Новини

Про монетизацію пільг на оплату житлово-комунальних послуг

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 373 від 17 квітня 2019 року «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» з 1 жовтня 2019 року проводиться монетизація пільг на оплату житлово-комунальних послуг. На запитання, які найчастіше ставлять мешканці міста, відповідає начальник відділу пільг управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради Тетяна Федосєєва.

 

Для кого проводиться монетизація пільг?

 

Монетизація пільг проводиться для тих пільгових категорій населення, які відповідно до чинного законодавства України мають пільги на житлово-комунальні послуги (особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, діти війни, учасники війни, ветерани військової служби та органів внутрішніх справ, багатодітні сім’’ї та інші категорії).

Монетизація не стосується пільг, які надаються та фінансуються за рахунок коштів міського бюджету, а саме:

- пільги на проїзд у громадському транспорті;

- пільги на послуги зв’’язку (абон.плата за користування стаціонарним телефоном);

- додаткові пільги на житлово-комунальні послуги, встановлені відповідними рішеннями міської ради.

 

В який спосіб проводиться монетизація пільг?

 

Паралельно будуть діяти дві системи надання пільг у грошовій формі - готівкова і безготівкова:

- готівкова монетизація – одержувач пільги може відкрити рахунок у одному із 38 уповноважених банків (або через виплатні об’єкти «Укрпошти») і кожен місяць отримувати «живі» гроші. Таким чином, кошти надходитимуть на особисті рахунки пільговиків, які зможуть зняти їх зі свого рахунку у будь-який час. Заяви пільговиків про відкриття рахунку управління праці та соціального захисту населення приймало до 15 жовтня і наразі вже не приймає.

- безготівкова монетизація – АТ «Ощадбанк» автоматично створює обліковий запис одержувача пільг, на який нараховуються кошти. АТ «Ощадбанк» веде персоніфікований облік пільговиків і коштів, які поступатимуть на рахунок для виплати пільг, для кожного пільговика індивідуально. Також, АТ «Ощадбанк» перераховує кошти пільговиків на рахунки управителів, об’’єднань, виконавців комунальних послуг.

Для нарахування пільг у безготівковій формі особам, які мають право на їх отримання, звертатися до управління праці та соціального захисту населення не потрібно. Пільги у безготівковій формі призначатимуться пільговикам в автоматичному режимі.

 

Чи може пільговик змінити форму отримання пільгових коштів?

 

Відповідно до законодавства, пільговик може змінити форму отримання коштів (готівкову, безготівкову) лише двічі на рік – до 15 жовтня та до 15 травня.

 

Яким чином визначається розмір пільги?

 

При нарахуванні пільг враховується постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Дана постанова встановлює соціальні норми житла та енергоносіїв, в межах яких держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг та витрат на управління багатоквартирним будинком. Також враховуються особливості житлового приміщення, кількість членів сім’’ї пільговика, наявну пільгу тощо. Тобто, розмір пільги визначається індивідуально.

Водночас, пільговики обов’язково мають вчасно повідомляти управління праці та соціального захисту населення про зміни персональних даних, складу сім’ї, зміни в комунальних послугах, місця проживання тощо. Несвоєчасне повідомлення може вплинути на розмір пільги.

Також, важливим є своєчасне надання управителями, виконавцями комунальних послуг інформації про зміну тарифів на житлово-комунальні послуги, а об’’єднаннями - про зміну внесків.

 

Яким чином та коли кошти дійдуть до пільговика?

 

У тому випадку, якщо пільговик обрав готівкову форму монетизації, на початку кожного місяця управління праці та соціального захисту населення перераховує кошти на особисті рахунки пільговиків. Пільговик (власник рахунка) самостійно використовує кошти для оплати за житлово-комунальні послуги.

