Проекти рішень виконавчого комітету

Про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції про затвердження «Програми національно-патріотичного виховання мешканців Хмельницької міської територіальної громади на 2021 – 2022 роки»

Про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції про затвердження «Програми національно-патріотичного виховання мешканців Хмельницької міської територіальної громади на 2021 – 2022 роки»

 

 

Розглянувши клопотання Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького з метою національно-патріотичного виховання мешканців Хмельницького міської територіальної громади шляхом формування та утвердження української громадянської ідентичності на основі єдиних суспільно-державних (національних) цінностей (самобутність, воля, соборність, гідність), принципів любові і гордості за власну державу, її історію, мову, культуру, науку, спорт, національних і загальнолюдських цінностей; формування свідомого громадянина-патріота Української держави, представника української національної еліти через набуття молодим поколінням національної свідомості, активної громадянської позиції, високих моральних якостей та духовних цінностей; піднесення престижу військової служби; створення умов для підготовки органів територіальної оборони, налагодження ефективного цивільно-військового співробітництва. Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Указом Президента України від 11 лютого 2016 року №44/2016 «Про шефську допомогу військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України» зі змінами, розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 24 лютого 2016 року №87/2016-р «Про Координаційну раду з організації роботи по наданню шефської допомоги військовим частинам Збройних Сил України, Національної Гвардії України та Державної прикордонної служби України при обласній державній адміністрації» виконавчий комітет міської ради

ВИРІШИВ:

1. Внести на розгляд сесії міської ради пропозицію про затвердження «Програми національно-патріотичного виховання мешканців Хмельницької міської територіальної громади

на 2021 – 2022 роки» (додається).

2. Фінансовому управлінню передбачити фінансування видатків на виконання заходів Програми у міському бюджеті.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на відділ з питань оборонно-мобілізаційної і режимно-секретної роботи та взаємодії з правоохоронними органами.

 

Міський голова   О. СИМЧИШИН

ПРОГРАМА

національно-патріотичного виховання мешканців міста Хмельницького

на 2021-2022 роки

 

  1. Загальні положення

 

Програма національно-патріотичного виховання на 2021 - 2022 роки (далі – Програма) базується на основі принципів національної самобутності Українського народу, його консолідації навколо спільного майбутнього, національної державності Українського народу, захисту незалежності, територіальної цілісності України та формування спільних ціннісних орієнтацій через дієву участь у процесі розбудови Української держави. Сучасна молодь повинна бути тією рушійною силою, яка здатна змінити майбутнє країни на краще. Саме тому необхідно якнайбільше уваги приділити національно-патріотичному вихованню молодих людей, їх національної свідомості, ідентичності, формуванню громадянської позиції. Патріотизм покликаний дати новий імпульс духовному оздоровленню народу, формуванню в Україні громадянського суспільства, яке передбачає трансформацію громадянської свідомості, моральної, правової культури особистості, розквіту національної самосвідомості і ґрунтується на визнанні пріоритету прав людини. Суспільство, яке функціонує на засадах гуманізму, свободи, верховенства закону, соціальної справедливості, гарантує умови для зростання добробуту народу. З огляду на це, патріотизм є нагальною потребою держави, особистості та суспільства.

Програма враховує індикатори ефективності та ціннісні орієнтири, визначені Стратегією національно-патріотичного виховання, затвердженою Указом Президента України від 18 травня 2019 року № 286, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 1233-р «Про схвалення Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року», враховує засади державної політики щодо відновлення, збереження та вшанування національної пам'яті про боротьбу та борців за незалежність України у XX столітті, визначені Законами України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Ініціатор програми – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького (далі – Національна академія).

Сьогодні Національна академія – багатопрофільний вищий військовий навчальний заклад, що здійснює підготовку бакалаврів і магістрів для Державної прикордонної служби України. Готує професіоналів, які на високому рівні виконують відповідальні завдання з охорони та оборони державного кордону України.

Національна академія дбає про високу духовність дітей та молоді, формування патріотичної свідомості й гарний фізичний стан.

Керівництво та персонал Національної академії приймає участь в урочистих заходах міста Хмельницького з нагоди відзначення державних свят та знаменних дат, долучається до патріотичного виховання дітей та молоді, їх підготовки до виконання військового обов’язку, спортивних змаганнях.

