Мазур Артем Анатолійович
Перші герої Небесної Сотні не встигли усвідомити, що за справедливість, за гідність, за свободу, за Україну потрібно буде ризикувати життям. Боротися, стояти пліч-о-пліч, вимагати і закликати владу до чесності й людяності – це розуміли.
Народився Артем Мазур 6 серпня 1987 року в Хмельницькому. У перші місяці його життя трагічно загинув Артемів батько. У новій родині він був найстаршим з-поміж шістьох братів і двох сестер. Артемову щирість, відкрите серце, неконфліктність, уміння дружити, допомагати іншим пам’ятають його друзі, побратими з Майдану, колишні вчителі-наставники.
Перші герої Небесної Сотні, серед яких випало бути й 26-літньому хмельничанинові Артемові Мазуру, таки були готові й ризикували життям. «Герої не вмирають!» – виголошували вслід загиблим тисячоголосі майдани.
Побратим Артема Олег із Волині згадує, що за півтора місяця дружби вони часто говорили про життя і смерть. Жодного разу Артем не сумнівався у своєму виборі і був готовий на все заради змін на краще в Україні. 18 лютого 2014 року Артем повів свій загін до Верховної Ради на мирну акцію. Під час сутичок у Маріїнському парку хлопці стояли в перших лавах.
– Ми стояли під прапорами України, – розповів Артемів побратим Анатолій Мамчур, – а «тітушки» кинулися на нас, беззбройних, з гранатами, камінням, бітами, металевими трубами…
Артем Мазур, чотовий 15-ї сотні Самооборони Майдану, зазнав жахливої травми голови. Біля Верховної Ради України людей зустріли організовані бойовики з металевими прутами, бітами. Пораненого осколком гранати Артема ще й люто побили. Без свідомості він перебував у лікарні швидкої допомоги до 3 березня 2014 року, поки не зупинилося його серце.
Закінчивши Хмельницький технологічний багатопрофільний ліцей, Артем здобув професію столяра. Йому легко давалася ця професія, бо в родині з діда-прадіда чоловіки столярували. Артем із братами хотіли серйозно зайнятися бджільництвом, виготовляти на продаж вулики, планували зробити цю справу родинною.
Відслуживши строкову службу в армії, працював у Хмельницькому, мріяв про цікаву роботу та міцну власну родину, жити в успішній країні…
«Артем уважно стежив за подіями в Україні. Після побиття студентів на Майдані у Києві 30 листопада 2014 року він вирушив туди, аби підтримати протестувальників, – згадує Артемова мама, Світлана Вікторівна.
Навідавшись із Майдану додому, розповідав про побачене і пережите. Я, як мати, вмовляла його повернутися, перебути цю революцію вдома, бо ж там, на барикадах, небезпечно. Питала: «Ну що можеш змінити в цій країні ти один?». А він відповідав: «Один я справді не зможу. Але нас багато, і ми зможемо!».
У протестних акціях Євромайдану Артем Мазур брав участь майже три місяці. Був чотовим 9-ї чоти 15-ї сотні Самооборони Майдану. 15-а сотня мала назву «Вільні люди». Вона проводила акції бойкоту Партії реґіонів, а також брала участь в інших заходах протесту проти тодішньої влади.
Родичі готувалися перевезти Артема Мазура з клінічної лікарні швидкої допомоги на лікування в Чехію або Польщу, проте 3 березня 2014 року, опівдні, він відійшов у вічність…
4 березня 2014 року з ним прощався майдан Незалежності в Києві, а 5 березня – майдан Незалежності у Хмельницькому. Тоді ж, 5 березня 2014 року, на черговій сесії Хмельницька міська рада прийняла рішення про присвоєння імені Артема Мазура Хмельницькому технологічному багатопрофільному ліцею: 2003 року він був випускником цього навчального закладу.
За місяць по тому активісти інтернет-спільноти «EuroMajdan» зняли про Артема Мазура фільм на основі документальних кадрів, спогадів батьків, братів та сестер героя. 21 листопада 2014 року Президент України своїм Указом присвоїв бійцям Небесної Сотні, у тому числі й Артемові Мазуру, звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» – «За громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народові, виявлене під час Революції Гідності».
Рішенням 52-ї сесії Хмельницької міської ради 26 серпня 2015 року за громадську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народові, виявлені під час Революції Гідності, Артемові Мазуру присвоєно звання «Почесний громадянин міста Хмельницького».