Новини

У 2017 році управління культури і туризму активно працювало над реалізацією Програми «50 кроків, що змінять місто»

Управління культури і туризму у 2017 році активно працювало над реалізацією Програми розвитку міста Хмельницького у сфері культури на період до 2020 року «50 кроків, що змінять місто», наданням якісних та доступних культурно-освітніх послуг населенню, організацією змістовного культурно-мистецького дозвілля хмельничан, збереженням та популяризацією історико-культурної спадщини, народних традицій, розвитком бібліотек та музеїв, туризму.

Розроблено та затверджено Програму підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги у місті Хмельницькому на 2018-2020 роки «Читай українською».

Упродовж року відкрито художні класи для дітей з особливими освітніми потребами у дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Організовано та проведено 215 загальноміських заходів з нагоди державних, професійних та народних свят, що на 60 більше, ніж у 2016 році, 368 оглядів та конкурсів, тематичних та благодійних концертів, майстер-класів з писанкарства, народної іграшки, гончарства, 70 творчих звітів народних та зразкових аматорських колективів, класів та відділень початкових мистецьких шкіл для мешканців міста. Організовано День міста на тему: «Знай наших!» та 9 фестивалів регіонального, міжнародного та Всеукраїнського рівнів: регіональний різдвяний етнофестиваль «Радуйся, Боже, просвіщайся, земле, Син Божий народився!»; міжнародний фестиваль-конкурс народної хореографії імені В. Глушенкова; рок-фестиваль «Rock&Buh»; фестиваль меду «Медовий спас»; фестиваль писанок «Великодній дивосвіт» просто неба; міжнародний фестиваль моно - вистав «Відлуння»; міський літературний фестиваль «Слово єднає!»; регіональний фестиваль-конкурс української патріотичної пісні та музики «Червона калина»; новорічний фестиваль «Тисячі вогнів Коляди».

У грудні урочисто відкрито головну ялинку міста, презентовано виставку конкурсних виробів учнів мистецьких шкіл «Сад ангельських пісень». Впродовж шкільних канікул організовано Гостину Святого Миколая, проведено новорічні ранки, Різдвяний вертеп, вечір українських колядок і щедрівок тощо.

Управління культури і туризму плідно співпрацювало із громадськими організаціями та активістами щодо організації та проведення масових заходів. Всього підтримано близько 60 масштабних мистецьких заходів, ініційованих громадськими організаціями та активістами, зокрема: фестиваль «GREENFEST», вечір української пісні «Ми – Українці!», благодійний концерт пам’яті Кузьми Скрябіна, заходи до 28-ї річниці виводу військ з Афганістану спільно з Хмельницькою міською спілкою ветеранів Афганістану, виставку візуального мистецтва у виставковій залі ДШО та ДПМ спільно з молодіжною мистецькою платформою, акцію спільної молитви за Україну спільно з Духовною радою міста, благодійний вечір «Молитва за Україну» спільно з обласним підрозділом ГО - об’єднання українок «Яворина», благодійний фестиваль «Щедрику Ведрику», концерт співака – волонтера С. Файфури спільно з обласною спілкою учасників бойових дій та інвалідів війни, проект «Твоя країна. Хмельницький» ГО «Молодь за краще майбутнє», літературно-перекладацький фестиваль «TRANSLATORIUM», всеукраїнський веломарафон «Подільська сотка» від ГО «Критична Маса».

З метою пожвавлення культурно-мистецького життя у місті Хмельницькому та донесення інформації до населення управлінням культури і туризму щоквартально видавався «Мистецький календар 2017 року».

Проведено понад 80 благодійних концертів та акцій на підтримку ЗСУ, Національної Гвардії, лікування поранених у шпиталі.

З 28 квітня 2017 року управлінням культури і туризму реалізовано проект Мін’юсту «Шлюб за добу». За звітний рік послугами скористалося 359 пар, серед яких були мешканці інших міст України та іноземні громадяни.

Управлінням надано організаційну підтримку понад 1000 талановитим хмельничанам, у т.ч. 69 учням мистецьких шкіл на суму 43,0 тис. грн та учасникам 6 зразкових, народних та муніципальних колективів на суму 67,6 тис. грн. Здобуто 600 перемог у конкурсах різних рівнів, зокрема: у Всеукраїнських конкурсах: народних інструментів «Провесінь» (м. Кіровоград), «Концертіно» (м. Калуш), музичному конкурсі «Класичний меридіан», «Конкурсі Миколи Тімохи» (м. Київ), «Музичний олімп» (м. Вінниця), міжнародному конкурсі хореографії «Алегро Хортиці» (м. Запоріжжя) та інших.