При безготівковій монетизації АТ “Ощадбанк” на підставі отриманих від надавачів житлово-комунальних послуг реєстрів нарахованих сум здійснює щомісяця до 18 числа перерахування коштів загальними сумами з рахунка для виплати пільг на рахунки управителів, об’’єднань, виконавців комунальних послуг. Тобто, на цьому етапі пільговик доступу до пільгових коштів немає.

Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється АТ «Ощадбанк» у такій послідовності:

- постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення;

- постачання гарячої води;

- централізоване водопостачання, централізоване водовідведення;

- постачання та розподіл електричної енергії;

- постачання та розподіл природного газу;

- поводження з побутовими відходами;

- послуги з управління багатоквартирним будинком;

- внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку.

АТ “Ощадбанк” інформує протягом доби після здійснення перерахування коштів управителям, об’’єднанням, виконавцям комунальних послуг пільговика шляхом надсилання йому смс-повідомлення про стан розрахунків за послуги (у разі наявності інформації про номер мобільного телефону пільговика).

 

Як пільговику сплачувати рахунки за житлово-комунальні послуги?

 

При готівковій формі монетизації пільговик самостійно та в повному обсязі сплачує рахунки за житлово-комунальні послуги, використовуючи кошти, які надійшли на його рахунок в обраній банківській установі.

При безготівковій формі монетизації пільговик, отримавши смс-повідомлення від АТ «Ощадбанк» (орієнтовно після 19 числа) про перерахування пільгових коштів за житлово-комунальні послуги, сплачує різницю між рахунком за житлово-комунальні послуги та інформацією, що містить смс-повідомлення від АТ «Ощадбанк».

 

На що необхідно звернути увагу пільговику?

 

Якщо пільговик, що користується пільгою в готівковій формі, допустить заборгованість, прострочену понад місяць у сумі, яка перевищуватиме 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а це 340 гривень, з наступного опалювального (неопалювального) періоду його переведуть на безготівкову форму. Інформацію про заборгованість управителі, об’’єднання, виконавці комунальних послуг надають управлінню праці та соціального захисту населення до 25 вересня та 25 квітня.

Якщо пільговик користується безготівковою формою – обов’’язково перевірити наявність в управлінні праці та соціального захисту населення актуального номеру мобільного телефону. Його наявність дозволить здійснювати контроль за перерахуванням пільгових коштів АТ «Ощадбанк».

 

Яка форма монетизації пільг більш вигідна, та чи вигідна монетизація в цілому?

 

Розмір пільг не змінюється в залежності від того, яку форму монетизації обрав пільговик – готівкову чи безготівкову.

Щодо монетизації вцілому, то на відміну від системи нарахування пільг, яка діяла до 01.10.2019р., сьогодні розмір пільги обраховується відповідно до встановлених соціальних норм. При минулому обрахунку враховувались фактичні показники споживання енергоносіїв, які в окремих випадках могли бути меншими від соціальних норм. Тобто, розмір пільги при монетизації може бути більшим.

Також, після закінчення опалювального(або неопалювального) сезону залишки коштів на рахунку для виплати пільг, відображені на облікових записах пільговиків, виплачуються АТ “Ощадбанк” пільговикам шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ “Ощадбанк”

 

Які проблеми виникають в процесі монетизації пільг?

 

Для своєчасного розрахунку з комунальними підприємствами кошти повинні надходити до пільговика вчасно. Водночас виникає проблема в программному забезпеченні, яке наразі допрацьовується інформаційно-обчислювальним центром Мінсоцполітики.

На сьогоднішній день деяким пільговикам не нарахована пільга через певні технічні проблеми, але управління праці та соціального захисту населення працює над вирішенням цього питання.

 

 

Дорогі хмельничани! Схилімо голови і вшануймо світлу пам'ять та героїчний подвиг воїнів, що загинули на полі бою. Згадаймо мирних громадян та дітей, життя яких обірвала збройна агресія російської федерації проти України. Загальнонаціональна хвилина мовчання... Слава Україні! Героям Слава!