження людей блискавкою управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і охорони праці нагадує основні правила безпеки під час грози.

Уникайте відкритої місцевості. Як відомо, гроза зазвичай б'є в найвищу точку на своєму шляху. Самотня людина в полі - це і є та найвища точка. Ще страшніше виявитися в грозу на самотньому пагорбі! Якщо Ви з якоїсь причини залишилися в полі один на один з грозою, сховайтеся в будь-якому можливому поглибленні: канавці, улоговинці або найнижчому місці поля, сядьте навпочіпки і пригніть голову.

Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується. Уникайте води. Вода - відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Нерідко вона б'є в береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати біля води під час грози не рекомендується. Проте мокрий одяг на людині служить добру службу, і якщо блискавка його зачепить, у нього є більше шансів вижити. Намагайтеся сховатися. Найбезпечніше під час грози знаходитися в приміщенні з громовідводом. Якщо гроза застала вас в місті, сховайтеся в магазин, під'їзд або, на крайній випадок, перечекайте грозу під навісом біля стін будівель. Не страшно, якщо ви перебуваєте в автомобілі. Закрийте вікна, і стихія до вас не добереться.

Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше потрапляє в найвищі з них (дуб, тополя, сосна). Так що чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще. А ховатися від грози в лісі не безпечно. Кора ураженого блискавкою дерева розлітається на десятки метрів навколо, може зачепити вас.

Не метушіться. Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширше ваш крок, тим небезпечніше для вас удар блискавки. Не варто так само пересуватися на велосипедах і мотоциклах. Найкраще, що Ви можете зробити, це стати непомітними для блискавки: сісти, злитися зі стіною, стати якомога менше.

Остерігайтеся небезпечних предметів. Потрібно пам'ятати, що удар блискавки небезпечний не тільки тоді, коли гроза б'є безпосередньо в людину, але в предмети, що знаходяться поруч. Тому не варто торкатися до всього мокрому, залізному, електричному, тому що в такі речі блискавка б'є найчастіше: - не бажано знаходитися біля багаття, бо в нагрітого повітря провідність для блискавки більше; - вкрай нерозумно перечікувати грозу біля лінії електропередач. Електрика в будь-якому вигляді притягує блискавку. Навіть стоячи біля стіни з антеною ви ризикуєте накликати на себе удар з небес; дуже небезпечно під час грози розмовляти по мобільному телефону. Навіть розряджений, він є магнітом для блискавок. Найкраще під час грози мобільні телефони вимикати. Не бійтеся здатися смішним або пропустити важливий дзвінок.

Подбайте про себе в першу чергу, - всі металеві деталі для блискавки привабливі. Годинники, ланцюжки і навіть розкрита над головою парасолька - потенційні жертви для наступного удару.