Новини

Паліативна допомога для полегшення страждань

У всьому світі паліативна допомога — невід’ємна складова повноцінного функціонування галузі охорони здоров’я.

Але в Україні вона нині лише в стані зародження. За класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги, який діє при Всесвітній організації охорони здоров’я, Україна належить до групи країн з “несистемним забезпеченням паліативної допомоги”. Такий же статус мають Вірменія, Куба, Єгипет, Пакистан, Росія та ще кілька десятків країн. У ВООЗ кажуть, що ці держави об'єднує брак підтримки паліативного руху, недостатність знеболювальних препаратів для пацієнтів і мала кількість хоспісних і паліативних закладів. Тому більшість пацієнтів, яким усе ж надають таку допомогу, отримують її вдома, а не в спецзакладах. Тому й відсутня на цей час статистика про те, скільки людей отримують її бодай у якомусь вигляді. Хоча щороку знеболення й особливого піклування потребують понад 600 тисяч українців, які помирають від раку, серцево-судинних недугів, СНІДу, туберкульозу та інших хвороб, що приносять невимовний біль та страждання. Згідно з рекомендацією Європейської асоціації паліативної допомоги на 100 тисяч населення має бути десять хоспісних і паліативних ліжок.

Експертні дані ГО “Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги” свідчать, що станом на початок 2017 року в Україні функціонувало лише сім хоспісів, два центри надання паліативної допомоги, — Івано-Франківську та Харкові, а також понад 60 спеціалізованих паліативних відділень з сукупною кількістю до 1500 ліжок для обслуговування паліативних хворих при мінімальній потребі у 4000 стаціонарних ліжок згідно з ВООЗ.

На щастя, в Хмельницькому паліативна допомога також починає розвиватися. І в цьому напрямку зроблено два конкретні кроки: створено бригаду паліативної допомоги та розпочато процедуру створення хоспісного закладу.

Бригада паліативної допомоги

Почала працювати не так давно. В її складі є лікар, медична сестра, соціальний працівник. В штаті передбачено також посаду психолога, але поки що вона вакантна. Адже, крім медичних процедур (знеболювання, перев’язки тощо), багато паліативних хворих потребують соціально-побутової та психологічної допомоги. При потребі до бригади долучатимуть ще й священика, який виїжджатиме за бажанням пацієнта. Планується також, що за запитом сімейного лікаря з бригадою виїжджатимуть необхідні конкретному пацієнту вузькі спеціалісти. По суті, бригада стане об’єднуючою ланкою між первинним та вторинним рівнями надання медичної допомоги.

У Хмельницькому паліативної допомоги потребує приблизно 300 осіб. Викликати бригаду паліативної допомоги на дім можна двома способами: через свого сімейного лікаря або за телефоном 709-109 (який найближчим часом запрацює). Робота служби фінансується з міського бюджету.

“До кінця року вже виділено 300 тисяч гривень, — розповідає начальник міського управління охорони здоров’я Борис Ткач. — Цілком імовірно, що при необхідності місто готове створити ще одну бригаду паліативної допомоги”.

Поліклінічне відділення перепрофілюють у хоспіс

Система охорони здоров’я України наразі не може запропонувати кожній людині, яка є невиліковно хворою і страждає від болю, догляд удома, більше того, вона не забезпечує її родину належною психологічною підтримкою, такі родини опиняються сам на сам зі своєю проблемою. За ініціативи міського голови Олександра Симчишина було прийнято рішення створити у Хмельницькому хоспісний заклад, де б люди могли проходити симптоматичне лікування, аби полегшити біль, яким супроводжується ряд невиліковних хвороб на тому відрізку часу, який близький до смерті. Наразі вже визначено місцезнаходження такого закладу. Він розміститься в поліклінічному відділенні комунального закладу “Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр”, що на вулиці Бориса Олійника, 191 (колишня Вокзальна в мікрорайоні Гречани). Заклад займатиме площу 287 метрів квадратних та матиме 12 ліжок. За словами Бориса Ткача, хоспіс — це структура медико-соціальна де обстановка наближена до домашньої. Як і в усьому світі, заклад буде не лікувальний, а доглядальний. Тут перебуватимуть люди зі смертельними недугами, які доживають останні земні дні.

“В усьому світі у хоспісах намагаються створити затишні умови, дають знеболювальне, здійснюють необхідне симптоматичне лікування, забезпечують соціальну, психологічну та духовну допомогу, аби невиліковний пацієнт міг відійти в потойбіччя достойно, — розповідає Борис Ткач. — Наразі підготовка необхідних документів для перепрофілювання закладу виходить на фінішну пряму. Із виготовленням проектно-кошторисної документації, яка буде завершена до 1 вересня, стане відомою вартість робіт на його облаштування. Окрім коштів міського бюджету, які будуть витрачені на створення закладу, очікуємо на пожертви благодійників. Маємо відкритий рахунок при лікувально-діагностичному центрі, на який можна вносити пожертви”.

Перерахувати кошти на створення хоспісу в Хмельницькому можна на рахунок за реквізитами: Одержувач: Комунальний заклад “Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр”, Код ЄДРПОУ 01110920, р/р 3155 4351 1060 49, МФО 815013.

 

За матеріалами газети Хмельницької міської ради «Проскурів»

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!