Новини
У хмельницьких бібліотеках продовжив роботу проєкт «Вільна мама»
Спільно з ГО «Жіночий хаб» книгозбірні Централізованої бібліотечної системи у 2023 успішно втілювали ініціативу з назвою «Вільна мама». Це проєкт, першочерговою метою котрого стала інтеграція в громаду мам та дітей з когорти ВПО. Схвальні відгуки та актуальність посприяли тому, що його дію продовжили й у 2024 році.
Відповідно до послуги, котру надають у межах проєкту, батьки мають можливість залишити свою дитину в книгозбірні під наглядом бібліотекарок на декілька годин (до трьох).
«Переважно приводять дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Мамам потрібен час, щоб розв’язати якісь побутові проблеми, пройти необхідне навчання чи курси з саморозвитку, сходити до лікаря. З дітьми не дуже зручно відвідувати різні установи, адже малеча там буде сумувати, а мами будуть постійно відволікатися від важливих справ, — розповідає Алла Глива, завідуюча філії №11. — Ми разом з представниками громадської організації створюємо для хлопчиків та дівчаток якісне дозвілля. Пропонуємо різні розвивалки, влаштовуємо майстер-класи, активні ігри та завдання на логіку й мислення».
Передовсім проєкт націлений на роботу з тими, хто постраждав від воєнної агресії та змушений був переселитися до нашої громади через повномасштабне вторгнення рф. Тому частими заходами у межах «Вільної мами» є заняття з психологічної реабілітації, арт-терапії та навіть казкотерапії. Водночас і дітям, і їхнім мамам детальніше розповідають про українські традиції та культуру загалом, а також про Хмельниччину зокрема.
Торік проєкт «Вільна мама» впровадили у чотирьох книгозбірнях міста Хмельницького: Центральній публічній дитячій бібліотеці (проспект Миру, 76/2, мікрорайон Виставка), бібліотеці-філії №8 (вул. Кармелюка, 8, мікрорайон Озерна), бібліотеці-філії №11 (Львівське шосе, 47/2, Південно-західний мікрорайон), бібліотеці-філії №14 (вул. Героя України Дмитра Васильєва, 7, мікрорайон Ракове). У цих закладах він реалізовуватиметься й надалі. Тож і у 2024 батьки можуть звертатися до цих бібліотек по послугу.
Поміж тим важливим залишається ще один напрям проєкту, котрий передбачає вже роботу з мамами.
«Іноді, після пережитих потрясінь, дорослим дуже важко адаптуватися у новому середовищі, освоїтися на новому місці. Подекуди ВПО потрібна підтримка чи консультація фахівців різних галузей. Це і психологи, і юристи, інші спеціалісти. А ще дорослі, так само як діти, мають необхідність не відчувати себе наодинці з проблемами, сформувати в приймаючій громаді нове коло друзів. Бібліотека допомагає, влаштовуючи відкриті спілкування, знайомства, різнотематичні навчальні тренінги, бо бачить у цьому реальну людську необхідність», — підсумовують працівниці книгозбірень-філій, у котрих реалізовується ініціатива «Вільна мама».