Оголошення
Спільний проєкт Хмельницького, уряду Німеччини та UNDP в Україні
Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.
Проєкт спрямовано на підтримку швидкого відновлення локальних економік українських міст шляхом інвестування у відбудову та покращення інфраструктури розвитку бізнесу.
Учасниками проєкту є 12 міст, серед яких є як великі обласні центри: Луцьк, Рівне, Житомир, Чернігів, Тернопіль, Хмельницький, Вінниця та Івано-Франківськ, так і відносно невеликі міста, як от: Звягель, Стрий, Сміла та Лозова.
Десять громад у межах проєкту створять інфраструктуру для бізнесу (бізнес-коворкінги, інноваційно-технологічний парк тощо), а ще дві — відновлять економічну інфраструктуру, а саме водопостачання у місцеві промислові зони, де сконцентровано малий та середній бізнес.
Особливістю проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» є те, що він органічно поєднує два напрями:
- Здійснення будівельних робіт з відбудови бізнес-інфраструктури та базової інфраструктури;
- Імплементацію програми з розбудови інституційної спроможності, зокрема шляхом проведення консультацій та низки освітніх заходів, які допоможуть забезпечити сталість досягнутих результатів після завершення проєкту.
Отже, окрім фінансування, через постійну взаємодію та співпрацю муніципалітети також отримують консультаційну підтримку, що сприятиме підвищенню рівня їх компетенції та спроможності. Метою проєкту кінцевий результат, спрямований як на відновлення та покращення бізнес-інфраструктури, так і на забезпечення її сталого та ефективного функціонування.
Участь Хмельницького
У межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» наше місто має власну ініціативу під назвою «Формування інноваційного бізнес-середовища шляхом проведення капітального ремонту, розкриття потенціалу та осучаснення застарілого торговельного центру». Мета - посилити стійкість суб’єктів підприємницької діяльності, які вже працюють, а також активізувати процеси створення та розвитку бізнесу. А саме:
- Створити єдине інноваційне бізнес-середовище загальною площею у 1549 м кв. у центральній частині міста.
- Спростити доступ для щонайменше 30 місцевих та релокованих мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП) до сучасних об’єктів бізнес-інфраструктури.
- Розкрити потенціал місцевого та релокованого бізнесу, забезпечивши робочими місцями до 200 осіб.
- Залучити до проєкту щонайменше 100 осіб, у тому числі 10 жінок та людей з інвалідністю, які постраждали від війни, та є зайнятими на чинних або переміщених ММСП.
- Створити бізнес-простір ProModni, який дозволить підвищити впізнаваність щонайменше 10 місцевих торгових марок, залучити нову аудиторію, розширити коло прихильників продукції.
- Надати доступ до бізнес-інфраструктури новоствореним бізнес-ініціативам та бізнес-ініціативам з мінімальним бюджетом.
- Облаштувати комфортні робочі приміщення з усім необхідним для ефективної роботи (на базі осучасненого застарілого торговельного центру з проведеним капітальним ремонтом).
Для того, аби «Дитячий світ» отримав нове життя, буде виконано низку завдань:
- Капітальний ремонт з утеплення фасадів та заміни віконних блоків в будівлі торговельного центру "Дитячий світ";
- Ремонт приміщень 2 поверху та головної сходової клітини (внутрішнє оздоблення, оновлення санвузла, електромонтажні роботи);
- Заміна ліфта;
- Закупівля обладнання для створення бізнес-простору PROModni.
Посилення спроможності Хмельницького
Окрім реконструкції інфраструктури, проєкт SRER передбачає діяльність з посилення спроможності органів місцевого самоврядування, бізнес-спільнот та організацій громадянського суспільства, що забезпечить сталість результатів після завершення проєкту та стимулюватиме подальші місцеві ініціативи для економічного розвитку громади.
Наприклад, коли наша проєктна команда завершить реконструкцію торговельного центру «Дитячий світ» для місцевих та релокованих бізнесів, у громаді вже буде стратегія сталості, яка визначить, як цей об’єкт розвиватиметься після завершення програми.
Для досягнення економічного відновлення в Україні залучили до співпраці три провідні організації, які мають досвід з питань місцевого розвитку, а саме:
- Асоціацію міст України — найбільшу асоціацію органів місцевого самоврядування у нашій країні, діяльність якої спрямована на надання підтримки українським муніципалітетам у всьому, що пов'язано з ефективним децентралізованим управлінням.
- Промприлад — інноваційну організацію з Івано-Франківська, яка має великий досвід у впровадженні ініціатив з підтримки бізнесу як у власному місті, так і в Україні в цілому. Експерти Промприладу на практиці покажуть, як забезпечити сталість відбудованих об’єктів.
- Smart People — організація, що об’єднує фахівців з мобілізації бізнес-спільнот українських міст. Команда Smart People бере участь у забезпеченні сталості шляхом залучення бізнесу до трансформацій місцевої інфраструктури та підвищення потенціалу бізнесу відповідно до оцінки потреб локальних бізнес-спільнот.
Що далі?
Вже у вересні 2024 року у Хмельницькому заплановане відкриття оновленого торговельного центру «Дитячий світ». Проєкт сприятиме покращенню бізнес-середовища міста, доступу маломобільних осіб та осіб з інвалідністю до робочих місць, торговельних закладів та івентів для підприємців, збільшить кількість робочих місць у громаді, а також збереже наявні, пожвавить економічне життя у центральній частині міста, продемонструє вдалий досвід управління комунальним майном, принесене додаткові доходи від оренди приміщень у бюджет громади, що допоможе впроваджувати стале відновлення. Проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини дасть змогу втілити ці амбітні плани у життя.
Цю статтю створено Хмельницькою міською радою у межах проєкту «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів» (SRER), що реалізується Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні за підтримки проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), який фінансується урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Думки, висновки чи рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам/-кам та упорядникам/-цям і не обов’язково відображають погляди уряду Німеччини, GIZ, UNDP або інших агенцій ООН.