Новини

Заява про визначення обсягу СЕО проекту Програма охорони навколишнього природного середовища міста Хмельницького на 2021-2025 роки

1. Замовник:

Управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста, 29000, м.Хмельницький, вул. Кам’янецька, 74, тел (0382) 65-71-76, е-mail: [email protected].

2. Вид та основні цілі документа державного планування, його зв’язок з іншими документами державного планування.

Відповідно до п. 3 частини першої статті 1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», документи державного планування - стратегії, плани, схеми, містобудівна документація, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програми і програмні документи, включаючи зміни до них, які розробляються та/або підлягають затвердженню органом державної влади, органом місцевого самоврядування.

«Програма охорони довкілля міста Хмельницького на 2021-2025 роки» (далі - Програма) – документ державного планування, що затверджується органом місцевого самоврядування.

Програма розроблена відповідно до завдань і пріоритетів Стратегії розвитку міста Хмельницького до 2025 року, затвердженої рішенням Хмельницької міської ради від 31.05.2017 р. № 2, і спрямована на запобігання забрудненню атмосферного та водного басейнів; охорону і раціональне використання природних рослинних ресурсів та тваринного світу; збереження природно-заповідного фонду; оптимізацію збору та утилізації комунальних відходів; підвищення рівня суспільної екологічної свідомості громадян.

Програма базується на основі аналізу сучасного стану навколишнього природного середовища міста, визначає проблемні питання, окреслює цілі, завдання та комплекс заходів щодо їх реалізації.

Програма розроблена з урахуванням вимог Конституції України, Земельного кодексу України, Водного кодексу України, Податкового та Бюджетного кодексів України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», «Про екологічний аудит», «Про природно-заповідний фонд України», «Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики до 2020 року», постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 р. №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» (із змінами).

3. Інформація про те, якою мірою документ державного планування визначає умови для реалізації видів діяльності або об’єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля (у тому числі щодо визначення місцезнаходження, розміру, потужності або розміщення ресурсів)

Напрями діяльності Програми реалізуються через здійснення конкретних заходів. Серед цих заходів можуть бути заходи, які, відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», підлягатимуть оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Для таких заходів має бути здійснена процедура оцінки впливу на довкілля.

4. Ймовірні наслідки

а) для довкілля у тому числі для здоров’я населення:

у процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки (далі – СЕО) мають бути оцінені ймовірні наслідки реалізації Програми. Зокрема, мають бути оцінені наслідки для таких складових довкілля:

- атмосферне повітря;

- водні ресурси;

- земельні ресурси;

- ландшафт, біорізноманіття та рекреаційні зони;

- наслідки для здоров’я населення.

Забезпечення зниження навантаження на довкілля, зумовленого надмірним забруднення атмосферного повітря, водних ресурсів, земель, накопичення у великому обсязі відходів, планується шляхом впровадження природоохоронних заходів в рамках реалізації Програми.

б) для територій з природоохоронним статусом під час здійснення СЕО ймовірні наслідки від об’єктів інфраструктури, що пропонуються відповідно до Програми, на території з природоохоронним статусом відсутні.

в) транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення – відсутні.

5. Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо документ державного планування не буде затверджено.

Програма спрямована на координування дій виконавчих органів Хмельницької міської ради та суб’єктів господарювання з метою покращення стану довкілля.

Враховуючи перелік заходів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» Програмою передбачено природоохоронні заходи за основними напрямами:

  • покращення якості атмосферного повітря.
  • покращення стану водних ресурсів.
  • вдосконалення системи поводження з відходами.
  • охорона і раціональне використання зелених насаджень, збереження природно-заповідного фонду.
  • підвищення екологічної свідомості населення.

В основу Програми покладені такі принципи розвитку:

пріоритетність вирішення екологічних проблем з урахуванням соціально-економічної ситуації, що склалася в місті; усунення причин забруднення навколишнього природного середовища, а не їх наслідків; дотримання природоохоронного законодавства та екологізація діяльності суб’єктів господарювання; забезпечення у встановленому законодавством порядку доступу населення до екологічної інформації.

Альтернатива 1:

«Нульовий сценарій» - тобто опис, прогнозування та оцінка ситуації у випадку незатвердження зазначеного документа державного планування.

Оцінка ефективності вказаного альтернативного варіанту буде відображена у Звіті про стратегічну екологічну оцінку.

6. Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки.

Для проведення стратегічної екологічної оцінки буде використана наступна інформація: доповіді про стан довкілля; статистична інформація; дані моніторингу стану довкілля; експертні оцінки; інша доступна інформація.

Під час проведення стратегічної екологічної оцінки будуть застосовані такі аналітичні методи: аналіз тенденцій, оцінка ймовірних наслідків відповідно до контрольного переліку, експертний аналіз. Також будуть використані такі методи участі громадськості, як інформування, консультування, опитування, коментування, обговорення.

7. Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування.

Під час здійснення стратегічної екологічної оцінки передбачається розглядати заходи із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків на довкілля, визначені законодавством та нормативно-правовими актами України.

Законом встановлено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов’язкових екологічних вимог:

раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб тощо.

8. Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку.

Стратегічна екологічна оцінка буде виконана в обсягах, визначених статтею 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та відповідно до Методичних рекомендацій із здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування, затверджених наказом Міністерства екології і природних ресурсів України №296 від 10.08.2018р. та № 425 від 23.12.2018р.

9. Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання.

Зауваження і пропозиції до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки Програми охорони довкілля міста Хмельницького на 2021 – 2025 роки подаються до Управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста, вул. Кам’янецька, будинок 74, тел (0382) 65-71-76, е-mail: [email protected]. Відповідальна особа – Куцка Інна Василівна.

Строк подання зауважень і пропозицій становить 15 днів з дня оприлюднення Заяви, тобто - по 30 жовтня 2020 року включно.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!