Національною академією організовано співпрацю зі спортивними товариствами міста Хмельницького. Так, на базі академії проходять тренування з міні-футболу, традиційного карате та волейболу.

На базі навчального закладу проводяться міські, обласні та міжнародні змагання з гирьового спорту, бойового «Самбо», рукопашного бою, традиційного карате, універсального бою, панкратіону, футболу, легкоатлетичного кросу, кульової стрільби, патріотичні та військово-прикладні змагання.

Національна академія організовує проведення Всеукраїнської соціально- військово-патріотичної гри «Сокіл-Джура» для учнівської молоді, проведення заходів національно-патріотичного спрямування на базі музею академії, кімнат бойової слави, територій військових містечок, прийняття участі у соціальному профорієнтаційному інтерактивному дитячому проєкті «Місто професій», «Ярмарка професій», організація «Днів відкритих дверей», проведення патріотичних ігор, організація та проведення товариських матчів з колективами міста з різних видів спорту.

Програма визначає зміст та основні шляхи розвитку системи патріотичного виховання мешканців міста Хмельницького та спрямована на подальше формування патріотичної свідомості як однієї із найважливіших цінностей і основ морально-духовної єдності суспільства.

 

2. Зміст проблеми, на вирішення якої спрямована Програма

 

Недостатність уваги до національно-патріотичного виховання впродовж усіх років незалежності України призвела до появи загрозливих чинників. Відповідно до аналітичного звіту з проведення репрезентативного соціологічного дослідження становища молоді в Україні (2019 рік), проведеного Державним вищим навчальним закладом «Університет банківської справи» на замовлення Міністерства молоді та спорту України, формування національно-патріотичної свідомості як один найбільш затребуваних напрямків державної політики визначили лише 26,6% опитаних молодих людей. 44,1% вважають себе скоріше патріотично налаштованою людиною і лише 27,7% респондентів ствердно відповіли, що вважають себе патріотично налаштованою людиною. За результатами опитування 24,2 % молоді готова захищати Україну зі зброєю в руках у разі мобілізації та 3,2 % молоді серед усіх опитаних уже брали або бере участь у військових діях; 60,5 % молодих людей готові захищати незалежність і територіальну цілісність України ненасильницькими методами, такими як волонтерство, благодійність. На запитання «Якою мовою ви, зазвичай, спілкуєтеся?», 53,8% відповіло, що спілкуються українською мовою в сім’ї, 52,9 % - на роботі, у школі/виші, 43,1 - із друзями та знайомими. Лише 49,8% опитаної молоді хоче жити в Україні. 9,5% молоді шукає можливість виїхати за кордон, а 4,9 % молоді віком від 14 до 34 років планує емігрувати з України найближчим часом.

Таким чином процес трансформаційних змін, який відбувається у сфері національно-патріотичного виховання молоді, потребує вирішення низки проблем:

недостатньо системний характер формування активної громадянської позиції задля утвердження національної ідентичності громадян на основі духовних цінностей Українського народу, національної самобутності;

недостатній рівень громадсько-патріотичного, військово-патріотичного та духовно-морального виховання;

наявність істотних відмінностей у системах цінностей, світоглядних орієнтирах груп суспільства, окремих громадян, внаслідок чого продукуються протилежні погляди на минуле і майбутнє нації;

наявність імперсько-тоталітарних рудиментів у суспільній свідомості, розбіжності уявлень про історичне минуле, викликаних століттями бездержавності, тоталітарною добою, голодоморами та політичними репресіями української духовно-культурної спадщини та історичної пам'яті, що створює підґрунтя для просування несумісних із незалежністю держави місцевих ідентичностей та мовних конфліктів;

недостатня поінформованість населення про історичні факти героїчної боротьби та визволення від поневолення Українського народу і здобуття незалежності України;

відсутність цілісносного національного мовно-культурного простору, стійкості його до зовнішнього втручання та сталої роботи з розвитку української мови;

наявний вплив держави-агресора в інформаційній, освітній, культурній сферах України;

відсутність єдиної державної інформаційно-просвітницької політики щодо національно-патріотичного виховання;

мала частка осіб, які готові до захисту територіальної цілісності та незалежності України;

недостатній рівень охоплення населення Хмельницького, зокрема дітей та молоді, проектами та заходами із національно-патріотичного виховання;

низький рівень матеріально-технічного забезпечення та розвитку інфраструктури у сфері національно-патріотичного виховання.

