Рішення міської ради
Звернення №1
Президенту України
Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ
Голові Верховної Ради України
Дмитру РАЗУМКОВУ
Прем‘єр Міністру України
Денису ШМИГАЛЮ
ЗВЕРНЕННЯ
Протягом останніх років у комунальній теплоенергетиці, у тому числі і в нашому місті накопичились проблеми, які потребують негайного вирішення вищими урядовими органами.
У місті Хмельницькому завдяки системному впровадженню енергозберігаючих заходів, проведенню робіт по модернізації та реконструкції обладнання котелень та теплових мереж протягом багатьох років тарифи на теплову енергію залишались одними з найнижчих в Україні.
Проте, регулярне підвищення НАК «Нафтогаз України» ціни на природний газ, збільшення вдвічі вартості розподілу природного газу, несвоєчасний перегляд Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання та державне регулювання розподілу коштів підприємств у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року №217 призвели теплопостачальні підприємства до критичного фінансового стану.
9 лютого 2021 року між Кабінетом Міністрів України, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» і Асоціацією міст України було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Меморандумом було передбачено компенсацію з державного бюджету теплопостачальним підприємствам різниці в цінах природного газу, між ціною фактично встановленою помісячно протягом опалювального періоду і закладеною в тарифах на теплову енергію для населення. Різниця в цінах на природний газ за період вказаний в Меморандумі становить по теплопостачальним підприємствам міста 26 млн. гривень. Але, на жаль, домовленості, передбачені Меморандумом, на сьогодні не виконуються.
У зв’язку з несвоєчасним переглядом НКРЕКП тарифів на послуги з теплопостачання, невідшкодована теплопостачальним підприємствам міста різниця в тарифах на послуги з теплопостачання для населення за період з 2016 року по теперішній час становить біля 500 млн. грн., відповідно у підприємств накопичився такий же борг перед НАК «Нафтогаз України» за спожитий природний газ, джерел погашення якого, окрім різниці в тарифах не існує.
Особливої гостроти це питання набуває в світлі підготовки підприємств до опалювального сезону 2021/2022 років, оскільки без вирішення питання з боргами та нарахованими на них НАК «Нафтогаз України» штрафними санкціями підприємства не зможуть стати повноцінними учасниками ринку природного газу, який стартував в Україні в травні поточного року та виконувати умови ринкових договорів належним чином.
З метою безперебійного надання послуг з теплопостачання споживачам теплопостачальні підприємства міста уклали договори на постачання природного газу з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг».
Договором передбачена ціна природного газу «Обсягу 1» на виробництво теплової енергії на рівні 7583,89 грн. за 1 тис.м3 з ПДВ з транспортуванням, а також ціна газу «Обсягу 2» для виробництва теплової енергії» на рівні 11755,0 гривень.
Фіксований «Обсяг 1» визначено ТОВ «Нафтогаз Трейдинг» як середньоарифметичне значення використаного підприємствами природного газу на виробництво теплової енергії для населення за останні 3 надзвичайно теплі роки, якого абсолютно недостатньо для забезпечення потреб населення у надані якісних послуг з теплопостачання і який не враховує жодного кубічного метра для виробництва теплової енергії для інших споживачів.
При цьому умовами договору передбачена дозакупівля додаткових необхідних обсягів газу («Обсяг 2») за ціною 11755 грн. за 1 тис.м3. Враховуючи, що договір не передбачає розбивку споживачів теплової енергії за категоріями, зрозуміло, що в ньому передбачено недостатньо газу для населення і 100% дефіцит газу для виробництва теплової енергії для бюджетних установ та інших організацій, стає зрозумілим, що ціна газу у 7583,89 грн. за 1 тис.м3 є умовною. Реальна середньозважена ціна газу за договором складатиме близько 10000 грн. за 1тис.м3, що призведе до значного зростання тарифу на теплову енергію на 30-40%.
Окрім цього договором передбачена передоплата вартості спожитого газу і відповідно штрафні санкції за порушення термінів її проведення. Також передбачено безакцептне списання банком коштів з рахунків підприємств у разі виникнення заборгованості за спожитий природний газ, для чого підприємства повинні укласти відповідні договори з банком.
Вважаємо, що такі вимоги є дискримінаційними, антиринковими і призведуть до дестабілізації роботи теплопостачальних підприємств, та які знову призведуть до виникнення значної заборгованості за спожитий природний газ і значних сум штрафних та фінансових санкцій. Підприємства знову вимушено почнуть працювати на оплату штрафних і фінансових санкцій, замість оплати поточного споживання природного газу, і все це коштом споживачів за спожиту теплову енергію.
З метою недопущення підняття тарифів на теплопостачання для населення на 2021-2022 опалювальний рік, враховуючи зменшення платоспроможності мешканців у зв’язку із пандемією, просимо:
1. Внести зміни до Закону України «Про теплопостачання», в частині заборони відключення теплопостачальних підприємств від газопостачання під час опалювального періоду.
2. Розробити Методику визначення різниці в тарифах, що утворилась після 01.01.2016р. та передбачити у державному бюджеті кошти на погашення цієї різниці та забезпечення її фінансування.
3. Надавати для комунальної теплоенергетики газ українського видобутку за ціною собівартості, з метою недопущення підвищення цін для населення.
4. Вжити заходів для протидії монопольному підвищенню тарифів, забезпечити обґрунтований рівень тарифів і не допустити підвищення їх у майбутньому.
5. Відмовитись від перекладання відповідальності за оплату житлово-комунальних послуг на органи місцевого самоврядування, забезпечити автоматичне нарахування субсидій тим, хто їх потребує.
Звернення прийняте на позачерговій восьмій сесії Хмельницької міської ради восьмого скликання 23 вересня 2021 року.