У лютому відбулося урочисте вручення посвідчень стипендіата міської ради 14 учням та 20 викладачам початкових мистецьких шкіл та провідним діячам культури міста, виплачено стипендій на суму 272,6 тис. грн. з міського бюджету.

За поточний рік пільгами (на 100% та 50%) з оплати за навчання в початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладах міста охоплено – 858 учнів, на що використано – 517,1 тис. грн.

Професійними муніципальними колективами здійснювалася концертна діяльність: естрадно-духовим оркестром та камерним хором проведено 98 концертів для різних категорій населення міста, створено 9 нових творчих програм, здійснено гастрольні виступи у містах: Рівне, Могилів-Подільський, Київ, Житомир, Бучач, Кам’янець-Подільський.

Значна увага надавалася проведенню музично-просвітницьких програм у загальноосвітніх закладах міста: всього 22 концерти – лекції для учнів загальноосвітніх закладів міста які відвідали 3200 учнів.

МКП «Моно театр «Кут» проведено 62 вистави у моно-театрі «Кут», які переглянуло 6540 глядачів, що відповідно на 4 вистави та 2470 глядачів більше, ніж у 2016 році. 20-24 вересня театр здійснив мистецький тур по Київських академічних театрах з нагоди 25-річчя творчої діяльності.

Музеями міста за звітний період організовано 56 музейних виставок, які відвідало 20600 хмельничан та гостей міста.

Всього у фонди міських музеїв надійшло 663 предмети, що на 14 більше, ніж у 2016 році. Вперше за десятиліття, для музейного фонду музею історії міста придбано оригінальні експонати - самовар, годинник настінний, стіл самоварний, грамофон кінця 19 ст., виставкове обладнання тощо.

Працівники музею історії міста розробили нові туристичні маршрути та тексти пішохідних екскурсій: «10 музеїв» (вул. Проскурівська), «Романтика Проскурівського модерну» (пам'ятки архітектури міста), «У пошуках середньовічної фортеці» (набережна річки Південний Буг, парк ім. М. Чекмана, історичний район «Старе місто»), «Місцями подій Української революції у Проскурові 1917-1920 р.р.».

У музеї-студії фотомистецтва проведено міжнародний проект художньої фотографії - виставка «З любов’ю до жінки» та спільно з обласним художнім музеєм - виставку фотографії "Венеціанський альбом" Сергія Чеха (м.Одеса) в рамках проведення освітньо-мистецького проекту "Венеція", цікавинкою стала виставка найкращих світлин конкурсів "Вікі любить пам'ятки" та "Вікі любить Землю""Пам'ятки України".

Рішеннями виконавчого комітету міської ради в місті Хмельницькому запроваджено проект «Екскурсійний автобус». За 2017 рік проведено 43 екскурсії містом «Знайомтесь, Хмельницький», якими охоплено 645 осіб. Організовано спільно з БФ «Хесед Бешт» школу екскурсоводів, в якій підготовлено 8 фахівців з історії міста.

Для міських бібліотек було придбано 7789 примірників нових книг (2348 назви) на суму 689,5 тис. грн. Передплачено 3085 примірників періодичних видань.

У 2017 році після закупівлі спеціального електронного обладнання на суму 47,0 тис. грн. Хмельницькою міською централізованою бібліотечною системою впроваджено електронну книговидачу користувачам.

У всіх бібліотеках міста створені спеціалізовані зони для неформальної освіти та дозвілля: у читальному залі центральної бібліотеки діє інформаційний куточок «Феєрія мандрів», де представлено інформацію про туристичні маршрути для бажаючих подорожувати; у бібліотеці-філії №7 діє клуб програмування Code Club UA, де діти вчаться програмувати, створюючи комп’ютерні ігри, анімацію і веб-сайти; для дітей молодшого віку - мешканців мікрорайону Озерна у бібліотеці-філії №8 відкрито дитячу предметно – ігрову кімнату «Грайлик-читайлик» та клуб за інтересами «Весела майстерня»; у рамках навчального центру з профорієнтації у бібліотеці-філії №11 для старшокласників проводяться тренінги «Працевлаштування від А до Я», а також систематично надаються індивідуальні консультації для безробітних.