Отже, наявність зазначених проблем зумовлює необхідність здійснення системних та узгоджених дій органів місцевого самоврядування та Національної академії щодо реалізації єдиної політики у сфері громадянсько -патріотичного, національно-патріотичного та духовно-морального виховання дітей та молоді міста Хмельницького, формування української ідентичності, що сприятиме єдності та консолідації українського суспільства.

3. Мета Програми

 

Метою Програми є участь органів місцевого самоврядування в сприянні розбудови Національною академією навчально-матеріальної бази з метою національно-патріотичного виховання мешканців міста Хмельницького шляхом формування та утвердження української громадянської ідентичності на основі єдиних суспільно-державних (національних) цінностей (самобутність, воля, соборність, гідність), принципів любові і гордості за власну державу, її історію, мову, культуру, науку, спорт, національних і загальнолюдських цінностей; формування свідомого громадянина-патріота Української держави, представника української національної еліти через набуття молодим поколінням національної свідомості, активної громадянської позиції, високих моральних якостей та духовних цінностей; піднесення престижу військової служби; створення умов для підготовки органів територіальної оборони, налагодження ефективного цивільно-військового співробітництва.

4. Завдання (цілі та пріоритети) Програми

 

Завданнями та пріоритетними напрямами Програми є:

1) формування у молоді національно-патріотичної свідомості, національної гідності, поваги до культурного та історичного минулого України, готовності до виконання конституційного і громадянського обов’язку з метою захисту національних інтересів України;

2) підвищення ролі української мови як національної цінності;

3) усвідомлення молоддю своєї ролі в забезпеченні національної безпеки, захисті територіальної цілісності, суверенності та соборності української держави;

4) удосконалення педагогічних форм і методів навчання молоді основам військової справи;

5) формування прагнення до оволодіння військовими знаннями, відповідного рівня фізичної підготовки та витривалості;

6) підвищення престижу військової служби, військова професійна орієнтація молоді, формування та розвиток мотивації, спрямованої на підготовку до захисту Української держави і служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, проходження військової служби за контрактом;

7) планування на міському рівні всебічних ефективних заходів щодо пропагування, рекламування позитивного сприйняття військової служби із залученням до цієї роботи зацікавлених структурних підрозділів обласної та районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування;

8) узгодження дій органів місцевого самоврядування з органами військового управління, правоохоронними органами, силами цивільного захисту щодо цілеспрямованої підготовки молоді до захисту Вітчизни, виховання на патріотичних, історичних та бойових традиціях українського народу;

9) проведення на окремих елементах навчально-матеріальної бази академії заходів військово-патріотичного виховання мешканців м. Хмельницького;

10) інструкторсько-методична підготовка на спеціальних елементах навчально-матеріальної бази академії викладачів навчальних дисциплін з фізичної та військової підготовки;

11) проведення навчально-військових зборів у загальноосвітніх навчальних закладів;

12) організація на території польової навчально-матеріальної бази академії дитячих військово-спортивних літніх оздоровчих таборів;

13) патріотичне виховання молоді міста Хмельницького;

14) пропаганда здорового способу життя.

 

5. Шляхи розв’язання головних проблем реалізації Програми

 

Вирішення проблем можливе шляхом системної реалізації запланованих завдань протягом 2021-2022 років включно та проведення заходів національно-патріотичного виховання із залученням усіх верств населення міста Хмельницького.

Діяльність щодо національно-патріотичного виховання буде здійснюватись шляхом рекламування військової служби, всебічної підтримки з боку міської ради, ветеранських та інших громадських і волонтерських організацій, метою діяльності яких є формування громадянина-патріота, початкової військової підготовки в освітніх закладах тощо.

        

6. Очікувані результати виконання Програми

 

Виконання Програми дасть змогу:

1) виховати молодь в дусі патріотизму до рідної Батьківщини, залучити її до здорового способу життя;

2) піднести престиж військової служби;

3) вдосконалити навчально-матеріальну базу в Національній академії для задоволення потреб громади міста Хмельницького у національно-патріотичному вихованні молоді міста та її підготовки до виконання військового обов'язку.

         

7. Фінансове забезпечення Програми спільних дій

 

Фінансування заходів, передбачених програмою спільних дій, здійснюватиметься відповідно до законодавства за рахунок коштів міського бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

 

Додаток 1

до Програми

 

ПАСПОРТ

Програми національно-патріотичного виховання мешканців

міста Хмельницького на 2021-2022 роки

 

1.

