Новини

Кожна дитина, позбавлена сімейного оточення, має право на особистий захист і допомогу в пошуку сім’ї

Маленьке любляче сердечко потребує любові, безпеки та визнання. Відповідно до Конвенції про права дитини (ст.16) передбачено право дитини на сімейне життя. Сім’я забезпечує базові потреби дитини, а саме: фізіологічні (потреби в їжі, сенсорній стимуляції), у безумовній любові (бути неповторною та єдиною в очах найрідніших), в безпеці (сім’я забезпечує відчуття опори і захищеності), у повазі та визнанні (незадоволена потреба в дитинстві стає основною мотиваційною силою дорослої особистості).

Держава створює людині умови та забезпечує право на сім’ю, а також таємницю сімейного життя, заохочує та підтримує осіб до влаштування дитини на сімейні форми виховання, а служба у справах дітей сприяє реалізації цього права.

Сімейними формами влаштування в Україні є усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я, будинок сімейного типу. Протягом 2023 року в Хмельницькій міській територіальній громаді було прийнято рішення про всиновлення 30 дітей, влаштовано під опіку та піклування 26 дітей. На території громади функціонує п’ять прийомних сімей, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також під час війни прибула до м. Хмельницького одна прийомна сім’я, в якій виховуються 3 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).

Пріоритетною формою влаштування дитини є усиновлення. Відповідно до ст. 207 Сімейного Кодексу України усиновлення є прийняття у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого ст. 282 Сімейного Кодексу України.

Згідно з ст. 211 Сімейного Кодексу України усиновлювачем дитини може бути:

  • дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини;
  • усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років.

Опіка та піклування в Україні є найбільш поширеною сімейною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У Хмельницькій громаді перебуває 123 дитини під опікою/піклуванням.

Опіка встановлюється для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби або позбавлення батьків батьківських прав чи з інших причин залишилися без батьківського піклування. Опікун призначається за його особистою заявою; перевага надається особам, які перебувають у родинних відносинах із дитиною.

Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Метою утворення прийомної сім'ї є забезпечення належних умов для зростання у сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом влаштування їх у сім'ї на виховання та спільне проживання.

Прийомні діти проживають і виховуються у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи, у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, можуть за їх вибором продовжити проживати і виховуватися у прийомній сім’ї до закінчення відповідних закладів освіти.

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, для забезпечення сімейним вихованням та спільного проживання не менш як п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Вихованці проживають і виховуються у дитячих будинках сімейного типу до досягнення 18-річного віку. Після досягнення повноліття такі особи, у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, можуть за їх вибором продовжити проживати і виховуватися у дитячому будинку сімейного типу до закінчення відповідних закладів освіти. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

Якщо Ви виявили бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, і у Вас виникли запитання, можете звернутися за консультацією у Службу у справах дітей Хмельницької міської ради за адресою: вул. Грушевського, 88, тел.: 76-79-51, 65-72-50.

 

За інформацією

Служби у справах дітей

 

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!