Успішно діють проекти «Бібліохаб: сучасний простір у центральній бібліотеці міста» (вул. Подільська, 78). У бібліотеках системи постійно діє 16 клубів за інтересами, 1 лекторій та 1 факультатив, 2 групи за інтересами, в яких 287 учасників.

Проведено три акції проекту «Жива бібліотека», присвячені хмельничанам - цікавим особистостям, близько ста спільних заходів з новою патрульною поліцією для аудиторії різного віку: від малят-дошкільнят до зустрічей з пенсіонерами у рамках проекту «Моя нова поліція». У звітному році запроваджено інформаційний проект «Літературний туризм» у бібліотеках міста та проект «Школа медіа грамотності» у Бібліохабі, бібліотека-філія №10 стала учасником проекту «Безпечний будинок» спільно з ініціатором проекту – патрульною поліцією м. Хмельницького, з грудня центральна бібліотека, бібліотеки-філії №№8,11,12 та 13 беруть участь у новому проекті - «ПОЛІС».

У лютому 2017 року підключено до Інтернету бібліотеку-філію №6 (мікрорайон Лезневе).

У МКП «Кінотеатр імені Т.Г.Шевченка» для громадян та гостей міста продемонстровано 91 кінострічку, проведено 1124 кіносеанси, які відвідали на платній основі 21726 глядачів. Усі показники, порівняно з минулим 2016 роком, зросли (у 2016 році - 991 кіносеанс, 10229 глядачів). Протягом 2017 року кінотеатром проведено: національну прем’єру документального фільму «Воїни духу»; фестиваль військового патріотичного кіно у твоєму місті «Позивний зеніт»; ІV міжнародний фестиваль мистецтва кіно для дітей та підлітків «Чілдрен кінофест – 2017»; ніч кіно «Відкрита ніч. Дубль 20» в рамках екологічного фестивалю «Greenfest»; допрем’єрний показ ІІІ частин патріотичного кінопроекту «Слава Україні! Героям Слава!»; показ японського кіно в рамках проведення Днів Японії в Хмельницькому; допрем’єрний показ гостросюжетного історичного кінофільму «Червоний» і творчу зустріч із знімальною групою; фестиваль українського глядацького кіно «OBRIY kino fest»; допрем’єрний показ українського фільму «Кіборги».

Станом на 01.01.2018 р. на обліку та під охороною в м. Хмельницькому знаходиться 889 пам’яток культурної спадщини.

У місті запроваджено проект «Говорять старовинні будівлі». Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради управлінню культури і туризму надано дозвіл на встановлення інформаційних табличок із зображенням герба міста Хмельницького, написом «Історична спадщина міста Хмельницького» і QR-кодом на 111 об’єктах та пам’ятках культурної спадщини міста, які були встановлені на об’єктах архітектури міста. Створено 2 відеоролики «Говорять старовинні будівлі».

Виготовлено та встановлено меморіальні дошки М. Грушевському та Є. Коновальцю Затверджено Порядок встановлення та демонтажу пам’ятних знаків, меморіальних та інформаційних дощок на території міста Хмельницького.

Значно поліпшилася матеріально-технічна база закладів культури. За звітний період придбано меблі, музичні інструменти, комп’ютерну техніку, сценічні костюми, звукопідсилювальну апаратуру тощо для закладів культури на суму 1529,2 тис. грн.

Виконано роботи з реконструкції існуючих та добудови гурткових приміщень Хмельницького міського будинку культури (вул. Проскурівська, 43) на суму 1469,7 тис. грн.

Розпочато реконструкцію музейного комплексу історії та культури на вул. Свободи, 22 (перший етап), освоєно 1430,3 тис. грн.

Проведено капітальні ремонти приміщень бібліотек-філій №10, №15, системи водопостачання у дитячій школі мистецтв «Райдуга», приміщення клубу «Книжківці» на суму 1010,9 тис. грн.

Виготовлено проектно-кошторисну документацію на капітальний ремонт прилеглої території дитячої школи мистецтв «Райдуга» та капітальний ремонт приміщення центру національного виховання учнівської молоді, документацію по ремонту санвузлів у кінотеатрі імені Т.Шевченка, науково-проектну документацію на реставраційні роботи приміщення дитячої музичної школи №1 ім. М. Мозгового (вул. Проскурівська, 18), проведено експертизу документації реконструкції приміщення ДМШ №3.

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!