Розробник Програми

Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького

2.

Відповідальний виконавець Програми

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради, Хмельницька міська рада, Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького

3.

Учасники Програми

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради, Хмельницька міська рада, Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького

4.

Нормативно-правовий акт, що став підставою для розроблення Програми

Указ Президента України від 25.10.2002 року №948/2002 «Про Концепцію допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді»

Указ Президента України від 18.05.2019 року № 286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання»

5.

Термін реалізації Програми

2021-2022 р.

6.

Джерела фінансування Програми

Міський бюджет

7.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього, у тому числі:

7598295 грн.

7.1.

коштів міського бюджету (в межах затвердженого кошторису)

7598295 грн.

 

 

 

   Додаток 2                                                                      до Програми

 

ЗАХОДИ

щодо виконання Програми національно-патріотичного виховання мешканців міста Хмельницького

на 2021-2022 роки

 

з/п

Перелік заходів Програми

Термін виконання заходу

Виконавці

Джерело фінансування

Орієнтовний обсяг фінансування (грн.)

Роки

2021

2022

1

2

3

4

5

6

7

1

Прийняття участі Національної академії (за потреби):

-в урочистих заходах міста з нагоди відзначення державних свят та знаменних дат;

-у національно-патріотичному вихованні молоді міста та її підготовки до виконання військового обов'язку.

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

2

Прийняття участі Національною академією у соціальному профорієнтаційному інтерактивному дитячому проекті «Місто професій» (щорічно)

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

3

Організація  Національною академією «Днів відкритих дверей» (щорічно, за потреби)

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

4

Прийняття участі  Національною академією в «Ярмарках професій» організованих центрами зайнятості (щорічно)

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

5

Організація Національною академією заходів відвідування учнями шкіл міста музею академії (за потреби)

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Міський бюджет

50000,00

50000,00

6

Організація Національною академією профорієнтаційної роботи щодо вступу до академії (постійно)

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

7

Організація Національною  академією створення 8-ми таборів «Юні друзі прикордонників» на базі 7-х класів кращих шкіл.

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

8

Організація Національною академією змагань серед таборів «Юні друзі прикордонників»

2021-2022

Національна академія,

Хмельницька міська рада

Не потребує фінансування з міського бюджету

 

 

9

Забезпечення облаштування Скверу пам’яті з метою гідного вшанування загиблих прикордонників та випускників академії - Героїв України

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

1500000,00

 

10

Забезпечення облаштування кафедр Національної академії для проведення навчальних занять, військово-початкової (зборової) підготовки випускників середніх шкіл, зборів викладачів дисциплін «Захист Вітчизни» шкіл з предмету «Захист Всвчітчизни»

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

910000,00

1140000,00

11

Облаштування мультимедійного тиру кафедри вогневої та тактико-спеціальної підготовки Національної академії для проведення навчальних стрільб та навчальних занять, військово-початкової (зборової) підготовки випускників середніх шкіл, зборів викладачів шкіл з предмету «Захист Вітчизни»

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

400000,00

600000,00

12

Забезпечення облаштування навчального відділу прикордонної служби «Поділля» на польовому центрі забезпечення навчального процесу Національної академії для проведення практичних навчальних занять, військово-початкової (зборової) підготовки випускників середніх шкіл, зборів викладачів дисциплін «Захист Вітчизни» шкіл з предмету «Захист вітчизни», організація на базі академії дитячих військово-спортивних літніх оздоровчих таборів

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

 

800000,00

13

Завершення реконструкції спортивного майданчика Національної академії для проведення спільних спортивних заходів та заходів військово – патріотичного вихованні молоді міста, пропаганди здорового способу життя, формування відповідного рівня фізичної підготовки та витривалості

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

348295,00

 

14

Забезпечення облаштування відділу охорони здоров’я  «Національної академії для проведення показових практичних навчальних занять з дисципліни «Тактична медицина»

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

800000,00

 

15

У зв’язку зі щорічним збільшенням державного замовлення набору курсантів  1-го курсу провести ремонт курсантських гуртожитків та розбудову навчально – матеріальної бази

2021-2022

Хмельницька міська рада,

Національна академія

Міський

бюджет

1000000,00

1000000,00

ВСЬОГО КОШТІВ:

5008295

3590000

Всього: 75988295

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!