Рішення міської ради

Звернення №2

 

Президенту України

Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ

 

Прем’єр Міністру України

Денису ШМИГАЛЮ

 

Голові Верховної Ради України

Дмитру РАЗУМКОВУ

 

Голові Національної комісії, що

здійснює державне регулювання у

сферах енергетики та комунальних

послуг

Валерію ТАРАТАСЮКУ

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Хмельницької міської ради, представляючи інтереси територіальної громади, обурені ситуацією щодо чергового необґрунтованого та непідйомного підвищення цін на енергоносії. В умовах тривалого карантину та зростання безробіття, інфляції та падіння економіки перманентне підвищення тарифів на енергоносії сприймається як здійснення тиску на громадян та порушення їхніх прав.

Вважаємо, що у такі скрутні часи держава мала би захищати своїх громадян, натомість, уже третій місяць поспіль в Україні зростають ціни на газ для населення, бізнесу, підприємств теплоенергетики. Це призводить до повної неможливості мешканців оплачувати непомірні послуги за енергоносії і інші комунальні послуги.

Вважаємо також неприпустимим зростання тарифів на послуги з розподілу природного палива на 2021 рік. 30 грудня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) своєю постановою № 2784 встановила тариф на послуги з розподілу природного газу для АТ «Хмельницькгаз». З 1 січня 2021 року з урахуванням податку на додану вартість новий тариф на розподіл газу для жителів територіальних громад області складає 1,992 гривні. На 31 грудня 2020 року він становив 1,104 грн з урахуванням ПДВ.

Неприпустимим є також підняття майже удвічі тарифу на послуги з розподілу природного палива для теплопостачальних підприємств міста. У 2021 році теплопостачальні комунальні підприємства Хмельницького будуть змушені сплачувати за транспортування газу понад 13 млн грн щомісяця, що призведе до неможливості подальшої реконструкції котелень, заміни мереж, потребуватиме постійно дотації з міського бюджету і може призвести до кризових наслідків у їх діяльності. Постійне зростання вартості газу, його транспортування спричиняє і ріст тарифів на теплопостачання і гарячу воду. Згідно рішення НКРЕКП тариф для постачання тепла населенню для 23 ТЕЦ по всій Україні сягнув рекордної вартості за 1 Гкал.

Викликає обурення і факт ухвалення постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 року № 1325 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483»,  чим продовжено дію покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії до 31 березня 2021 року та встановлено з 1 січня до 31 березня 2021 року фіксовані ціни на електричну енергію для побутових споживачів на рівні 168 копійок за 1 кВт*год. з урахуванням податку на додану вартість.

Зазначеним підзаконним нормативно-правовим актом з 1 січня 2021 року припинено дію знижок на тарифи для населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості); населенню, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості); для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, незалежно від обсягів споживання електроенергії; населенню, яке проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій. Отже, така зміна тарифу боляче вдарила по найбільш незахищених верствах населення, які й до цього були вимушені економити на споживанні електроенергії.

Наслідком прийнятих Урядом та НКРЕКП документів стало те, що вартість холодної води для побутових споживачів зросла на 10-15%. Таке підвищення обумовлено зростанням тарифу на передачу електроенергії, а витрати на електрику становлять в тарифі на холодну воду понад 40%.

Постійне підняття вартості електроенергії призводить до значних збитків комунальних підприємств, які обслуговують мережі зовнішнього освітлення, електротранспорту і т.д. А також суттєво збільшує тягар на міський бюджет.

 Непомірне підвищення тарифів на енергоносії тягне за собою зростання цін на продукти харчування, товари повсякденного вжитку, ліки, послуги тощо. Такі дії, на сьогодні, особливо в період пандемії, фактично ставлять людей за межу виживання. Тому будь-які рішення Уряду та НКРЕКП, що збільшують фінансовий тягар для населення, бізнесу та комунальних підприємств, є несправедливими, невчасними і мають бути негайно переглянуті.

Враховуючи зазначене та численні звернення жителів Хмельницької ОТГ щодо економічно необґрунтованих тарифів на енергоносії, неспроможність громадян сплачувати за такі послуги, висловлюємо протест проти зростання у 2021 році цін на природний газ, електроенергію, підвищення тарифів з розподілу природного газу для газорозподільних компаній і вимагаємо від Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України в межах своїх повноважень вжити заходів для:

- скасування різкого підвищення тарифів на природний газ, послуги розподілу природного газу та електроенергію для населення, бізнесу та комунальних підприємств;

- скасування окремого тарифу за доставку та транспортування газу;

- оприлюднення структури розрахунку тарифу з оплати за природний газ побутовими споживачами та структури розрахунку тарифу за послуги транспортування газу;

- збільшення видатків державного бюджету та залучення інвестицій з метою нарощування обсягів видобування власного газу для потреб громадян;

- забезпечення функціонування на території країни незалежних інституцій для здійснення контролю щодо якості природного газу;

- вжиття заходів щодо унеможливлення користування монопольним становищем приватними газо-, електропостачальними підприємствами;

- передбачення додаткових заходів за рахунок коштів державного бюджету для соціального захисту громадян.

 

Звернення прийняте на позачерговій третій сесії Хмельницької міської ради 14 січня 2021 року

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!